Wydarzenia architektoniczne Wrzesień 20, 2019

Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe

Typ: Wystawy
Data od: 24/09/2019
Data do: 13/10/2019
Miasto: Warszawa

W dniach 24 września – 13 października 2019 na bulwarach w Warszawie zobaczyć będzie można  zorganizowaną przez Fundację Miesa van der Rohe wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”.

 

Jedyna oficjalna architektoniczna nagroda Unii Europejskiej EU Mies van der Rohe Award ma już 31-letnią tradycję, ale dopiero w 1998 roku, po dziesięciu latach od jej ustanowienia, na tak zwanej krótkiej liście najlepszych, znalazł się pierwszy polski obiekt - Brama do Miasta Zmarłych, czyli kaplica i dom pogrzebowy w Krakowie autorstwa Romualda Loeglera z zespołem. Główna nagroda przypadła realizacji z Polski dopiero w 2015 roku (Filharmonia w Szczecinie, autorzy Barozzi / Veiga, przy znaczącej współpracy polskiego biura Studio A4 Jacka Lenarta, laureata tegorocznej Honorowej Nagrody SARP 2019).

W dniach 24 września – 13 października 2019 na warszawskich bulwarach obejrzeć można będzie zorganizowaną przez Fundację Miesa van der Rohe wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”, prezentującą oś czasową z umieszczonymi na niej wszystkimi zwycięzcami, finalistami i obiektami które znalazły się na tak zwanej krótkiej liście. Wystawie towarzyszy obszerna internetowa publikacja „Architektury-murator”, do pobrania w formie PDF na stronie www.architektura25.pl/z-archiwum-a-m/. 

 

24 września o godzinie 18.00 otwarcia wystawy dokonają kuratorzy Ivan Blasi i Marcin Szczelina, Architekt Miasta Warszawy Marlena Happach i redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, a zarazem pierwsza polska jurorka Nagrody im. Miesa van der Rohe (2013) Ewa P. Porębska. Ze względu na skalę pawilonu, wejście na wernisaż w ramach dostępności miejsca.

 

Wystawa

  • Europejska kronika wydarzeń: Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe
  • Warszawa, Bulwary Wiślane,
  • Galeria Przy Plaży,
  • 24 września 2019 – 13 października 2019
  • Organizator: Mies van der Rohe Foundation
  • Współorganizator: miesięcznik „Architektura-murator”
  • Kuratorzy: Ivan Blasi, Marcin Szczelina

Dodano: 20/09/2019

Konkursy

Echo Investment ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny dla studentów Wydziałów Architektury i Urbanistyki zatytułowany „Patchwork Łódź”.
Październik 3, 2019
Jury oceni zgłoszenia, wykorzystując pięć „istotnych zagadnień”, dotyczących zrównoważonego budownictwa, obejmujących: innowacje i możliwości przenoszenia (postęp), standardy etyczne i zapobieganie...
Wrzesień 17, 2019

Wasze projekty

Modulo House mały dom
Modulo House Dom Modulo to mały i tani w budowie energooszczędny dom o powierzchni zabudowy niep...
Październik 1, 2019
Nowoczesna kuchnia wykończona pięknymi materiałami
Projekt kuchni w nowoczesnym domu parterowym. Podobnie jak pozostałe wnętrza tego domu, zaprojekt...
Wrzesień 27, 2019

Wasze realizacje

Dom usytuowany na południowym zboczu gór izerskich nad miejscowością Wojcieszyce w Kotlinie Jelen...
Październik 7, 2019
Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019

Wydarzenia

International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering will be held at the F...
Wrzesień 24, 2019
W dniach 24 września – 13 października 2019 na warszawskich bulwarach obejrzeć można będzie zorga...
Wrzesień 20, 2019