Aktualności

Marzec 29, 2019

Jak dobrze zaprojektować dach?

Blachodachówka płaska IRYD, Blachy Pruszyński
Blachodachówka płaska IRYD, Blachy Pruszyński

Projekt budynku musi spełniać nie tylko wymagania formalne i oczekiwania inwestora, ale również powinien jednoznacznie określać sposób wykonania poszczególnych elementów. O ile w projektach dużych obiektów jest dokumentacja wykonawcza, o tyle w projektach domów jednorodzinnych zwykle inwestorzy oszczędzają  pozostając przy zwykłym projekcie architektoniczno-budowlanym, który jest niezbędny do rozpoczęcia budowy.

Niestety, przez to podczas prac pojawia się wiele pytań dotyczących szczegółów wykonawczych, zwłaszcza jeśli elementy są nietypowe. Większość z nich dotyczy dachu, którego poszczególne warstwy i elementy mają istotny wpływ na szczelność i estetykę przekrycia. Złe decyzje podjęte jeszcze na etapie projektowania lub nadmierna fantazja architekta mogą niekorzystnie odbić się na jakości wykonania dachu. Oto najczęściej pojawiające się w projektach, z którymi muszą radzić sobie dekarze.

Blachodachówka płaska IRYD, Blachy Pruszyński

 Właściwie dobrane pokrycie

Choć efekt estetyczny dachu, szczególnie z połaciami o dużej powierzchni, zależy od rodzaju pokrycia, jego modelu i koloru, to bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o jego estetykę. Znacznie ważniejszy jest dobór pokrycia ze względu na minimalny kąt nachylenia połaci. I tak dla dachówek wynosi ono 31-45°, dla blachodachówek 12°, a dla blachy płaskiej – nawet od 6°. Jest to istotne ze względu na szczelność dachu. Konieczny jest dobór odpowiedniego rodzaju wstępnego krycia, a także zastosowanie wielkości zakładów między elementami pokrycia. Przy niewielkim kącie nachylenia połaci konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed wnikaniem wody w głębsze warstwy dachu. Oznacza to, że powinno być wykonane deskowanie kryte papą. Jeśli nie zostanie ono zaplanowane, może okazać się, że taki dach nie będzie skuteczną barierą dla wody opadowej i może przeciekać. Sztywne poszycie ma też znacznie większy ciężar niż stosowana zwykle membrana wstępnego krycia. Zamiana tych dwóch rodzajów wstępnego krycia podczas budowy jest zmianą istotną, która wymaga obliczeń, a czasem nawet przeprojektowania konstrukcji dachu.

Specjalnych rozwiązań wymaga też krycie dachów o nachyleniu połaci ponad 60°. Projektant powinien narzucić sposób mocowania elementów pokrycia – dachówek, arkuszy (na przykład blachodachówka Loara Blachy Pruszyński) i paneli (na przykład Iryd Blachy Pruszyński). Jeśli już więc architekt planuje pokrycie powinien dokładnie sprawdzić zakres jego stosowania. Oczywiście wiele materiałów pozwala na stosowanie w szerszym zakresie i przede wszystkim trzeba kierować się zaleceniami producenta.

Dla inwestorów ważny jest też aspekt ekonomiczny. Zaplanowanie w projekcie materiału w dużych elementach (na przykład blachodachówek w arkuszach zamiast w panelach) na wielopołaciowy, skomplikowany dach oznacza niczym nieuzasadnione wydatki. Z powodu konieczności dopasowania takiego pokrycia do kształtu dachu powstaje dużo odpadów, których nie da się racjonalnie wykorzystać.

Usytuowanie komina

Przy planowaniu domu warto zwrócić uwagę na to, w którym miejscu dachu będzie wyprowadzony komin. Jest jednym z najtrudniejszych do wykonania elementów, ponieważ przecina wszystkie warstwy połaci (od wykończeniowych, przez izolacyjne, aż po pokrycie zasadnicze. Z tego względu miejsce wokół komina wymaga bardzo starannego zabezpieczenia przed przeciekaniem.

Komin nie może też przecinać istotnych elementów więźby dachowej. Przerwanie ich bez przygotowania odpowiednich wzmocnień najczęściej wynika z wad projektu albo ze zmian, które nastąpiły w trakcie budowy. Wystarczy nierozważne przesunięcie komina choćby o kilka centymetrów, aby przecinał on na przykład krokiew narożną, która z kolei stanowi element, na którym opierają się inne części dachu. Absolutnie niedopuszczalne jest również oparcie na kominie drewnianych elementów w miejscu, w którym stykać się będą z wnętrzem przewodu dymowego od kominka lub tradycyjnego pieca na węgiel. Już sama wysoka temperatura spalin może spowodować pożar. Takiego zagrożenia nie stwarza wprawdzie oparcie elementów więźby w pobliżu przewodów wentylacyjnych, ale i wtedy nie jest to korzystne: ich niezależne odkształcenia termiczne i mechaniczne będą powodować uszkodzenia zarówno komina, jak i obudowy poddasza mocowanej do konstrukcji dachu.

Bywa i tak, że komin jest wyprowadzony w koszu (zawsze stoi za nim woda) lub też nad lukarną typu wole oko. To sprawia, że przeciętni wykonawcy nie zawsze umieją sobie poradzić z właściwym wykonaniem obróbek blacharskich, w efekcie czego miejsce wokół komina staje się powodem przeciekania dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wykończenie komina w całości blachą, która łatwo daje się kształtować przy tworzeniu odpowiedniej wielkości obróbek. Taki komin wygląda też efektownie.

Duże kominy powinny być projektowane wzdłuż spadku dachu, a nie w poprzek. Ustawienie komina szerszym bokiem równolegle do okapu powoduje bowiem, że za takim kominem zawsze będzie długo zalegał śnieg, często przewyższający obróbki blacharskie.

Osadzenie okien połaciowych

Na ogół w projektach okna połaciowe są jedynie dopasowane do rozstawu krokwi. To jednak nie wszystko.  Ważna jest wysokość posadowienia okna względem podłogi. Wiąże się ona z wygodną i bezpieczną obsługą. Jeśli okno znajdzie się na niskiej wysokości, po to aby roztaczał się z niego piękny widok, ale ścianka kolankowa jest wysoka, może to negatywnie wpłynąć na szczelność okna.

W projektach gotowych, które są adaptowane do warunków panujących na działce, często nie ma zapisanego konkretnego modelu pokrycia. Tymczasem jest to bardzo istotne dla montażu okna połaciowego. Okno nie może być zamontowane w połowie wysokości rzędu dachówki lub przetłoczenia blachodachówki nie z powodu estetyki, ale ze względu na ryzyko pojawienia się nieszczelności w takim miejscu. Doświadczeni wykonawcy dopasowują wysokość osadzenia okna do pokrycia, które montują. Dodatkowo w pokryciach z blachodachówki (na przykład Ren Blachy Pruszyński www.pruszynski.com.pl ) estetycznie wykańczają krawędzie arkuszy, zaginając je do dołu. Dzięki temu wnikanie pod pokrycie wody z deszczu i topniejącego śniegu jest ograniczone.

Niezbędne akcesoria dachowe

Zaplanowanie samego pokrycia to jednak nie wszystko. Należy również uwzględnić wszelkiego rodzaju akcesoria dachowe. Te zabezpieczające okap, naroża i kalenicę są systemowe, więc dekarze zwykle je montują. Jednak już te zapewniające właściwe użytkowanie dachu i jego obsługę – akcesoria do komunikacji na dachu i zabezpieczające przed gwałtownym zsuwaniem się śniegu z połaci – nie są obowiązkowe. Nie ma bowiem wymagań nakazujących stosowanie tego typu elementów na dachach domów jednorodzinnych. Warto jednak, aby projektanci zapisali ich montaż w projekcie.

Odpowiednio dobrany system orynnowania

Efektywne odprowadzenie wody z połaci dachu gwarantuje system rynien i rur spustowych (między innymi Niagara firmy Blachy Pruszyński), pod warunkiem, że zostanie poprawnie zaprojektowany. Przekroje rynien i rur oraz liczbę rur spustowych dobiera się w zależności od wielkości dachu oraz nachylenia poszczególnych połaci. Elementy o zbyt małych przekrojach podczas intensywnej ulewy nie nadążą z odbiorem wody spływającej z dachu.

W projekcie orynnowania powinna się znaleźć również wymagana liczba spływów – lejów i rur spustowych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego systemu odwodnienia dachu. Nawet jeśli przekroje rynien są właściwie dobrane, a rur spustowych jest za mało, to może to oznaczać spiętrzanie się wody podczas intensywnych opadów deszczu i przelewanie się jej z rynien.

Źródło: Blachy Pruszyński

Tagi: projektowanie dachu blachodachówka

Komentarze

Porojekt

Dodano: Czwartek, 18 Lipiec 2019, 08:26, Autor: Mariusz

Dom bardzo dobrze wygląda z tym pokryciem dachowym, jaki to jest projekt domu...

Orynnowanie i pokrycie dachowe

Dodano: Środa, 15 Maj 2019, 09:16, Autor: Budowlaniec

Orynnowanie i wybór odpowiedniego pokrycia dachowego, to najważniejsze kwestie. Wyczerpujący tematycznie artykuł, wiele cennych wskazówek. https://glinmet.pl

Konkursy

The Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) calls its 8th Advanced Architecture Contest as a global reflection to rethink human habitats, at a time when the fight for life and clima...
Maj 21, 2020
Przedmiotem konkursu Projekt Arting 2020 „Dziedzictwo” są projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego wskazujące rozwiązania poprawiające funkcjonowanie człowieka, i jego otoczenia zgodnie z zasada...
Maj 21, 2020

Wasze projekty

Nowoczesny dom Stodoła z obszernym tarasem, w Warszawie
Dom jednorodzinny dla rodziny z dwójką dzieci, zaprojektowany na podłużnej, wąskiej działce w zie...
Czerwiec 17, 2020
STAN ISTNIEJĄCY Budynek istniejący zrealizowany w 1986 roku na podstawie projektu typowego. Form...
Kwiecień 21, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

STUDIOTOPIĘ opisać można jako kreatywną podróż w stronę budowania klimatu dla zrównoważonego rozw...
Kwiecień 16, 2020
The RIBA Norman Foster Travelling Scholarship offers £7,000 to a student of architecture who demo...
Marzec 22, 2020