Polska i Świat

Wrzesień 22, 2021

Biurowiec Wave w Gdańsku

Biurowiec Wave w Gdańsku; fot.: Juliusz Sokołowski według projketu
Biurowiec Wave w Gdańsku; fot.: Juliusz Sokołowski według projketu

Na terenie dzielnicy Oliwa, na osi Gdańska, gdzie zlokalizowana jest największa obecnie liczba nowych inwestycji o znaczeniu metropolitarnym, realizowany jest projekt Wave autorstwa pracowni Medusa Group. Miejsce to działać ma jako katalizator rozwoju centrum Gdańska.

Obszar, na którym realizowany jest projekt na terenie dzielnicy Oliwa to oś Gdańska, wzdłuż której lokalizowana jest największa obecnie liczba nowych inwestycji o znaczeniu metropolitarnym.

Wave to dwa niezależne budynki (oznaczone symbolami A i B). Budynek „A” zlokalizowany po stronie zachodniej jest tuż gotowy; budynek „B” po stronie wschodniej jest w fazie przygotowania. Każdy z nich ma 14 kondygnacji użytkowych. Oba połączone zostaną łącznikiem na poziomach od +3 do +10. 

W widoku z góry budynki utworzą obróconą pod kątem 30 stopni literę „H”. Architektura obiektu operuje oszczędnymi środkami wyrazu, równocześnie stanowi indywidualną i oryginalną kompozycję przestrzenną. 

Powierzchnie biurowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zapewnić funkcjonalną i efektywną aranżację. Przyjęta głębokość traktów oraz podział fasady stwarzają wiele możliwości konfiguracji i sposobów podziału powierzchni, w zależności od potrzeb najemcy.

Stalowa fasada z elementów modułowych o rudej, bursztynowej barwie z charakterystycznymi, pionowymi podziałami była dla nas racjonalnym wyborem. To czytelne nawiązanie do prostej i funkcjonalnej retoryki portowych składów kontenerowych, których prostopadłościany ułożone jeden na drugim tworzą przestrzenne formy. Powtarzalność, modułowość, efekt typizacji wzbogaciliśmy poprzez grę szklanymi podziałami, które dematerializują bryłę.

Biurowiec Wave w Gdańsku

Z kolei ogólnodostępna przestrzeń między budynkami odwołuje się do bałtyckiego, nadbrzeżnego krajobrazu, gdzie współgrają ze sobą kształty wydm oraz fal.

Celem inwestycji jest bowiem stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego centrum oferującego elastyczne przestrzenie do komfortowej pracy biurowej. Zespół budynków jest przyjazny dla środowiska, co przejawia się m.in. w niskim zużyciu energii, niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, stosowaniu odpowiednich przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i urządzeń technicznych. 

Wave otrzymał prestiżowy certyfikat międzynarodowy LEED Core&Shell na poziomie Platinum. To dowód na to, że budynek został zaprojektowany oraz zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami. 

Wave, jako pierwszy budynek biurowy w Trójmieście, ubiega się o wymagający certyfikat – WELL. To oznacza, że biura w Wave spełnią nawet najbardziej wyśrubowane wytyczne zdrowotne, oferując zrównoważone środowisko pracy. WELL kładzie duży nacisk na odpowiednią wentylację oraz filtrację powietrza w pomieszczeniach, utrzymywanie właściwej wilgotności i komfortu termicznego.

Biurowiec Wave w Gdańsku; fot.: Juliusz Sokołowski
Biurowiec Wave w Gdańsku; fot.: Juliusz Sokołowski
Biurowiec Wave w Gdańsku; fot.: Juliusz Sokołowski
Karta techniczna projektu
  • lokalizacja: Gdańsk, al. Grunwaldzka 345-347
  • architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
  • współpraca autorska: Dawid Beil, Daria Cieślak, Krystian Szczepek, Piotr Gnacek, Anna Korzeniowska, Agata Marekwia, Zofia Adamus, Marcin Lech, Marta Präg, Seweryn Wróblewski, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar, Marta Präg, Jakub Koźlik, Julia Kazimierska 
  • projekt siw: Joanna (Sowula) Katańska
  • konstrukcja: Industria Structure
  • instalacje: CEgroup
  • projekt fasady: Studio Profil
  • projekt zieleni: Kass – Architektura Krajobrazu
  • ochrona ppoż.: Janusz Siata
  • inwestor: Skanska
  • powierzchnia: 43 300 m²
  • projekt: 2017
  • realizacja: 2020
  • certyfikacja: WELL

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura biurowiec

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024