Konkursy architektoniczne

Styczeń 16, 2023

Polska Opera Królewska oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do udziału w konkursie realizacyjnym na opracowanie koncepcji...

Data rozpoczęcia: 30/12/2022
Data końca rejestracji: 27/01/2023
Termin składania prac: 28/04/2023
Data zakończenia: 14/09/2023
Miasto: Warszawa
Kraj: Polska

Konkurs jest konkursem realizacyjnym tzn. takim, w którym Nagrodą jest nagroda pieniężna oraz zaproszenie autora (Uczestnika konkursu) wybranej pracy konkursowej do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej. Przedmiot usługi został opisany w Projekcie umowy stanowiącym Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu.

Celem Konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno–użytkowym koncepcji budynku Polskiej Opery Królewskiej (POK) wraz z zagospodarowaniem terenu, w obszarze wskazanym w Załączniku nr 7a jako zakres opracowania konkursowego.

Przedmiotem konkursu jest koncepcja architektoniczna budynku Teatru Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu.

Organizator oczekuje od Uczestników konkursu przedstawienia koncepcji obiektu odpowiadającego współczesnym wymaganiom stawianym funkcji teatralno-operowej, stworzonego z poszanowaniem krajobrazu i kontekstu urbanistycznego, nowoczesnego i oddającego w swoim wyrazie architektonicznym ponadczasowość sztuki operowej.

„Ogłaszamy kolejny etap realizacji bardzo potrzebnej inwestycji, jaką jest budowa nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej – konkurs na koncepcję architektoniczną budynku opery” – powiedział wicepremier profesor Piotr Gliński podczas konferencji prasowej w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że opera zachowa swój kameralny charakter.

Nowa siedziba powstanie na terenie Łazienek Królewskich, przy ulicy Myśliwieckiej 1. Zgodnie z założeniami konkursowymi widownia nowej Sali Operowej Polskiej Opery Królewskiej ma pomieścić 350-400 widzów. Budynek będzie obejmował także m.in. foyer o ekskluzywnych funkcjach wystawowych oraz salę prób orkiestry z możliwością wykorzystania jej do mniejszych wydarzeń koncertowych.

Konkurs jest dwuetapowy, otwarty, umożliwiający nieograniczony udział zespołów architektonicznych, które spełniają warunki uczestnictwa. Do finałowego etapu zostanie dopuszczonych maksymalnie 6 zespołów. Prace konkursowe oceni zespół sędziowski pod przewodnictwem dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej dr hab. Magdaleny Kozień-Woźniak.

Ramowy harmonogram Konkursu
  • Ogłoszenie Konkursu w dniu 30.12.2022 r.
  • Wnioski o dopuszczenie do udziału w Konkursie do dnia 27.01.2023 r.
  • Etap I – opracowania studialne do dnia 28.04.2023 r.
  • Etap II – prace konkursowe do dnia 25.08.2023 r.
  • Prace konkursowe – składanie makiety do dnia 04.09.2023 r.
  • Ogłoszenie wyników konkursu w dniu 14.09.2023 r.
  • Wystawa pokonkursowa od dnia 14.09.2023 r. do dnia 21.09.2023 r.
  • Dyskusja pokonkursowa w dniu 21.09.2023 r.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.konkurs.operakrolewska.pl.

Teren opracowania konkursowego

Teren opracowania konkursowego zlokalizowany jest w Warszawie i ograniczony ul. Myśliwiecką, Kanałem Piaseczyńskim, kanałem Stawu Łazienkowskiego oraz budynkiem Ermitażu Łazienek Królewskich wraz z otaczającą go zielenią. Lokalizacja posiada szczególnie prestiżowy i wymagający poszanowania kontekstu charakter, ponieważ znajduje się bezpośrednio przy skrzyżowaniu XVII- i XVIII-wiecznych założeń widokowych historycznych rezydencji królewskich – Osi Stanisławowskiej i osi symetrii Pałacu Na Wodzie. Całość otacza niska i wysoka zieleń parkowa, a w promieniu kilkuset metrów znajdują się m.in. Zamek Ujazdowski, Pałac Na Wodzie i ambasady przy ul. Myśliwieckiej

Teren opracowania objęty jest od 1965 r. wpisem do rejestru zabytków jako część kompleksu rezydencjonalno-parkowego, obejmującego Łazienki Królewskie, Park Agrykola i Kanał Piaseczyński. Oprócz tego teren znajduje się w granicach powołanego przez Prezydenta RP w 1994 r. pomnika historii, obszaru o szczególnych wartościach zabytkowo-kulturowych. Niezależnie od powyższego, wpisem do rejestru zabytków chronione są m.in. takie położone w pobliżu obiekty, jak Ermitaż (ok. 1683), dom ogrodnika (ok. 1930) i most z pomnikiem Jana III Sobieskiego (1788). Wybitnym, umieszczonym w rejestrze, zabytkiem jest także zamykający od południa oś kanału Łazienkowskiego Pałac na Wodzie (XVII, XVIII w.). W ewidencji zabytków znajduje się dominujący nad osią Stanisławowską Zamek Ujazdowski, odbudowany po 1975 r. w formie zbliżonej do XVII-wiecznej.

W miejscu pod nowy budynek POK nigdy nie było zabudowy. Inwestycja będzie realizowana na części działki nr 14 obręb geodezyjny 5-06-12, adres pocztowy Myśliwiecka 1. Powierzchnia fragmentu działki przeznaczonego pod Inwestycję POK wynosi 1,22 ha (12225 m2) zgodnie z liniami rozgraniczającymi teren planowanej inwestycji oznaczonymi na załączniku graficznym nr 1 do Decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Granice te zostały także oznaczone na Załączniku nr 7a do Regulaminu.

Budynek POK i jego zagospodarowanie w założeniu Organizatora powinny posiadać następujące główne strefy funkcjonalno-programowe:

  • Sala Operowa – reprezentacyjna sala główna z widownią, sceną, kominem scenicznym, kieszeniami scenicznymi i zapadniami oraz zatapianą sceną obrotową, foyer z recepcją i kasami, mogącym pełnić funkcje kulturalne, w tym przestrzeni wystawienniczej i miejsca na koncerty kameralne.
  • Sala Prób Orkiestry – z możliwością wykorzystania do mniejszych wydarzeń koncertowych
  • Plac przed budynkiem POK, z urządzoną zielenią parkową.

Oprócz powyższych podstawowych przestrzeni w budynku znajdą się także jako ich składowe: foyer, bufet, szatnia, recepcja, garderoby, administracja POK, strefy VIP, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, archiwa, magazyny, toalety, pomieszczenia techniczne, komunikacja i inne. Szczegółowy wykaz pomieszczeń stanowi Załącznik nr 7b2 (Tabela wytyczne programowe).

W trakcie przygotowania koncepcji konkursowej Uczestnicy powinni uwzględnić powyższe uwarunkowania lokalizacyjne.

Szczegóły: https://konkurs.operakrolewska.pl/o-projekcie/

Dodano: 16/01/2023

Konkursy

Konkurs architektoniczny OFF GRID FARM organizowany przez Samana Group zachęca uczestników do wykorzystania naturalnych walorów tego miejsca i stworzenia innowacyjnych rozwiązań rolniczych, które p...
Kwiecień 9, 2024
In search of ground-breaking concepts and original projects, “Cultural Winery” encourages participants to experiment with a wide variety of shapes, layouts and textures.
Kwiecień 8, 2024

Wasze projekty

H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024
logo Pladay, drewniane schody
To projekt kompleksowy wykonany przez Tengo Design. Celem było zaprojektowanie biura dla firmy z...
Marzec 26, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024
Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024