Polski Kongres Klimatyczny 2025

W dniach 25 i 26 marca 2025 roku odbędzie się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit wraz z wieczorną galą.
Jest to największy w Polsce kongres biznesowy dotyczący inwestycji mających wpływ na osiągnięcie celów klimatycznych. Wydarzenie gromadzi wszystkie grupy interesariuszy rynku inwestycyjnego.
W dwudziestu sześciu panelach dyskusyjnych weźmie udział niemal 150 ekspertów z Polski i zagranicy.
Polski Kongres Klimatyczny 2025 jest dedykowany przede wszystkim praktykom: samorządom oraz firmom realizującym inwestycje publiczne. Jest też spotkaniem ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
Podczas konferencji odbędzie się ponad dwadzieścia paneli dyskusyjnych w pięciu ścieżkach tematycznych:
- Forum Zrównoważonych Inwestycji Publicznych
- Forum Dekarbonizacji Przemysłu
- Forum Zielonych Finansów i ESG
- Forum Nowej Energetyki
- Forum Nauki i Technologii
Eksperci przedstawią przykłady działalności instytucji, podmiotów gospodarczych i samorządów, które mają do odegrania kluczową rolę we wdrażaniu europejskiej polityki łagodzenia skutków zmiany klimatu.
Cele Kongresu
Celem organizacji Polskiego Kongresu Klimatycznego jest utworzenie platformy wymiany doświadczeń integrującej interes publiczny z biznesem, w przestrzeni merytorycznej wskazanej przez środowisko naukowe. Wymiana opinii ma na celu popularyzowanie innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizację jakości realizowanej polityki zrównoważonego rozwoju miast, gmin i większych jednostek terytorialnych w rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych mających wpływ na klimat. Istotnym aspektem jest również popularyzowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekonomicznych oraz upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie realizacji ekologicznych projektów związanych z klimatem.
Wydarzenie skierowane jest do: sektora publicznego, jednostek samorządowych, przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych, spółek skarbu państwa, przedstawicieli firm oferujących rozwiązania technologiczne, inżynieryjne, produktowe, komponenty, ekspertów, pracowników naukowych i innowatorów, inwestorów, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
Transformacja cyfrowo-klimatyczna
Polska jest beneficjentem środków UE w ostatniej perspektywie budżetowej, z których znaczna część przeznaczona będzie na inwestycje związane z transformacją cyfrowo-klimatyczną (Twin Transition) oraz energetyczną. Skuteczna transformacja możliwa jest tylko przy współpracy sektora publicznego z prywatnym, a jej warunkiem jest odpowiednia i odpowiedzialna alokacja środków unijnych w sposób, który przybliży nas do osiągnięcia celów klimatycznych. Polski Kongres Klimatyczny integruje wszystkich interesariuszy tego procesu.
Kongres trwa dwa dni i składa się z serii debat. Wydarzenie rozpoczyna panel inauguracyjny w postaci sesji plenarnej, będący wprowadzeniem do wydarzenia, kierowany do wszystkich uczestników. Po zakończeniu części wspólnej rozpoczynają się panele tematyczne i branżowe dostosowane do zainteresowań grup docelowych. Panele dyskusyjne odbywają się równocześnie w pięciu salach, na pięciu scenach, w pięciu ścieżkach tematycznych: finanse, biznes, samorząd, energia, nauka.
- Szczegóły: www.polskikongresklimatyczny.pl