Wydarzenia architektoniczne Czerwiec 13, 2022

III Festiwal Naturalnego Budowania – zdrowe domy z gliny, słomy, konopii i drewna

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 30/09/2022
Data do: 02/10/2022
Miasto: Wrocław

Spotkanie twórców, warsztaty wykorzystania z naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty, a także wystawa połączona z targami – oto program III edycji Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 30 września - 2 października 2022.

Część wydarzeń będzie mieć miejsce w Muzeum Architektury, część w Browarze Mieszczańskim, niektóre zostaną udostępnione także trybie hybrydowym. Wśród gości pojawi się wielu zagranicznych i krajowych ekspertów naturalnego budowania, m.in. Hubert Trammer, Magdalena Górska, Anna Zawadzka, Maciej Jagielak, Przemysław Raj. 

Ludzie chcą zdrowo żyć i mieszkać. Mieszkanie i życie w zdrowym domu nieodzownie kojarzy się z naturalnymi materiałami budowlanymi sprawdzonymi przez tysiące lat. Są to glina, wapno, drewno, słoma i konopie. Wszystkie są naturalne, bez „konserwantów” – mówi Wojciech Gogół z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN), które organizuje wydarzenie.

Głównymi tematami tegorocznej edycji Festiwalu będą naturalne materiały budowlane w praktyce – nie tylko budowanie z drewna, słomy, konopi i gliny, ale też stosowanie tych materiałów w termomodernizacji, remontach i architektonicznym „upcyclingu” – oraz Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ). – Sektor budowlany oparty jest obecnie na modelu liniowym, w którym w coraz mniejszym stopniu następuje powtórne wykorzystanie materiałów. Budownictwo naturalne bazuje na dostępnych lokalnie i nisko przetworzonych materiałach, sięga po techniki wykonawcze oparte na ludzkiej pracy, bez nadmiernego wykorzystania energochłonnych urządzeń. Technologie naturalne są niskoemisyjne, a materiały biodegradowalne tym samym realizują cele zrównoważonego rozwoju i wpisują się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego – mówi Cezary Czemplik, koordynator merytoryczny projektu „GOZ – materiały naturalne”.

Wykłady i debata

30 września – pierwszy z trzech dni Festiwalu – to inauguracyjne wykłady i debata we wrocławskim Muzeum Architektury. Wśród zaproszonych prelegentów pojawią się Hubert Trammer – współtwórca Nowego Bauhausu, czy też Aleksander Mielczyński i Maciej Jagielak – doświadczeni architekci projektujący domy słomiane.

Warsztaty i pokazy

Drugi i trzeci dzień Festiwalu to wydarzenia w Browarze Mieszczańskim – prelekcje i dyskusje, warsztaty oraz pokazy, a także targi budownictwa naturalnego. Zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w tej tematyce, jak i eksperci lub miłośnicy naturalnego budowania podczas tych dwóch dni znajdą dla siebie wiele atrakcji. – Na miejscu spodziewamy się kilkuset gości, ale część wydarzeń będzie można śledzić online. Niektóre punkty programu przewidują nawet interakcję, będzie można np. zapytać prowadzących warsztaty czy wykłady o szczegóły – zapowiada Wojciech Owczarzak, koordynator organizacyjny Festiwalu.

Smaczkiem – w przenośni i dosłownie – Festiwalu będzie degustacja kuchni azjatyckiej. Organizatorzy zadbali o to, aby przez dwa dni wydarzenia każdy uczestnik mógł skosztować przeróżnych dań z kuchni takich krajów jak Japonia, Chiny, Korea czy Tajlandia.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest elementem realizowanego przez OSBN, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu przy IOŚ-PIB projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie  materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

*** Festiwal Naturalnego Budowania (FNB)

Festiwal Naturalnego Budowania to ogólnokrajowe i jedyne tego typu w Polsce wydarzenie gromadzące profesjonalistów i sympatyków budownictwa naturalnego. Jego celem jest popularyzacja naturalnych materiałów i technik budowania, a w dłuższej perspektywie zmiana kierunku rozwoju współczesnej architektury na zdrową, bardziej przyjazną środowisku i zrównoważoną. – Można powiedzieć, że ten rodzaj budownictwa to wielki sprzymierzeniec zrównoważonego rozwoju i wszystkich, którym zależy na osiągnięciu neutralności klimatycznej – mówi Maciej Jagielak z OSBN.

Rynek budownictwa naturalnego rozwija się dziś bardzo dynamicznie, także w Polsce. Można dziś sięgnąć po technologię gotowych domów składanych z paneli słomianych zbudować ścianę z konoplitu czyli paździerzy konopnych z wapnem. Do wykończenia stosuje się gotowe tynki gliniane lub wapienne już produkowane w Polsce – mówi Anna Zawadzka z OSBN, koordynatorka podręcznika Naturalnego Budowania, który powstanie w ramach projektu realizowanego ze środków NFOŚiGW.

FNB to wyjątkowa okazja do zdobycia praktycznej wiedzy dla osób planujących budowę lub remont domu, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy i networkingu dla architektów czy przedstawicieli firm budownictwa naturalnego oraz studentów. Na Festiwalu można zdobyć wiedzę teoretyczną – na wykładach, oraz praktyczną – na warsztatach, można dokładnie poznać naturalne materiały i technologie oraz spotkać się bezpośrednio z najlepszymi specjalistami z Polski i Europy.  Poprzednie edycje Festiwalu odbyły się w 2017 roku w Warszawie i 2019 roku w Łodzi.

 

*** Więcej o Festiwalu

Oficjalna strona internetowa Festiwalu: https://festiwal.osbn.pl/


Dodano: 13/06/2022

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Wasze projekty

architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024
Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024