Aktualności

Marzec 20, 2023

Co trzeci inwestor w Europie jest w stanie zapłacić więcej za zrównoważony budynek

Anna Jarzębowska, zastępca dyrektora oraz szefowa zespołu doradztwa ESG, w ramach zespołu Strategic Consulting w CBRE.
Anna Jarzębowska, zastępca dyrektora oraz szefowa zespołu doradztwa ESG, w ramach zespołu Strategic Consulting w CBRE.

Kryteria zrównoważonego rozwoju (ESG), czyli troska o środowisko, odpowiedzialność społeczną i ład korporacyjny, są coraz ważniejsze dla inwestorów w Europie. Już 8 na 10 zamierza uwzględniać aspekty pozafinansowe w decyzjach inwestycyjnych, mimo niesprzyjającego otoczenia ekonomicznego – wynika z raportu CBRE „Europe Investor Intentions  Survey”.

Jedna trzecia inwestujących jest gotowa dopłacić za budynek spełniający kryteria ESG, z czego połowa nawet więcej niż 20 proc. kwoty. Oprócz tego lokujący kapitał coraz częściej podejmują działania, które mają na celu modernizację i zieloną certyfikację obiektów w ich portfolio. Część inwestorów deklaruje nawet, że pozbywa się budynków niezgodnych z zasadami ESG.

– Zrównoważony rozwój to bardzo szerokie pojęcie, które nie obejmuje tylko specyfiki budynków. Jednak warto od nich zacząć, gdyż to w nich spędzamy zdecydowaną większość naszego życia. To, jak się czujemy, w jakich relacjach pozostajemy z innymi ludźmi, jak korzystamy z różnych zasobów, w dużym stopniu warunkuje między innymi otoczenie i warunki, w których pracujemy. Dlatego tak ważnym obszarem ESG są nieruchomości, z których korzystają firmy. Są jednym z podstawowych czynników pomagających organizacjom realizować założone cele środowiskowe i dekarbonizacyjne, społeczne i te związane z ładem korporacyjnym, wpływają na wizerunek i pomagają pozyskiwać najlepszych pracowników. Inwestorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego są w stanie zapłacić  wyższe kwoty za obiekty dostosowane do kryteriów ESG, bardziej efektywne energetycznie i posiadające nowoczesne rozwiązania ograniczające emisje i wspierające well-being użytkowników. To inwestycja na lata – mówi Anna Jarzębowska, zastępca dyrektora oraz szefowa zespołu doradztwa ESG, w ramach zespołu Strategic Consulting w CBRE.

Spośród europejskich inwestorów, zapytanych w badaniu CBRE, jedynie 4 proc. przyznaje, że nie ma planów wdrażania zasad ESG w swoich obiektach i decyzjach. Kolejnych 15 proc. jeszcze nie ustaliło i nie wdrożyło do funkcjonowania celów zrównoważonego rozwoju, którymi chciałoby się kierować, ale aktywnie działa w tym kierunku. Zdecydowania większość, bo 81 proc. ma już ustalone zasady i kieruje się nimi w swoich decyzjach, mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych.

Długofalowa inwestycja

Troska o środowisko, społeczeństwo i zasady panujące w firmach są ważne nie tylko w kontekstach wizerunkowym czy przy rekrutacji oraz utrzymywaniu pracowników, ale w coraz większym stopniu wpływają na kwestie związane z pozyskiwaniem finansowania, a jej raportowanie będzie wymagane prawem, w tym stanowionym przez Unię Europejską. Dlatego jak najszybsze wdrożenie strategii ESG to długofalowa inwestycja, która może ułatwić funkcjonowanie firmy w przyszłości i ocalić od dodatkowych kosztów.

– Patrząc na decyzje i sentyment inwestorów w kwestii budynków, funkcjonujących zgodnie z ideami ESG, trzeba zwrócić uwagę na specyfikę poszczególnych rynków. Polska jest na tym tle dość wyjątkowa, jesteśmy stosunkowo młodym rynkiem w porównaniu do Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii, co wiąże się z tym, że nieruchomości na naszym rynku w dużej mierze już na etapie budowy były bardziej zgodne z ideami zrównoważonego rozwoju niż te w krajach zachodnich. Ma to oczywiście przełożenie na gotowość inwestorów do ponoszenia wyższych kosztów za te projekty nad Wisłą. W Polsce te różnice nie są tak spektakularne, co dobrze świadczy o jakości projektów, które nas otaczają. Deweloperzy i właściciele nieruchomości w Polsce bardzo mocno stawiają na aspekty środowiskowe przy budowie projektów komercyjnych. W samej warszawie ponad 50 proc. budynków biurowych posiada certyfikację ekologiczną w standardzie BREAM czy LEED, co plasuje nas w europejskiej czołówce. Dla inwestorów obecnie kluczowym aspektem jest aby projekty, które znajdą się w ich portfelach, posiadały konkretne plany i raporty świadczące o spełnieniu wymogów z zakresu ESG dziś i w przyszłości – dodaje Monika Kulawińska, zastępca dyrektora w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

Działania rzecz zrównoważonych budynków

Inwestorzy podejmują wiele działań, które sprawiają, że ich portfele stają się coraz bardziej zrównoważone. Niemal 80 proc. z nich rozwija posiadane budynki w sposób, który umożliwi ich certyfikację np. LEED czy BREEAM, a ponad połowa przed podjęciem decyzji o inwestycji poszukuje doradztwa u instytucji certyfikujących. Nieco więcej niż jedna trzecia dofinansowuje zrównoważone obiekty, a prawie jedna czwarta wyprzedaje te, które nie spełniają kryteriów ESG.

Tagi: budynki zrównoważone ESG

Konkursy

The Prize, the only one of its kind in Europe, promotes debate abouturban responses to challenges such as climate emergency, the increase in inequalities and the impact of technological transformat...
Marzec 22, 2024
New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024

Wasze projekty

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024
Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024