Wydarzenia architektoniczne Styczeń 26, 2021

"Słyszę Dobre Dźwięki"

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 16/02/2021
Data do: 16/02/2021
Miasto: wydarzenie on-line
Trwa 5. edycja kampanii na rzecz walki z hałasem pt. „Słyszę Dobre Dźwięki”, której inicjatorem jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Celem projektu jest edukacja, jak niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dzieci, jest hałas oraz promocja dobrych praktyk w zakresie akustyki budynków. Podsumowaniem kampanii będzie ogólnopolska konferencja online, która odbędzie się 16 lutego br.

"W nadmiernym hałasie żyje jedna trzecia Polaków w każdym wieku, w tym większość dzieci szkół podstawowych. Powoli nasz słuch się pogarsza, co rzutuje na ogólną jakość życia. Zgiełk to najczęstszy powód nadpobudliwości psychoruchowej najmłodszych. Dzieci niedosłyszących przybywa tak szybko, że specjaliści zaczęli zaliczać niedosłuch do chorób cywilizacyjnych." - mówi Hanna Wilińska z Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie.

Konferencja: od rodziców, przez architektów, po świat nauki

Podczas konferencji online „Usłysz przyszłość – wyzwania ekologii akustycznej”, która odbędzie się 16 lutego w godz. 10.00-18.00,  głos zabiorą przedstawiciele środowiska naukowego, aktywiści trzeciego sektora, pracownicy firm związanych z akustyką i ośrodków medycznych. W swoich wystąpieniach poruszą takie tematy, jak: akustyka miast, hałas w przestrzeni publicznej, psychologia słuchu, higiena słuchu, nowoczesne technologie w zakresie pracy z dźwiękiem i projektowanie akustyczne. Wiedza teoretyczna będzie konfrontowana z praktykami artystycznymi i pedagogicznymi.

Sympozjum rozpocznie podsumowanie kampanii „Słyszę Dobre Dźwięki”, której zwieńczeniem był konkurs na tworzenie Szkolnych Stref Harmoniii. Na projekt składały się warsztaty, spotkania i gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konferencje branżowe oraz wydarzenia w przestrzeni miejskiej.

Następnie o tym, ile jest wokół nas szkodliwego zgiełku i jak świadomie chronić słuch, opowiedzą eksperci m.in. z ramienia Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Praktycznych wskazówek „jak słuchać” udzielą kompozytorzy i instrumentaliści Filharmonii w Szczecinie, a także specjaliści z Centrum Słuchu i Mowy Medincus. Wgląd w projektowanie przyjaznej akustyki wnętrz w najbardziej newralgicznym miejscu - w szkołach - da firma firma Ecophon, specjalizująca się w akustyce placówek oświatowych, prezentując raporty z adaptacji dźwiękowych budynków. Tutaj program konferencji.

Ochronić słuch dzieci

Hałas zwykle lekceważymy, godzimy się z nim, tłumacząc to ograniczeniami placówki lub budżetu. Wpływa on jednak negatywnie na zdrowie dzieci: niszczy komórki czuciowe w uchu wewnętrznym, które nie mają zdolności odnawiania się. Hałas w szkołach wywiera ujemny wpływ na układ nerwowy, co objawia się zawrotami i bólem głowy, szumem w uszach, zaburzeniami snu, podwyższonym ciśnieniem krwi, zmęczeniem. Utrudniona jest aktywność fizyczna, intelektualna, zdolność do koncentracji uwagi, analityczno-syntetycznego rozumowania. Powoli słuch się pogarsza, co rzutuje na ogólną jakość życia.

Od 2016 r. Filharmonia Szczecińska wraz ze szkołami, urzędami i ekspertami z całej Polski prowadzi cykl inicjatyw, zmierzających do zmiany tego stanu rzeczy. W jej działania angażują się też organizacje non profit, realizujące projekty edukacyjne i badawcze. Jak komentuje Mikołaj Jarosz z Fundacji Komfort Ciszy: Nadzieją napawa fakt, że pojawiają się w Polsce pierwsze szkoły, którym udaje się dokonać adaptacji akustycznych. W ich wyniku poziomy dźwięku, na przykład na korytarzach, mogą być zredukowane nawet o 10 decybeli. To ogromna różnica, ponieważ większość ludzi różnicę 8 dB odbiera jako dwukrotne zmniejszenie hałasu.

O przyznaniu środków finansowych dla szkół decydują jednak samorządy, a więc to one powinny być odbiorcą działań edukacyjnych w dziedzinie akustyki. Doskonałym przykładem jest SP nr 340 na warszawskim Ursynowie. Efekty wyciszenia tej szkoły były tak zaskakujące, że skłoniły Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy do systemowych działań zmierzających do wyciszenia innych warszawskich podstawówek.

Za wzór może służyć też Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarneckiego w Reczu, zwycięzca ubiegłorocznej edycji konkursu na Szkolne Strefy Harmonii. Członkowie działającego w szkole klubu Melomana Osłuchanego stworzyli miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania i odpocząć od korytarzowego zgiełku.

Ja się zgłosić na konferencję?
  • Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
  • Wydarzenie online na platformie ZOOM
  • Aby wziąć udział, wypełnij formularz rejestracyjny

Dodano: 26/01/2021, Zmodyfikowano: 26/01/2021

Konkursy

The Architecture Community is pleased to announce its Architect of The Year Awards 2021, Architecture Competition inviting all architects, engineers, designers, from around to participate.
Kwiecień 8, 2021
Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji – już po raz piętnasty elewacje z całej Polski będą walczyć o tytuł Fasady Roku 2021 w pi...
Kwiecień 6, 2021

Wasze projekty

Apartament w nowoczesnym stylu, w którym udało się nam oddzielić kuchnię od salonu. W gabinecie s...
Marzec 28, 2021
Nowoczesny dom w ekskluzywnym wydaniu. W drugiej części domu uwagę przykuwa duża przestrzeń przez...
Luty 27, 2021

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Wydarzenia

Stanisław Chojnacki, Brosza, 1963-1964, fot. Pracownia MNK
Ta stała wystawa zaprezentuje najważniejsze przykłady polskiego designu od przełomu XIX i XX wiek...
Kwiecień 6, 2021
Plac Grunwaldzki, fot. NIAiU
Wystawa zaprezentuje historię, a także współczesne dzieje polskiej architektury przez pryzmat pyt...
Marzec 23, 2021