Aktualności

Luty 28, 2024

Trendy w aranżacji wnętrz publicznych 2024 - wskazówki i najnowsze rozwiązania

Biuro Callstack, Projekt: We Make Design
Biuro Callstack, Projekt: We Make Design

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz publicznych stała się kluczowym elementem wpływającym na komfort i doświadczenie użytkowników. W 2024 roku branża projektowania przestrzeni publicznych rozwija się dynamicznie, wprowadzając innowacyjne rozwiązania i odświeżając klasyczne elementy. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w aranżacji wnętrz publicznych na 2024 rok, zwracając szczególną uwagę na kolory, modne materiały, inspiracje ścienną oraz efektywne wykorzystanie przestrzeni.

   

Co nowego w trendach na 2024 rok?

Nowy rok przynosi ze sobą nowe kierunki w aranżacji wnętrz publicznych. W 2024 roku obserwujemy odejście od monochromatycznych schematów kolorystycznych na rzecz śmiałych, dynamicznych kombinacji. Kolor staje się narzędziem wyrażania emocji i wyróżniania przestrzeni. Światło padające na nowoczesne przestrzenie publiczne skupia się również na zrównoważonym projektowaniu, wykorzystywaniu lokalnych materiałów i technologii przyjaznych środowisku. Wzrasta także popularność konceptu "biophilic design", czyli projektowania z nawiązaniami do natury, co sprzyja lepszemu samopoczuciu użytkowników.

2024 - kolory

Kolory odgrywają kluczową rolę w kreowaniu atmosfery wnętrza publicznego. W 2024 roku zauważamy powrót do naturalnych, stonowanych barw, takich jak zielenie lasu, beże, i odcienie błękitu. Kombinacja tych kolorów tworzy harmonię i spokój, co jest szczególnie ważne w przestrzeniach publicznych, gdzie ludzie szukają wytchnienia od miejskiego zgiełku. Niebieski w różnych odcieniach, od delikatnego błękitu po głęboki granat, jest niekwestionowanym liderem. To kolor kojarzony z spokojem i elegancją, dzięki czemu jest idealny do zastosowania w restauracjach, kawiarniach czy hotelach. Zieleń mchu jest doskonałym wyborem dla przestrzeni biurowych, gdzie stworzy miejsce sprzyjające pracy. Z drugiej strony na prowadzenie wychodzą także bardziej energetyczne i zaskakujące połączenia kolorystyczne. Tutaj króluje terakota, fuksja, nasycone granaty, bordo, czy czekoladowy brąz. 

źródło: Vinylpex
źródło: Vinylpex

Modne materiały we wnętrzach publicznych

W aranżacji wnętrz publicznych na rok 2024 obserwujemy fascynujące wybory materiałów, które nie tylko prezentują się estetycznie, ale również spełniają funkcje trwałości i ekologiczności. Drewno staje się medium łączącym klasyczną elegancję z nowoczesnymi formami, podczas gdy kamień naturalny dodaje prestiżu i luksusu. Industrialny minimalizm z metalu nadaje surowego charakteru, a szkło optycznie powiększa przestrzenie. Wzrasta również znaczenie tekstyliów, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Projektanci coraz częściej stawiają na materiały poprawiające akustykę przestrzeni, np. tapety akustyczne. Wszystko to razem tworzy harmonijne wnętrza, w których nowoczesność idzie w parze z zrównoważonym podejściem do projektowania. 

Oliwa i Ogień, Projekt: Cudo Studio, Zdjęcia: Zasoby Studio

Co na ścianę? Inspiracje i trendy

W 2024 roku ściany w przestrzeniach publicznych stanowią centralny punkt aranżacyjny, prezentując świeże i innowacyjne pomysły na dekorację. Nowoczesne trendy obejmują wykorzystanie m.in. tapet dekoracyjnych o zróżnicowanych wzorach, z geometrycznymi liniami, abstrakcjami czy też delikatnymi florystycznymi motywami. Kreatywność tapet pozwala na łatwe dostosowanie charakteru przestrzeni do konkretnego celu - od eleganckich restauracji po dynamiczne biura. Ogromną popularnością cieszą się także wielkoformatowe murale, które z powodzeniem mogą stać się oryginalnym, zapadającym w pamięć punktem centralnym aranżacji przestrzeni publicznej. Co więcej, do łask wraca klasyczna sztukateria, której subtelne detale nadają wnętrzom wyjątkowy i luksusowy charakter, jednocześnie zachowując harmonię z nowoczesnym stylem aranżacji. To rozwiązanie idealne zwłaszcza dla hoteli, restauracji czy teatrów.

Podłogi do wnętrz publicznych - modne i wytrzymałe

Wybór odpowiedniej podłogi do wnętrz publicznych powinien opierać się przede wszystkim na funkcjonalności danego materiału. W 2024 roku niekwestionowanym liderem w tym przypadku stają się podłogi winylowe, dostępne w różnorodnych wzorach i kolorach. Winyl zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale również wyjątkową trwałość i łatwość utrzymania czystości. We wnętrzach hoteli, biur, czy restauracji, panele winylowe łączą funkcjonalność z nowoczesnym designem. Ogromną popularnością we wnętrzach publicznych cieszą się także wykładziny, które zyskują uznanie dzięki swojej trwałości i łatwości w utrzymaniu czystości. Co więcej, dostępność wysokiej jakości materiałów pozwala projektantom kreatywnie łączyć funkcjonalność z estetyką, w wyniku czego powstają naprawdę wyjątkowe przestrzenie. 

Biuro Callstack, Projekt: We Make Design

Efektywna aranżacja przestrzeni publicznych - jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Efektywna aranżacja przestrzeni publicznych w 2024 roku wymaga starannego planowania i zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Projektanci skupiają się na wielofunkcyjności, kreując przestrzenie, które sprzyjają zarówno pracy, jak i relaksowi. Meble wielofunkcyjne stają się elementem umożliwiającym dynamiczną adaptację pomieszczeń do różnorodnych potrzeb. Elastyczne układy przestrzenne oraz modułowe rozwiązania pozwalają na łatwe dostosowanie przestrzeni do zmieniających się celów użytkowników. W wykorzystaniu przestrzeni publicznych kluczowe jest także zastosowanie inteligentnych rozwiązań przestrzennych, takich jak ergonomiczne rozmieszczenie mebli czy zastosowanie przeszkleń, które optycznie powiększają przestrzeń. Wykorzystanie naturalnego światła oraz przemyślane oświetlenie tworzą atmosferę sprzyjającą komfortowi i funkcjonalności.

Rok 2024 przynosi ze sobą fascynujące trendy w aranżacji wnętrz publicznych. W projektowaniu przestrzeni ważne jest zrównoważone podejście, kreatywność oraz wykorzystanie nowoczesnych, trwałych materiałów. Warto inspirować się naturą i przede wszystkim tworzyć przestrzenie zachwycające nie tylko wizualnie, ale także poprawiające komfort użytkowników. 

Biuro Callstack, Projekt: We Make Design
Projekt: Bistro Uzdrowisko, Raazo Architekci

Tagi: trendy w aranżacji wnętrz architektura wnętrz aranżacja wnętrz

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Wasze projekty

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika – praca fina...
Marzec 6, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024