Aktualności

Maj 5, 2025

Światowe Stowarzyszenie Cementu i Betonu (GCCA) ogłasza wprowadzenie systemu ocen niskoemisyjności (LCR) cementu i betonu

Globalny system ma być bodźcem skłaniającym do pozyskiwania bardziej zrównoważonych materiałów budowlanych. Ma zapewnić przejrzystość i zaufanie oraz pomoże rządom i firmom w identyfikacji i zakupie bardziej zrównoważonego cementu i betonu, czyli nie licząc wody najczęściej używanej substancji na świecie.

Światowe Stowarzyszenie Cementu i Betonu (GCCA) ogłasza wprowadzenie ocen niskoemisyjności (LCR) cementu i betonu – pierwszego tego rodzaju przejrzystego globalnego systemu oceny, który będzie umożliwiał identyfikację cementu i betonu na podstawie ich śladu węglowego. System oceny ma wesprzeć klientów w położeniu nacisku na zrównoważony rozwój przy wyborze materiałów budowlanych poprzez zastosowanie przejrzystej i intuicyjnej skali od AA do G.

System LCR, inspirowany takimi znanymi systemami oceny, jak świadectwa charakterystyki energetycznej UE i system oceny energetycznej budynków mieszkalnych w USA, oferuje proste, przejrzyste i elastyczne narzędzie, które wesprze budowniczych, architektów, rządy, planistów i konsumentów na całym świecie w podejmowaniu bardziej uzasadnionych i zrównoważonych wyborów.

Thomas Guillot, dyrektor generalny GCCA: Cement i beton to podstawy nowoczesnego życia – od budynków, w których mieszkamy, po drogi, którymi podróżujemy i infrastrukturę, która obsługuje dostawy czystej wody i ekologicznej energii. Wobec wzrostu światowego popytu na zrównoważone budownictwo, potrzeba większej przejrzystości w temacie śladu węglowego materiałów budowlanych jest większa niż kiedykolwiek. Nasz system oceny emisyjności sprzyja bardziej zrównoważonym praktykom w zakresie zakupów i umożliwi całemu łańcuchowi wartości przyspieszenie dekarbonizacji.

System oceny został zaprojektowany tak, aby umożliwiać łatwą rozpoznawalność – prosta grafika jednoznacznie wyraża ocenę produktu, zapewnia spójność i powtarzalność. Poszczególne kraje mogą przyjąć system w wersji globalnej lub dostosować go, jeśli lokalne normy rozliczania emisyjności różnią się od światowych.

Światowe Stowarzyszenie Cementu i Betonu (GCCA) ogłasza wprowadzenie ocen niskoemisyjności (LCR) cementu i betonu – pierwszego tego rodzaju przejrzystego globalnego systemu oceny, który będzie umożliwiał identyfikację cementu i betonu na podstawie ich śladu węglowego.

Riccardo Savigliano, kierownik Działu Systemów Energetycznych i Dekarbonizacji, UNIDO: Jest to ogromny krok w stronę ujednolicenia globalnych definicji niskoemisyjnego cementu i betonu w celu wsparcia dekarbonizacji.

Dzięki znaczącym projektom budowlanym, w których zastosowano niskoemisyjne cement i beton, branża robi spore postępy. Wprowadzenie tego globalnego systemu oceny to kolejny kamień milowy na drodze do większego zrównoważenia.

Marlène Dance, specjalistka od dekarbonizacji i zrównoważonego projektowania w Bouygues Bâtiment International: Uważamy, że spójny światowy system oceny emisyjności – przyjęty przez wszystkie kraje i stosowany przez wszystkich dostawców betonu – przyniósłby rewolucyjną zmianę. Dostrzegamy ogromną wartość prostego, łatwego w obsłudze narzędzia, dostosowanego do potrzeb zespołów budowlanych. Umożliwi to naszym ekipom lepsze zrozumienie tematu i zarządzanie śladem węglowym betonu użytego do realizacji danego projektu.

Thomas Guillot dodaje: Dzięki temu systemowi oceny rządy, decydenci i sektor prywatny mogą wprowadzić preferencje dla cementu i betonu o niskiej emisyjności w procesie zakupów, co z kolei będzie sprzyjać położeniu przez branżę większego nacisku na dekarbonizację tych kluczowych materiałów budowlanych.

Źródło: GCCA

Tagi: dekarbonizacja budownictwa system ocen niskoemisyjności betonu i cementu

Konkursy

The Antipodes Competition Series invites architects and designers to explore the concept of duality by creating retreats in two markedly different environments: the remote wilderness of Antipodes I...
Czerwiec 16, 2025
UIA Member Sections are invited to submit nominations for the UIA Gold Medal and the six UIA Prizes. The winners will be announced during the UIA World Congress of Architects in Barcelona, Spain, i...
Czerwiec 9, 2025

Wasze projekty

Projekt domu w stylu Japandi - barwy ziemi, delikatne i nienarzucające się oświetlenie oraz dobrz...
Maj 28, 2025
Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Architektura władzy to podróż przez architektoniczne dzieje Zamku Królewskiego w Warszawie w cza...
Czerwiec 5, 2025
The 19th International Architecture Exhibition, titled Intelligens. Natural. Artificial. Collecti...
Maj 12, 2025