Konkursy architektoniczne

Wrzesień 9, 2022

Konkurs na wystawę stałą Muzeum KL Plaszow

Data końca rejestracji: 29/09/2022
Termin składania prac: 25/11/2022
Miasto: Kraków
Kraj: Polska

Muzeum KL Plaszow zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej. Warunkiem udziału jest dostarczenie nie później niż do 29 września 2022 r. wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie.

Termin składania prac konkursowych mija 25 listopada 2022 r. Pula nagród wynosi 45 tysięcy złotych. Dodatkowo autor najlepszej pracy zostanie zaproszony do negocjacji dotyczących realizacji umowy na wykonanie projektu wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow.

Celem konkursu jest wybranie spośród zgłoszonych prac estetycznej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji), która będzie zgodna z charakterem miejsca pamięci.

Muzeum KL Plaszow obejmuje obszar 37 ha powierzchni byłego obozu wraz z zachowanym historycznym budynkiem, tzw. Szarym Domem, oraz Memoriał, który powstanie poza terenem dawnego KL Plaszow.
Te trzy autonomiczne elementy będą ze sobą ściśle powiązane i stworzą narracyjną całość. Dominującym przekazem jest autentyzm zaświadczający o historii miejsca, wciąż zapisany w terenie poobozowym.

Planowana wystawa stała będzie się składać z dwóch uzupełniających się części prezentowanych zarówno w Memoriale, jak i Szarym Domu. Szary Dom będzie miejscem, w którym głos oddany zostanie przede wszystkim świadkom. Przez ich wypowiedzi dotyczące doświadczeń obozowych odwiedzający zapoznają się z emocjonalną, osobistą stroną historii KL Plaszow. Oprócz wystawy w budynku znajdą się również sala kontemplacji oraz mediateka. Z kolei ekspozycja prezentowana w Memoriale w chronologiczny sposób wprowadzi odwiedzających w historię KL Plaszow i przygotuje do wizyty w miejscu pamięci.

W ramach konkursu Uczestnicy przygotowują:

        1. propozycję aranżacji sali ekspozycyjnej w Szarym Domu;
        2. koncepcję rozplanowania wystawy w Memoriale;
        3. szczegółowe rozplanowanie jednego segmentu ekspozycji w Memoriale;
        4. koncepcję prezentacji zabytków archeologicznych.

Konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej jest kontynuacją procesu upamiętnienia KL Plaszow powierzonego w 2016 r. Muzeum Krakowa, a od ubiegłego roku kontynuowanego przez nową instytucję kultury – Muzeum KL Plaszow. Celem konkursu jest ostateczne wyłonienie najlepszej pracy konkursowej, której autorzy oprócz nagrody pieniężnej otrzymają zaproszenie do negocjacji umowy na kompleksowe wykonanie projektu całej wystawy stałej.

Przed złożeniem prac konkursowych prowadzona jest wcześniejsza weryfikacja wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Regulamin i materiały do konkursu znajdują się poniżej, zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Szczegóły: https://plaszow.org/aktualnosc/konkurs-na-wystawe-stala-muzeum-kl-plaszow

O Muzeum KL Plaszow

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) (w organizacji) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. Muzeum jest instytucją kultury Miasta Krakowa, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum KL Plaszow powstało, by objąć opieką teren po byłym obozie Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945, oraz upamiętnić ok. 35 tysięcy więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości, w tym ok. 6 tysięcy zamordowanych w nim ludzi. Zadaniem Muzeum KL Plaszow jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach. Muzeum dąży do tego, aby teren byłego obozu Plaszow stał się miejscem refleksji nad historią i współczesnością.

Dodano: 09/09/2022

Konkursy

Participants are invited to reimagine an old monastery in Pelayos de la Presa, transforming it into a vibrant community hub.
Październik 3, 2023
Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej architektonicznie, funkcjonalnie i eksploatacyjnie koncepcji świetlicy wiejskiej
Październik 3, 2023

Wasze projekty

Nowoczesny salon z jadalnią
Otwartą strefę dzienną tego nowoczesnego domu zaprojektowaliśmy głównie w bieli, ale z kontrastow...
Sierpień 29, 2023
aranżacja wnętrz nowoczesnego domu
Strefa dzienna tego domu to otwarta przestrzeń z dużymi przeszkleniami, które pozwalają cieszyć s...
Sierpień 29, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Wydarzenia

Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA) odbywa się w Krakowie cyklicznie od 1985 roku, stanowi...
Wrzesień 30, 2023
W piątek, 8 września 2023, odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu MEETING POINT FOKSAL – gościn...
Wrzesień 4, 2023