Polska i Świat

Styczeń 26, 2018

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina
ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina

Projekt adaptuje na cele komercyjne dawaną Fabrykę Norblina, gdzie swoje miejsce, oprócz lokali usługowych znajdzie także Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

Architektoniczny projekt rewitalizacji ArtN jest dziełem pracowni PRC Architekci i architekta Capital Park, Piotra Blaima. Jednym z kluczowych elementów projektu jest kontrast, tworzenie osi widokowych i ciągów pieszych oraz elementów i powierzchni czytanych zarówno z dalekiej perspektywy jak i z bliska.

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina

 

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - Budynek 22

 

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - budynek C

Historia i nowoczesność

Motywem przewodnim jest tu łączenie historycznych i współczesnych budynków, podkreślanie ich kontrastów, ale i komplementarności. Wszystkie budynki będą zawierały detale nawiązujące do historii dawnej Fabryki Norblina i ludzi z nią związanych. Ważne daty i nazwiska będą ozdabiały fasady – na starych budynkach będą wykonane w formie trójwymiarowych napisów ze stali, nałożonych na fasadę, a na nowych budynkach zastosowana zostanie odwrotna technologia – napisy będą wycięte w płytach stalowych fasady i podświetlone od tylu.

Historyczne aluzje widać będzie również w wykorzystanych materiałach – cegle, betonie, metalu, profilach stalowych, szkle zbrojeniowym i bruku. W nowych budynkach zastosowana będzie również charakterystyczna i przyciągająca wzrok blacha cortenowa, w tym w budynkach zlokalizowanych od strony ul. Prostej. Hala 520t, która w większości przeznaczona zostanie na funkcje muzealne, będzie wykonana z jednej strony z blachy cortenowej i szkła, z drugiej z zachowanej starej cegły. Zestawianie starych i nowych fragmentów całości da nie tylko znakomity efekt wizualny, ale będzie też zgodne z zaleceniami konserwatora zabytków.

Cała zachowana zewnętrzna uliczka prowadzić będzie pomiędzy starymi maszynami. Jednocześnie obiekty przylegające do uliczki zaprojektowano tak, aby stworzyć przyjemne miejsce spotkań. W obiektach znajdą się liczne restauracje, kawiarnie i bar, a także zieleń i ławki, na których będzie można się zrelaksować – mówi architekt Piotr Blaim.

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - pasaż handlowy

 

Zrównoważone rozwiązania

Ekologiczne podejście będzie jednym z filarów ArtN. BioBazar, który funkcjonował na terenie dawnej fabryki od lat, powróci do niej po zakończeniu budowy i będzie stanowił istotną część projektu. Dania, przygotowywane na bazie ekologicznej żywności, będą dostępne w restauracjach obecnych w strefie Bio Food Hall. W projekcie przyjęto wiele rozwiązań na rzecz środowiska – na dachu zostaną umieszczone ule, w uliczkach wykorzystana będzie duża ilość zieleni, w tym również na ścianach i tarasach budynków, zastosowane zostaną najnowsze rozwiązania działające na rzecz efektywności energetycznej oraz powstanie infrastruktura dla rowerzystów. Zarówno część biurowa, jak i usługowo-handlowo-kulturalna ArtN, będzie certyfikowana w systemie BREEAM na poziomie Very Good za fazę projektową. Ten sam poziom certyfikacji ma zostać utrzymany dla skończonego projektu.

ArtN będzie obejmował 9 poziomów nadziemnych i 4 podziemne. W ramach projektu powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 40 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A i 24 tys. mkw. powierzchni rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej. Projekt zakłada wkomponowanie 9 zabytkowych budynków i 2 historycznych oraz 44 maszyn i urządzeń. Parking zlokalizowany na trzech kondygnacjach podziemnych zaoferuje 750 miejsc parkingowych. Znajdzie się tam również pierwszy w Polsce w pełni automatyczny, podziemny parking na 200 rowerów.

Nowe podeście do przestrzeni

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - wejście główne

 

Projekt ArtN ma za sobą długą historię. Grupa Capital Park zakupiła teren dawnej fabryki w 2008 roku. Projekt, który dzisiaj prezentujemy, jest efektem wielu lat pracy całego zespołu zaangażowanego w jego realizację i wielu milionów nakładów. Przez te kilka lat koncepcja ewoluowała wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów i najemców. Od początku wierzyliśmy jednak w powodzenie i nadzwyczajny potencjał tego projektu, mimo wielu wyzwań inwestycyjnych, z którymi przyszło nam się zmierzyć – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor generalny ArtN i członek zarządu Grupy Capital Park. ArtN będzie przykładem nowej jakości na rynku, miejscem łączącym historię z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i niespotykaną do tej pory liczbą funkcji. Wkomponowanie w projekt muzeum, teatru, kina, licznych konceptów gastronomicznych, butików i BioBazaru nada tej przestrzeni szczególny charakter i stanie się destynacją zarówno dla pracowników okolicznych biur, warszawiaków, jak i turystów odwiedzających Warszawę – dodaje Kinga Nowakowska.

Funkcje – Kolekcja Norblina

Projekt usługowo-handlowo-kulturalny będzie podzielony na siedem stref według autorskiej koncepcji „The place to work. The place to be”, składającej się na unikalną Kolekcję Norblina: Leisure & Entertainment (fitness, nowoczesny teatr, kameralne kino, centrum gier, przestrzeń dla dzieci), BioBazar (nowoczesny targ z ekologicznymi produktami), Food & Taste Experience (37 różnego typu konceptów gastronomicznych), Slow retail (handlowe uliczki Norblina z butikami), Health & Wellness (Beauty House), Museum i Convenience (supermarket).

 

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - pasaż handlowy

 

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - wnętrza biura

 

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - przykład gabinetu

\

 

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina

Przestrzeń publiczna

ArtN będzie dodatkowo otwartą przestrzenią dostępną przez całą dobę, doskonale wkomponowaną w tkankę miasta, stanowiącą jej przedłużenie. Nawet po zamknięciu ostatniego baru, ciągle będzie można przechadzać się po wewnętrznych uliczkach wiodących między postindustrialnymi budynkami. Dzięki temu ArtN będzie stanowić znakomity przykład tzw. POPS-u (privately owned public space) – przestrzeni publicznej należącej do prywatnego inwestora.

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina

 

ArtN - rewitalizacja i rozbudowa dawnej Fabryki Norblina - taras

Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina

Sercem projektu będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina opowiadające o historii miejsca, ludziach, którzy je tworzyli oraz technologii. Zastosowane rozwiązania będą oparte na najnowocześniejszych technikach muzealniczych, gwarantujących przystępność informacji, łatwość obsługi ekspozycji, indywidualne podejście, możliwość samodzielnej eksploracji i budowanie maksymalnie realnych doświadczeń (prezentowanie pracy maszyn i wyglądu fabryki w czasach świetności). Zwiedzający będą mogli korzystać z kiosków dotykowych i dedykowanych instalacji multimedialnych przy każdej z maszyn, a także używać aplikacji mobilnej.

Źródło: Grupa Capital Park

Tagi: rewitalizacja rozbudowa architektura budynki

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Wanny wolnostojące to eleganckie i wygodne rozwiązanie. Wróciły one do trendów po pewnym czasie...
Grudzień 3, 2024
Małe fotele to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu, gdzie liczy się oszczędność mie...
Listopad 27, 2024

Konkursy

The International Architecture & Design Awards has launched its 4th edition.
Grudzień 4, 2024
IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024