Wydarzenia architektoniczne Kwiecień 15, 2024

Hiszpańska architektura kobiet. Cykl spotkań w Instytucie Cervantesa w Krakowie

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 18/04/2024
Data do: 14/05/2024
Miasto: Krakow

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspertkami w dziedzinie zrównoważonej architektury „Hiszpańska architektura kobiet”. Spotkania odbędą się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Zamieszkiwanie różnorodności. Tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego rozwoju".

Architektura, którą nazywamy tradycyjną, to budownictwo anonimowe, które powstało w wyniku długotrwałego gromadzenia wiedzy przez mieszkańców określonych regionów. Używając prostych narzędzi i efektywnie wykorzystując zasoby naturalne, stworzyli w Hiszpanii wyjątkową architekturę. Wystawa prowadzi odwiedzających przez rozmaite miejsca i formy zamieszkiwania, które wydobywane są obecnie z długiego okresu zapomnienia jako źródło inspiracji i przykład zrównoważonego rozwoju, na który warto zwrócić uwagę dziś, gdy koniecznością się stało ponowne odnalezienie równowagi w stosunkach z naturą.

O tym, w jaki sposób tradycyjne budownictwo staje się dziś źródłem inspiracji dla współczesnej, innowacyjnej architektury, opowiedzą w Krakowie trzy wybitne profesjonalistki (dwie architektki i doktorka fizyki) związane z dyscypliną, w której z roku na rok rośnie widzialność kobiet, w czym prym wiedzie między innymi Hiszpania.

Dialog Architektura-Natura

18 kwietnia o 18.00 zapraszamy na wykład „Dialog Architektura-Natura” hiszpańskiej architektki z Uniwersytetu w Alcalá, prof. Rosy Cervery Sardá, poświęcony roli architektury w obliczu rosnącej troski o środowisko, wyzwań energetycznych i niedoboru zasobów naturalnych. Architektka opowie o tym, jak przyroda, prawdziwa mistrzyni piękna i wydajności, może stać się naszą przewodniczką w budowaniu zrównoważonego i trwałego świata. Przyglądając się międzynarodowym projektom Cervery Sardá,  zobaczymy, w jaki sposób płynące z natury inspiracje i lekcje czerpane z jej dynamicznych procesów rozwojowych, lekkich konstrukcji i mechanizmów związanych z oszczędzaniem energii, dały początek innowacyjnej architekturze, która odpowiada na współczesne wyzwania.

Zarządzanie energią słoneczną w tradycyjnej architekturze hiszpańskiej

25 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się z kolei wykład „Zarządzanie energią słoneczną w tradycyjnej architekturze hiszpańskiej", który wygłosi dr fizyki Gloria Pérez Álvarez-Quiñones z Instytutu Nauk Budowlanych Eduardo Torroja, CSIC (Hiszpańska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych). Wystąpienie będzie dotyczyć badań nad materiałami budowlanymi, technikach interwencji i najnowszej generacji materiałach do renowacji i konserwacji elementów dziedzictwa kulturowego.

Carme Pinós Desplat

Cykl zakończy się 14 maja o godzinie 18:00 spotkaniem z jedną z najbardziej znanych hiszpańskich architektek o światowej renomie, Carme Pinós Desplat, laureatką Hiszpańskiej Narodowej Nagrody Architektonicznej (2021), autorką takich projektów, jak biura Cube I i Cube II w Guadalajarze (Meksyk), budynek Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu (Austria), CaixaForum w Saragossie (Hiszpania) czy szkoła dizajnu La Massana i tylna fasada targu Boqueria (Barcelona). W 2021 r. Muzeum ICO w Madrycie poświęciło jej dużą wystawę obejmującą trzydzieści lat kariery. Była to pierwsza retrospektywna wystawa architektki, jaką kiedykolwiek zorganizowano w Hiszpanii.

Wszystkie wykłady odbędą się w Instytucie Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12). Udział w spotkaniach można połączyć ze zwiedzaniem wystawy „Zamieszkiwanie różnorodności”, która trwa w Instytucie do 17 maja.


Dodano: 15/04/2024

Konkursy

Nurten Aksugür Best Concept Communication (BCC) is a competition designed for all Interior Architecture students around the world. Its aim is to support the students studying in the field of Interi...
Czerwiec 10, 2024
For the last five years, Study Architecture has put out a call to architecture school faculty from around the world to nominate graduating students whose work exemplifies excellence in architectura...
Czerwiec 10, 2024

Wasze projekty

Widok główny
Był to projekt typu „mamy brand book i produkt, a także przykłady istniejących już salonów w inny...
Kwiecień 26, 2024
H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

The Reford Gardens International Garden Festival will present its 25th edition from June 22 to Oc...
Czerwiec 4, 2024
Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024