Wydarzenia architektoniczne Lipiec 12, 2019

Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce - kultura i sztuka w Forcie Mokotów.

Typ: Wystawy
Data od: 04/07/2019
Data do: 12/09/2019
Miasto: Warszawa

Wystawa pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia. Podróż w czasie zaczyna się w 1918 roku i trwa przez okres międzywojnia, PRL, stalinizmu, politycznej odwilży (ze słynnym mottem „chcemy być nowocześni”), rewolucji roku 68, epoki Gierka, karnawału Solidarności i stanu wojennego, burzliwego czasu transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90., do czasu włączenia Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych.

Kuratorzy wystawy Aleksandra Jatczak-Repeć i Michał Suchora przygotowali dla odwiedzających kilkaset unikatowych zdjęć i materiałów, dokumentujących rozwój mody w Polsce.

Wystawa pokaże nie tyle zmiany zachodzące w samej modzie, co w sposobach komunikowania się z odbiorcą za pomocą obrazu. W galerii Instytutu Fotografii Fort zgromadziliśmy różne formy, to nie tylko zdjęcia, ale również okładki kolorowych magazynów czy zbiory z prywatnych archiwów. Projekt zakłada antropologiczną refleksję nad rolą samych nośników: ich wielkością, jakością, zasięgiem i dystrybucją. Zobaczymy m.in. różnice między obrazami produkowanymi przy użyciu pierwszych, zdobywanych z trudem aparatów fotograficznych, epoką „etatowych fotografów” po czasy współczesne i zdjęcia wykonywane za pomocą telefonu czy tabletu. Przeniesiemy się w świat zarówno „makulaturowych” druków, jak i wielkich globalnych kampanii. - mówi Olga Łacna, prezes Fundacji Instytut Fotografii Fort 

Wystawę będzie można oglądać do 12 września. W wakacje natomiast zaplanowano trzy oprowadzania kuratorskie oraz wykłady na temat polskiej fotografii mody.

Więcej informacji o wystawie „Niebezpiecznie ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” można znaleźć na stronie internetowej IFF.

Okładka katalogu domu mody Bogusław HERSE, wiosna-lato 1931 r. źrodło POLONA
Kolekcja Tomasza Armady. fot. Agnieszka Murak
Pokaz mody 1925. źródło NAC. Aktorki Kazimiera Skalska, Janina Macherska i Zula Pogorzelska jako modelki podczas pokazu mody. Warszawa
Styczeń 1963, Warszawa, Polska, Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki - pokaz mody damskiej z kolekcji Mody Polskiej. Fot. Romuald Broniarek_KARTA
Modelka prezentująca suknię wieczorową w atelier fotograficznym podczas sesji zdjęciowej. Warszawa, 1958 r. foto Zbyszko Siemaszko; źródło NAC
Kampania UEG 2017, foto. Zuza Krajewska
Kampania Reserved 2018 I love you Cindy

Fort Mokotów przyciąga biznes kreatywny

Wystawa „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” jest organizowana na terenie Fortu Mokotów, którego właścicielem i zarządcą jest grupa White Stone. Deweloper skupia się na dostarczaniu na rynek nowoczesnych biurowców oraz rewitalizacji nieruchomości „z duszą”. Fort Mokotów to kluczowa inwestycja White Stone w Warszawie, której modernizacja rozpoczęła się w 2015 roku i trwa nieprzerwanie do dziś. Najemcy Fortu w większości reprezentują branże kreatywne: reklamę, film, sztukę, modę, design, edukację i nowe technologie.Fort Mokotów to miejsce wyjątkowe, zielona enklawa w sercu miasta, której postindustrialna zabudowa dodaje dodatkowej oryginalności, a rozległość terenu umożliwia łączenie działalności biurowej z unikalną ofertą usług gastronomicznych, lifestyle’owych i rekreacyjnych.Instytut Fotografii Fort, zlokalizowany w budynku zabytkowej Szarotki to miejsce, w którym świat fotografii i sztuki współczesnej przenika się z branżą kreatywną, modową oraz kulturalną. Dobrze czują się tutaj zarówno przedstawiciele biznesu, designu jaki i innowacji. Każdą wystawę IFF średnio odwiedza  ok. 4000 osób, a na wernisażach obecnych jest około 600 gości. Celem fundacji jest wspieranie polskiej fotografii oraz promowanie jej zarówno w Polsce jak i za granicą, poprzez organizację wystaw, wydawanie książek fotograficznych oraz tworzenie programów stypendialnych dla polskich fotografów. Galeria Instytutu Fotografii Fort jest największą galerią fotograficzną w Polsce.

Fort Mokotów
Fort Mokotów
Fort Mokotów
Fort Mokotów

Dodano: 12/07/2019

Konkursy

Arts School, a place with architecture, photography, painting and sculpture laboratory.
Styczeń 3, 2020
The 2020 Architecture at Zero competition challenge is to create a zero net energy library for the San Benito County Free Library in Hollister, CA.
Styczeń 2, 2020

Wasze projekty

Dom jednorodzinny typu kostka
Ten projekt jest przykładem domu jednorodzinnego energooszczędnego z zaprojektowanym inteligentny...
Styczeń 22, 2020
Projekt domu jednorodzinnego z dachem kopertowym
Projekt tego domu jednorodzinnego jest z myślą o inwestorach lubiących klasykę i tradycyjne bryły...
Styczeń 22, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - narożne półki na książki - bardzo wytrzymałe na obciążenia, tworzone zawsze na wymiar i...
Styczeń 23, 2020
Bardzo wytrzymałe na obciążenia półki na książki Cellaio - tworzone zawsze na wymiar i wg indywid...
Styczeń 23, 2020

Wydarzenia

Na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA przyjedzie prawie 50 tysięcy fachowców,...
Styczeń 3, 2020
Ekspozycja prezentuje nieruchome obiekty, które widziane z różnych perspektyw nabierają ruchu.
Grudzień 2, 2019