Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego?

Jest to otwarty konkurs na najlepsze w województwie śląskim architektoniczne i urbanistyczne realizacje o charakterze publicznym. Konkurs jest adresowany do gmin i powiatów, a także do inwestorów i projektantów.
Celem konkursu "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego" jest promocja najlepszych realizacji kształtujących przestrzeń publiczną województwa oraz nagrodzenie gmin i projektantów dbających o wysoki poziom architektury i przestrzeni publicznych.
Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego. Prace zgłaszane do konkursu oceniane są przez Jury Konkursowe - członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Tradycją konkursu stało się głosowanie internetowe na stronach województwa śląskiego.
Wyniki konkursu są publikowane w folderach pokonkursowych, w mediach, prasie fachowej oraz na stronie internetowej Województwa Śląskiego. Są także prezentowane podczas innych imprez organizowanych przez Zarząd Województwa Śląskiego oraz środowisko architektów i urbanistów.
Do tegorocznej edycji zgłoszono 27 obiektów. Wraz z organizatorami zapraszamy do oddania głosu w internetowym plebiscycie na najpopularniejszy obiekt zgłoszony do konkursu.
Poniżej przedstawiamy krótkie charakterystyki wybranych realizacji. Czy projekt z pracowni Tomasza Koniora ma w ogóle jakiegoś rywala?...
1. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia AM w Katowicach
Projekt
Tomasz Konior
A. Krzysztof Barysz
Andrzej Witkowski
Aleksander Nowacki
Całość kampusu Akademii Muzycznej zlokalizowana jest na hektarowej działce w ścisłym centrum Katowic. Projektowany obiekt stanowi rozbudowę istniejącego, zabytkowego budynku głównego Akademii, kreując kontynuację pierzei ulicy Damrota. Obiekt mieści salę koncertową z zapleczem i bibliotekę z pomieszczeniami administracyjnymi. W kondygnacji podziemnej rozbudowywanej części przewidziano garaż oraz pomieszczenia techniczne.
2. Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie
Projekt
Wojciech Podleski
Koncepcja obiektu opiera się na zasadzie biblioteki otwartej o wolnym dostępie użytkownika do książek, informacji elektronicznych i drukowanych. Budynek główny biblioteki ma cztery kondygnacje w tym jedna podziemną. W podziemiach umieszczono sanitariaty oraz pomieszczenia techniczne.
3. „Sosnowiec Plaza” - Wielofunkcyjny Kompleks Obiektów Rozrywkowo - Usługowych
Projekt
Jan Pallado, Aleksander Skupin
Celem projektu było utworzenie w miejscu dawnego targowiska miejskiego, nowoczesnego, wielofunkcyjnego kompleksu handlowo – usługowego i rozrywkowego, wpisanego pod względem przestrzennym i funkcjonalnym w kwartał ulic: Sienkiewicza, Dekerta, Szklarnianej i Warszawskiej. Osią kompleksu jest dwupoziomowy pasaż, który na parterze ma formę alei, z różnej wielkości sklepami i butikami, przechodzącej przez całą długość budynku. Na piętrze pasaż przybiera formę dwóch galerii, przebiegających po obu stronach idącej dołem alei. Oba poziomy pasażu połączone są w dwóch miejscach ruchomymi schodami.
4. Miejski Szpital Zespolony - Rozbudowa Pawilonu C

Projekt
Witold Dominik
Realizacja zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa Pawilonu C o funkcję Bloku Operacyjnego i funkcję Oddziału Intensywnej Terapii oraz Oddział Neurologii” miała na celu budowę nowoczesnego na poziomie europejskim bloku operacyjnego, oddziałów intensywnej terapii i neurologii.
Te i wszystkie pozostałe obiekty można obejrzeć na stronie http://www.silesia-region.pl/npp/
Źródło: www.silesia-region.pl
Autorzy:
ag