Polska i Świat

Kwiecień 9, 2010

Brick Award 2010

I miesjce w konkursie Brick Award 2010 - Budynek Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein, Liechtenstein – Architekt: Hansjörg Göritz Architekturstudio
I miesjce w konkursie Brick Award 2010 - Budynek Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein, Liechtenstein – Architekt: Hansjörg Göritz Architekturstudio

8 kwietnia 2010 roku w Wiedniu, podczas uroczystej gali w Muzeum Liechtenstein, Wienerberger AG, po raz czwarty przyznał nagrody, zwycięskim pracowniom, wyłonionym w konkursie „Brick Award".

Podczas tegorocznego konkursu krytycy oceniali 260 projektów z 32 krajów. Doświadczone i profesjonalne międzynarodowe jury w składzie: Andrea Deplazes (Szwajcaria), Maurizio Masi (Włochy), Radu Mihailescu (Rumunia), Vladimir Plotkin (Rosja) i Thomas Rau (Holandia) spośród wszystkich zgłoszeń wybrało zwycięzców. Kryteriami decydującymi o wygranej, oprócz innowacyjnej, zewnętrznej formy architektonicznej oraz sposobu zastosowania cegły ceramicznej w projekcie były: funkcjonalność i ekologiczność budynku.

Zwycięzcy konkursu
I nagroda - Budynek Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein, Liechtenstein – Architekt: Hansjörg Göritz Architekturstudio

Nowy budynek Landtagu w Vaduz nawiązuje do wieloetapowej historii swego powstawania. Po tym, jak plan zabudowy odrzucono w pierwszym konkursie, projekt autorstwa architekta Hansjörga Göritza zwyciężył w drugim - zorganizowanym w roku 2000, a w 2008 budynek został uroczyście oddany do użytku. Oba nowe budynki Parlamentu Krajowego – Dom Wysoki (das „Hohe Haus“) oraz Dom Długi (das „Lange Haus“) – powstały u stóp góry zamkowej, tuż pod siedzibą regenta oraz przy siedzibie Rządu Księstwa Liechtenstein. Göritz na nowo zinterpretował poprzedni plan zabudowy i zaprojektował dwa budynki, które dzięki swej nadzwyczaj prostej, prawie sakralnej, formie podnoszą architektoniczny prestiż Vaduz oraz urzekają widza jednolitością i konsekwencją w zastosowaniu cegły elewacyjnej koloru ochry. 680.000 jednakowych cegieł elewacyjnych pokrywa ściany i sufity, od garażu podziemnego po sale posiedzeń. Ciepłe światło oddawane przez powierzchnię cegieł tworzy szczególną atmosferę wewnątrz i na zewnątrz budynku.

I miejsce w konkursie Brick Award 2010 - Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein (HansjörgGöritz Architekturstudio)

II nagroda - Południowoazjatyckie Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka, Indie – Architekt: Anagram Architects
Zastosowany w nowym budynku Południowoazjatyckiego Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka (SAHRDC) w Delhi design i kreatywność czynią z niego niezwykłe, poetyckie wręcz dzieło. Dysponując 50 metrami kwadratowymi powierzchni i ograniczonym budżetem, architekci Valbhav Dimri i Madhav Raman stworzyli ergonomiczne i niedrogie powierzchnie biurowe. Priorytetem było tu stworzenie miejsc pracy w sposób chroniący przed hałasem i wizualnymi bodźcami z ulicy oraz promieniami słonecznymi. Udało się to dzięki przedzieleniu minimalistycznej powierzchni zewnętrznej budynku ekstrawagancką fasadą z cegieł wzdłuż dłuższej ściany bocznej. Stworzono pojedynczy, powtarzający się moduł z cegły o optycznie kompleksowym wzorze, zainspirowany architekturą tradycyjną - pełnym przepychu elementem jali (brise soleils), mającym w architekturze hinduskiej długą tradycję. Zastosowano cegłę elewacyjną o wymiarach 230 x 115 x 75 mm, które są standardowymi wymiarami w Indiach. Wzniesienie ściany elewacyjnej było wynikiem pięciotygodniowego procesu prób i innowacyjnego wyjścia poza schemat myślenia, a także efektem eksperymentowania techniką pracy z cegłą elewacyjną na miejscu budowy. Falowana struktura ściany jest znakomitym przykładem na to, jak niezwykły efekt architektoniczny można osiągnąć w oparciu o prostą formę cegły umożliwiającą tworzenie kompleksowych wzorów, struktur i otworów.

II miejsce w konkursie Brick Award 2010 - Centrum Dokumentacji Praw Człowieka w Nowym Delhi (Anagram Architects)

III nagroda - Dom Morjan-Poeten, Niemcy – Architekt: Nikolaus Bienefeld
Dom myśliwski zaprojektowany przez architekta Nikolausa Bienefelda zjednuje sobie widza swą archaiczną prostotą. Ekologiczna bryła domu, sposób zorganizowania przestrzeni i perfekcja wykonania czynią z budynku o powierzchni 62 metrów kwadratowych dzieło mistrzowskie. Architekt osobiście zadbał o najmniejszy konstrukcyjny szczegół. Murowana bryła domu sprawia wrażenie wytrzymałej, ale też i subtelnej konstrukcji, i świadczy o wyrafinowaniu architektury ceglanej. Projekt zrealizowano przy zastosowaniu rodzaju cegły, który jest korzystny cenowo, ale wymaga od budujących wiedzy i doświadczenia. Nadproża okienne i drzwiowe oraz krawędź szczytowa dbają o zmienność w regularnej formie cegieł, a wypracowane kształty ukazują znaczne spektrum możliwości, jakie daje cegła. Kunsztowne szczegóły fasady, takie jak niestandardowa skrzynka na listy i dzwonek, dowodzą wyraźnie zamiłowania do drobiazgów.

III miejsce w konkursie Brick Award 2010 - Dom jednorodzinny w Niemczech (Nikolaus Bienefeld)

Nagrody specjalne
Budynki użyteczności publicznej, Republika Mali – Architekt: Emilio Caravatti
Dla architekta Emilio Caravatti architektura od zawsze oznaczała coś więcej niż tylko powierzchowny design. Swoje projekty realizuje więc w Republice Mali - jednym z najbiedniejszych regionów świata, przy pomocy miejscowej ludności. Cała uwaga kierowana jest tutaj na architekturę tego, co najistotniejsze. Nagrodzony projekt powstał w roku 2005 jako „work in progress”, w ramach którego powstało do dziś wiele różnych budynków użyteczności publicznej: dwie szkoły, punkt medyczny oraz domy mieszkalne dla nauczycieli – wszystkie na sawannie w regionie Beledougou, w zachodniej części Mali. Projekty budowlane realizowane są przy współpracy miejscowej ludności - przede wszystkim obecnej w każdej wiosce organizacji socjalnej; przy zastosowaniu dostępnych na miejscu materiałów i tradycyjnej, częściowo już zapomnianej, techniki budowlanej. Miejscowi budowniczy wykorzystują nabyte umiejętności w innych miejscowościach poza swoim regionem, a w przyszłości przekażą wyuczone techniki budowlane innym, na zasadzie wymiany doświadczeń.

Muzeum Architektury Fundacja Insel Hombroich, Niemcy – Architekci: Álvaro Siza, Rudolf Finsterwalder
Sukcesywnie od 1983 roku mecenas i kolekcjoner sztuki Karl-Heinrich Müller zlecał budowanie pawilonów wystawowych w parku krajobrazowym na wyspie Hombroich niedaleko Neuss. Niedawno na terenie tym Álvaro Siza, znany budowniczy portugalski oraz urodzony w Stephanskirchen architekt Rudolf Finsterwalder zrealizowali wspólny projekt - muzeum architektury. Bezpretensjonalny, wyważony budynek został praktycznie w całości wzniesiony z cegły. Lśniące w ciepłym słońcu głęboką czerwienią ceglane ściany oraz miodowozłote okna i drzwi komponują się na tle zieleni w impresjonistyczny obraz, tworząc harmonię z naturą. Cegły pochodzą z wyburzonych budów, z „recyclingu“ i dlatego są spękane i uszkodzone. Rzadko która z nich ma jeszcze ostre brzegi czy kanty. Około dwa procent wmurowanych cegieł nosi na sobie jeszcze ślady białej farby, przez co ściana zyskuje żywy, ognisty charakter.

--------------------------------------------------------
Wienerberger Brick Award
Rozpoczynając od 2004 roku, co dwa lata, Wienerberger w konkursie „Brick Award“ nagradza najbardziej kreatywne budowle architektury ceglanej oraz ich twórców. Największy producent cegieł na świecie pokazuje tym samym, jak ważne miejsce w budownictwie zajmuje cegła, jako materiał trwały i ekologiczny, ale też nowoczesny i awangardowy.

Tagi: Brick Award 2010 architektura

Komentarze

ciekawe

Dodano: Czwartek, 22 Kwiecień 2010, 09:43, Autor: Don

Świetne budowle. Sam się zastanawiałem czy nie postawić jakiegoś takiego "ciekawego" budynku na swoim podwórku. Ale stwierdzam, że za dużo sąsiadów by zaglądało mi przez płot. Co prawda płot zmieniam, na stronie betafencu znalazłem bardzo fajne panele i stwierdziłem, że się odgrodzę od ciekawskich spojrzeń.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024
W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024