Rozdział 3. Wewnętrzne urządzenia do usuwania odpadów stałych

§  128.  [Wewnętrzne urządzenia zsypowe do usuwania odpadów i nieczystości stałych]

Wewnętrzne urządzenia zsypowe do usuwania odpadów i nieczystości stałych mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych o wysokości do 55 m i powinny odpowiadać wymaganiom higienicznym, być wykonane w sposób zapewniający bezpieczeństwo pożarowe, być zabezpieczone pod względem akustycznym i nie powodować uciążliwości dla mieszkańców.

§  129.  [Wymogi urządzeń zsypowych]

Urządzenie zsypowe zainstalowane w budynku powinno odpowiadać następującym warunkom:

1)nie może być usytuowane bezpośrednio przy ścianach pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w odległości mniejszej niż 2 m od drzwi wejściowych do tych pomieszczeń,2)powinno być zabezpieczone przed zamarzaniem,3)komora wsypowa powinna być wydzielona pełnymi ścianami, spełniającymi wymagania § 216 ust. 1, a także mieć drzwi o szerokości co najmniej 0,8 m, umieszczone w sposób umożliwiający dostęp osobom niepełnosprawnym,4)otwór wsypowy powinien mieć zamknięcie chroniące przed wydzielaniem się woni z rury zsypowej,5)rura zsypowa powinna mieć średnicę wewnętrzną co najmniej 0,4 m,6)rura zsypowa powinna być prowadzona pionowo bez załamań oraz wentylowana przewodem wyprowadzonym ponad dach, wyposażonym w filtr oraz wentylator wywiewny,

7)rura zsypowa powinna być gładka wewnątrz, wykonana z materiałów trwałych, niepalnych, nienasiąkliwych i odpornych na niszczące oddziaływania chemiczne odpadów oraz uderzenia przy ich spadaniu.

§  130.  [Górna i dolna komora zsypu]

1. Nad najwyżej położonym otworem wsypowym powinna znajdować się górna komora zsypu z urządzeniami do czyszczenia i dezynfekcji urządzenia zsypowego.

2. Pod najniżej położonym otworem wsypowym powinna znajdować się dolna komora zsypu z pojemnikami do gromadzenia odpadów. Pojemność dolnej komory zsypu, warunki dojazdu i szerokość otworu drzwiowego do niej powinny umożliwiać stosowanie ruchomych pojemników na śmieci o wielkości używanej w danym rejonie oczyszczania.

3. Górna i dolna komora zsypu powinny mieć:

1)ściany i posadzkę z materiału nienasiąkliwego, łatwo zmywalnego;2)urządzenia do spłukiwania zimną i ciepłą wodą;3)wpust kanalizacyjny;4)dopływ powietrza oraz niezależną wentylację wywiewną;5)wejścia bez progów, zamykane drzwiami pełnymi, otwieranymi na zewnątrz;

6)elektryczną instalację oświetleniową.

§  131.  [Polskie Normy dotyczące rozwiązań technicznych urządzeń zsypowych]

Rozwiązania techniczne urządzeń zsypowych powinny spełniać wymagania Polskich Norm dotyczących tych urządzeń.