Polska i Świat

Lipiec 28, 2014

CDT w Warszawie

Wizualizacja zrewitalizowanego "SMYKA" w Warszawie (źródłó: CEDET)
Wizualizacja zrewitalizowanego "SMYKA" w Warszawie (źródłó: CEDET)

Dawny Centralny Dom Towarowy w Warszawie, ikona polskiego modernizmu, zostanie rozbudowany i przebudowany.

17 czerwca 2014 decyzja Prezydenta m.st. Warszawy, zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na przebudowę i rozbudowę budynku stała się prawomocna. Po modernizacji obiekt ten będzie pełnił funkcje handlowo-biurowe.

Widok od strony torowiska na Al. Jerozolimskich; źródło: Cedet

Centralny Dom Towarowy zbudowany został latach 50-tych XX wieku, w centrum powojennej Warszawy. Autorami ówczesnego projektu są uznani polscy architekci - Zbigniew Ihnatowicz i Jerzy Romański. Według projektantów CDT był „lampionem” oświetlającym ówczesną Warszawę. Zyskał on uznanie wśród opinii międzynarodowej, wchodząc do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Był handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. W 1975 roku w budynku wybuchł pożar, który zupełnie zniszczył wnętrza. Odbudowa obiektu była pośpieszna i niestaranna, przez co zatracono jego unikatową architekturę.

Zdjęcie historyczne dawnego budynku CDT; źródło: Cedet

Modernizacja i rozbudowa dawnego SMYKA

W ramach rozpoczynającej się inwestycji, budynek zostanie odrestaurowany i zmodernizowany oraz rozbudowany o zupełnie nową powierzchnię, na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Autorem koncepcji modernizacji, przebudowy i rozbudowy jest konsorcjum pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Podstawowe prace modernizacyjne przewidują zachowanie zabytkowych elementów konstrukcji budynku i przywrócenie oryginalnej, historycznej elewacji, z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami. Obiekt powróci również do historycznej nazwy „CEDET”. Od strony AL. Jerozolimskich odstępne będą powierzchnie biurowe.

U zbiegu ulic Brackiej i Kruczej powstanie zupełnie nowa część budynku, mająca korespondować z odrestaurowaną częścią CEDETu. Pozwoli ona odtworzyć zachodnią pierzeję ulicy Brackiej, przywracając mieszkańcom stolicy fragment dawnej, wielkomiejskiej przestrzeni. Wejście do części biurowej będzie zlokalizowane od ulicy Kruczej. Biura będą obsługiwane za pomocą pionu komunikacyjnego położonego w centralnej części CEDETu, który będzie łączył obie części budynku.

Widok od ulicy Kruczej; źródło: Cedet
Widok od ulicy Kruczej; źródło: Cedet
Widok od ulicy Kruczej; źródło: Cedet
Widok od ulicy Kruczej; źródło: Cedet
Widok od ulicy Brackiej; źródło: Cedet
Widok od ulicy Brackiej; źródło: Cedet
Widok od ulicy Brackiej; źródło: Cedet

Tagi: rewitalizacja

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio - wisząca biblioteczka złożona z półek o bardzo dużej wytrzymałości (ok. 100kg/mb).
Wrzesień 15, 2024
Designing carports and roller shutters is an important step in creating a functional and aestheti...
Lipiec 30, 2024

Materiały budowlane

Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024
Źródło: Adobe Stock
Przygotowanie dachu do malowaniaPrzygotowanie dachu do malowania to kluczowy etap, który determi...
Wrzesień 2, 2024

Konkursy

Urząd Dzielnicy Białołęka Miasta Stołecznego Warszawa ogłosił konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji architektonicznej i zagospodarowania terenu dla kompleksu oświatowego n...
Wrzesień 16, 2024
Do 9 października 2024 trwa przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Dobry Wzór. To najstarszy polski konkurs wzorniczy, który wyróżnia najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku....
Wrzesień 16, 2024