Nieco historii o Fabryce Norblina

Inaugurcja imprezy Miasto i Ogród, fot.: MP

Inaugurcja imprezy Miasto i Ogród, fot.: MP

Jako, że jesteśmy w serwisie dla architeków wrzucę kilka słów o dawnej Fabryce Norblina. A szerszy materiał ukarze się niebawem w dziale Architektura
(http://www.architektura.info/index.php/architektura) i Wnętrza (http://www.architektura.info/index.php/wnetrza2), bo o ekspozycji w tamtejszym Muzeum też co nieco mi się uzbiera.

Fabryka Norblina


Należy do spuścizny warszawskiej architektury przemysłowej z XIX wieku. Mieści się przy ulicy Żelaznej 51/53. Pierwotnie należała do Wytwórni Platerów Braci Buch, która była kontynuatorką istniejącej w Warszawie od 1830 fabryki wyrobów z nowego srebra Gustawa Hennigera. Dopiero w 1882 roku Ludwik Norblin wykupił wytwórnię wraz z prawem używania znaku firmowego i wyłącznością na produkcję platerów. Następnie przeniósł tam swoje zakłady z innych części Warszawy, w związku z czym, na ul. Żelaznej, oprócz wyrobów platerowych i srebrnych produkowano blachę mosiężną i srebrną, drut mosiężny, miedziany i srebrny oraz rury miedziane i mosiężne, a także wyroby i półfabrykaty dla przemysłu zbrojeniowego. Zakłady zaczęły nosić nazwę „Fabryka wyrobów platerowanych połączonych firm Norblin i Spółka – Bracia Buch”. Przed I wojną światową firma zatrudniała 600., a przez II Wojną Światową już ponad tysiąc pracowników. W 1944 roku fabryka uległa niemal całkowitemu zniszczeniu podczas działań wojennych, a większość maszyn i materiałów wywiezionych zostało przez hitlerowców. Po zakończeniu wojny odzyskano część urządzeń. Fabrykę znacjonalizowano i działała pod nazwą "Walcownia Metali Warszawa" aż do połowy lat siedemdziesiątych, Następnie została przeniesiona na Żoliborz, a na terenie zakładu przy ul. Żelaznej powstało Muzeum drukarstwa, Muzeum Przemysłu oraz teatr "Scena Prezentacje".

W 2009 roku konserwator zabytków podjął decyzję o rewitalizacji dawnej Fabryki Norblina. Mają tam powstać budynki biurowe, handlowo-usługowe i mieszkalne. W ramach ochrony polskiego dziedzictwa, powstanie tam również Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina związane z historią przemysłu Warszawy, a przede wszystkim parku maszynowego Walcowni Metali i Fabryki Norblina. Ponadto, nad zabytkowymi obiektami mają powstać nowe budynki biurowe, na wzórych tych przedstawionych poniżej na wizualizacjach.

Powrót do bloga: Miasto i Ogród - blog niezależy od organizatora

Komentarze

Fabryka Norblina

Dodano: Poniedziałek, 10 Lipiec 2023, 18:34, Autor: Ewa Werner-Gzyra

Historia została nieco skrócona. Chciałabym ją uzupełnić.
W 1865 roku Ludwik Norblin, wraz z siostrą Albertyną i jej mężem Teodorem Wernerem, nabył od swego ojca Wincentego Konstantego Norblina -złotnika, fabrykę wyrobów metalowych w Warszawie przy ul. Chłodnej. Po dokonaniu transakcji Ludwik Norblin zawarł spółkę ze swym szwagrem – Teodorem Wernerem – złotnikiem, który był właścicielem fabryki wyrobów srebrnych w Warszawie i nazwali ją – Norblin i Werner. Wspólnicy prowadzili jednak oddzielną produkcję .
W 1882 Spółka Norblin i Werner kupiła wytwórnię platerów b-ci Buch, wraz z prawem używania znaku firmowego i wyłącznością na produkcję platerów .
Od 1893 spółka znana jest pod nazwą: Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą „Norblin, Bracia Buch i T.Werner” w Warszawie, z siedzibą przy ul. Żelaznej 51.


Zobacz wszystkie komentarze