Zielone innowacje

Lipiec 17, 2023

Zeroenergetyczna fasada Pawilonu Novartis

Fasada zero-energetyczna dla Pawilonu Novartis ] Szwajcaria | fot.: iart – studio for media architectures
Fasada zero-energetyczna dla Pawilonu Novartis ] Szwajcaria | fot.: iart – studio for media architectures

iart, studio architektury z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii, zaprojektowało fasadę zeroenergetyczną.  Projekt powstał we współpracy z AMDL CIRCLE i Michele De Lucchi. Projektanci wykorzystali organiczną fotowoltaikę i diody LED, do stworzenia fasady, niedawno otwartego Pawilonu Novartis, mieszczącego się w kampusie Novartis w Bazylei w Szwajcarii, tym samym prezentując potencjał organicznych paneli fotowoltaicznych.

Fasada o zerowym zużyciu energii zawiera łącznie 10 000 modułów słonecznych w kształcie rombów, z wbudowanymi diodami LED, które nie tylko świecą na zewnątrz, ale także w kierunku metalowej powłoki pod spodem. Dzięki temu światło odbija się od powłoki i mieni się na zewnątrz przez półprzezroczyste moduły słoneczne, tworząc wielowarstwową membranę z możliwością wyświetlania treści.

Zużywając tylko tyle energii elektrycznej, ile jest w stanie wyprodukować, membrana staje się zeroenergetyczną fasadą medialną. Jest to możliwe dzięki organicznym modułom słonecznym, wyprodukowanym na bazie węgla, które zostały wykonane na zamówienie dla Novartis Pavillon.

Ich konstrukcja i właściwości fizyczne sprawiają, że te organiczne moduły słoneczne są idealne do zastosowania w Novartis Pavillon w kształcie kopuły. Mogą być produkowane w różnych kształtach i są giętkie, półprzezroczyste i niezwykle wrażliwe na światło, co umożliwia ich instalację w miejscach, które nie są idealnie zorientowane w kierunku słońca. Zawierają również mniej szarej energii niż krzemowe moduły słoneczne, co czyni je interesującymi z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.

Rozmieszczenie modułów słonecznych na Novartis Pavillon w kształcie kopuły umożliwia pomiar energii elektrycznej wytwarzanej we wszystkich kierunkach. Dane zebrane w ciągu pierwszych kilku miesięcy działania pokazują, że fasada wytwarza wystarczającą ilość energii, aby wyświetlać tekst w ciągu dnia - gdy wystawa jest otwarta - oraz cyfrowe animacje artystyczne przez maksymalnie dwie godziny po zachodzie słońca. Obszerna analiza będzie możliwa za kilka miesięcy, gdy dostępne będą wystarczające dane.

fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures

 

Karta techniczna
  • Moduły słoneczne wyprodukowane przez ASCA
  • Organiczne moduły słoneczne 10'680
  • Jednostki LED 15'120 (dwukierunkowe, łącznie 30'240 diod LED)
  • Rury w podkonstrukcji 22'536
  • Węzły w podkonstrukcji 11'608
  • Powierzchnia fasady 2'471 m2
  • Powierzchnia fotowoltaiczna 1'333 m2
  • Maksymalna moc 36 kWp
  • Roczna produkcja energii (szacunkowo) 20 MWh

Tagi: fasada zeroenergetyczna architektura efektywność energetyczna

Komentarze

Fasada zeroenergetyczna

Dodano: Czwartek, 19 Październik 2023, 06:57, Autor: kowalj90

To jest naprawdę niesamowite osiągnięcie iart, AMDL CIRCLE i Michele De Lucchi! Projekt fasady zeroenergetycznej Pawilonu Novartis w Bazylei to prawdziwa perełka w świecie architektury i zrównoważonej energii. Wykorzystanie organicznej fotowoltaiki i diod LED w tak kreatywny sposób to wyraz prawdziwej innowacji.
Ta fasada nie tylko prezentuje potencjał organicznych paneli fotowoltaicznych, ale również inspiruje do myślenia o przyszłości zrównoważonej architektury. Jestem pod wrażeniem zaawansowanego podejścia projektantów do wykorzystania energii odnawialnej w praktyce!!!

Budynki zrównoważone

Meczet Punchbowl - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Angelo Candalepas and Associates
Głęboko poruszająca przestrzeń sakralna, magicznie wyczarowana w codziennym otoczeniu przedmieść...
Czerwiec 13, 2024
Zielona Fabryka w Bangladeszu - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor projektu: Nakshabid Architects.
Zielona Fabryka Dywanów KARUPANNYA RANGPUR LIMITED w Bangladeszu zaprojektowana została przez pra...
Czerwiec 13, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Nurten Aksugür Best Concept Communication (BCC) is a competition designed for all Interior Architecture students around the world. Its aim is to support the students studying in the field of Interi...
Czerwiec 10, 2024
For the last five years, Study Architecture has put out a call to architecture school faculty from around the world to nominate graduating students whose work exemplifies excellence in architectura...
Czerwiec 10, 2024