Polska i Świat

Styczeń 13, 2014

Bulwary Wiślane w Warszawie

Bulwary Wiślane - wizualizacja Placu Świętokrzyskiego (źródło: archiwum RS AK)
Bulwary Wiślane - wizualizacja Placu Świętokrzyskiego (źródło: archiwum RS AK)

Trwa realizacja zwycięskiej architektoniczno-urbanistycznej pracy konkursowej na opracowanie projektu lewobrzeżnego bulwaru Wisły na odcinku od Powiśla do Podzamcza w Warszawie. Autorami projektu są pracownie RS Architektura Krajobrazu i Artchitecture

Projekt ma na celu stworzenie unikalnej przestrzeni publicznej przywracającej ścisłą i czytelną relacje miasta z Wisłą. Bulwar ma pełnić funkcje rekreacyjne, komunikacyjne, społeczne i reprezentacyjne przez cały rok. Jednocześnie, zagospodarowanie nie osłabia ochrony przeciwpowodziowej Warszawy.

Wizualizacja rejonu Centrum Nauki Kopernik. Na pierwszym planie widoczne ogrody edukacyjne (źródło: archiwum RS AK)

Opis projektu

Bulwary to przestrzeń oparta na międzynarodowych standardach, dostępna dla niepełnosprawnych, z nowoczesnym systemem informacji wizualnej, z dostępem do bezprzewodowego Internetu. To przestrzeń współczesna w swoim wyrazie materiałowym i technologicznym, jednocześnie szanująca substancję historyczną. Bulwar będzie żył swoim życiem, będąc jednocześnie częścią miasta, jak tylko to możliwie bezkolizyjnie integrującą ruch pieszy, rowerowy oraz w przyszłości zaktywizowany ruch komunikacji zbiorowej i indywidualnej na rzece.

Teren lewobrzeżnych Bulwarów Wisły kompozycyjnie ukształtowano jako czytelny układ placów i linearnych łączników. Place lokalizowane są w miejscach dostępnych z terenów sąsiadujących, z reguły na przedłużeniu ulic. W przestrzeni będą identyfikowane wizualnie dzięki unikalnym latarniom w kształcie żagli, widocznym z większej odległości. Kierunek prostopadłych założeń osiowych podkreślony zostanie wzorem w nawierzchni.

Wizualizacja parku rekreacyjnego. Na pierwszym planie wodny plac zabaw, w tle plaża na istniejącej ambonie śniegowej (źródło: archiwum RS AK)
Wizualizacja odcinka Mariensztackiego (źródło: archiwum RS AK)
Wizualizacja odcinka Mariensztackiego, na pierwszym planie punkt widokowy, w tle wodowskaz (źródło: archiwum RS AK)


Konsekwencja w założeniach projektowych dotyczących układu komunikacji na całości opracowywanego odcinka pozwala na umieszczenie pozostałego programu realizującego założenia koncepcyjne oraz umożliwia kontynuację podstawowych rozwiązań projektowych zarówno w aspekcie konstrukcyjnym jak i estetycznym na kolejnych fragmentach nabrzeży w miarę ich rewitalizacji. Podstawą układu komunikacyjnego jest promenada piesza prowadzona po stronie odwodnej, oraz ścieżka rowerowa w podstawowym przebiegu, prowadzona po zachodniej stronie bulwaru. Na większości odcinka opracowania utworzone zostaną półki użytkowe na poziomie pomiędzy średnią, a niską wodą.

Przewiduje się utworzenie miejsc cumowniczych wzdłuż większej części modernizowanych bulwarów, w tym miejsc z pełną obsługą infrastrukturalną dla jednostek indywidualnych (Mariensztat), turystycznych i usługowych (Podzamcze) oraz pojedynczymi punktami zasilania w media powyżej ul. Boleść.
Wszędzie tam, gdzie to możliwe, zachowana zostanie substancja historyczna, a zwłaszcza mury Bulwaru Starzyńskiego, część kamiennych umocnionych skarp XIX-wiecznego bulwaru oraz detale jak np. żeliwne barierki górnego tarasu.

Zabudowa oraz dodatkowe elementy jak umeblowanie miejskie, elementy rzeźbiarskie i wodne, plaża czy plac zabaw, wprowadzają na Bulwary atrakcyjny dla użytkowników program zarówno całoroczny jak i sezonowy. Wszystkie prezentują współczesną, prostą estetykę, charakterystyczną dla wysokiej jakości mebli miejskich, pozwalającą na harmonijne wpisanie Bulwarów w otaczającą tkankę urbanistyczną. Ze względu na charakterystykę terenu, wyposażenie musi być także odporne na okresowe zalewanie w czasie wysokich stanów wód.

Wizualizacja placu „Pod Zamkiem” (źródło: archiwum RS AK)
Wizualizacja odcinka Plac Zamkowy – Plac Staromiejski – plac Mostowy (źródło: archiwum RS AK)
Wizualizacja Placu Mostowego (źródło: archiwum RS AK)
Makieta Bulwarów – odcinek na wys. Zamku Królewskiego (źródło: archiwum RS AK)
Makieta Bulwarów (źródło: archiwum RS AK)

Tagi: bulwary wiślane urbanistyka

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024