Polska i Świat

Kwiecień 14, 2014

Centrum Nobla w Sztokholmie

Centrum Nobla w Sztokholmie - zwycięski projekt kionkursowy © David Chipperfield Architects
Centrum Nobla w Sztokholmie - zwycięski projekt kionkursowy © David Chipperfield Architects

9 kwietnia 2014 roku ogłoszono zwycięzcę architektonicznego konkursu na Centrum Nobla w Sztokholmie. Jury wybrało projekt smukłego budynku w kolorze platerowanego mosiądzu, autorstwa architektów Davida Chipperfielda i Christopha Felgera.

Budynek znajdować się będzie w pięknym otoczeniu miejskim - w centrum Sztokholmu, na półwyspie Blaiseholmen, przy wlocie Morza Bałtyckiego. Samo położenie Centrum zachęca do stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej, nad którą prace mają się rozpocząć jesienią 2014 roku. Zakończenie budowy centrum planuje się na rok 2018.

Widok na półwysep, fot.: Jeppe Wikström
Obszar objęty konkursem, Ilustr.: Ahrbom & Partner Arkitektkontor

David Chipperfield, komentując nagrodę powiedział: Czujemy się niezwykle podekscytowani i uhonorowani wyborem naszej pracowni do stworzenia Centrum Nobla. Z niecierpliwością oczekujemy przystąpienia do wspólnej pracy, mającej na celu stworzenie budynku, który ma odzwierciedlać wartość Nagrody Nobla i jednocześnie spełnić wysokie oczekiwania mieszkańców Sztokholmu.

O projekcie.

Koncepcja projektu skoncentrowała się na czterech głównych elementach:

1. Domu Nobla - budynek ma tu odzwierciedlać dom w sensie społecznym, jako publiczne miejsce mające służyć ludziom.

Widok w kierunku Nybrokajen © David Chipperfield Architects
Centrum Nobla © David Chipperfield Architects

2. Audytorium Nobla - umieszczone zostało w najwyższym punkcie budynku, a cała widownia wokół jest ogromną przestrzenią, otoczoną panoramicznymi oknami, za którymi roztacza się spektakularny widok na całe miasto.

Nobelhuset David Chipperfield Architects Berlin
Audytorium – aranżacja pod kątem bankietu © David Chipperfield Architects

3. Ogrodu Nobla - ma zostać stworzony od strony południowej, dając tym samym mieszkańcom Sztokholmu przyjazną i ważną przestrzeń publiczną.

Centrum Nobla © David Chipperfield Architects

4. Ścieżki Nobla - jest to publiczna ścieżka prowadząca przez cały budynek, począwszy od otwartego parteru poprzez Audytorium Nobla i łącząca wszystkie funkcje programowe budynku. To właśnie Ścieżka Nobla ma być dynamicznym miejscem spotkań, badań, inspiracji i prezentacji różnych dyscyplin.

Centrum Nobla - wnętrza © David Chipperfield Architects

Opinia jury

Według opinii jury zwycięski projekt ma ponadczasowy i atrakcyjny wygląd. Elegancji dodają przede wszystkim pionowe elementy z mosiądzu i szkła na fasadzie budynku; współgrają one z prestiżem jaki niesie ze sobą nagroda Nobla. Transparentny parter pomaga stworzyć przyjazne otoczenie i wzbogaca przestrzeń publiczną wokół Centrum. Jednocześnie, południowo-wschodnie usytuowanie budynku daje duże możliwości stworzenia wokół niego miejskiego parku.

Per Wästberg, pisarz, członek Akademii Szwedzkiej, Przewodniczący Komitetu Nobla w dziedzinie literatury i jeden z członków jury konkursu tak opisał zwycięską pracę: Uważamy, że zwycięski projekt jest bardzo wyrazistą interpretacją idei Nagrody Nobla, jako najważniejszego symbolu Szwecji na świecie. Sztokholm zyska wspaniały budynek, który jednocześnie jest pozbawiony przepychu i pompatyczności ale za to jest pełen wdzięku. To jedna z tych budowli która nadaje miastu tożsamość; tak jak Ratusz który powstał wiek temu.

Fasada Centrum Nobla © David Chipperfield Architects

O konkursie

Był to dwu-etapowy konkurs, do którego zaproszonych zostało 11 wybranych architektów z całego świata: Kim Herforth Nielsen (pracownia 3XN Architects z Danii), Bjarke Ingels (pracownia BIG Bjarke Ingels Group A/S z Danii), David Chipperfield (pracownia David Chipperfield Architects Gessellschaft von Architekten mbH z Niemiec), Johan Celsing (pracownia Johan Celsing Arkitektkontor AB ze Szwecji), Anne Lacaton and Jean-Philippe (pracownia Vassal Lacaton & Vassal Architectes z Francji), Lene Tranberg (pracownia Lundgaard & Tranberg Arkitekter A/S z Danii), Marcel Meili and Markus Peter (pracownia Marcel Meili, Markus Peter Architekten AG, ze Szwajcarii), Rem Koolhaas and Reinier de Graaf (pracownia OMA z Holandii), Kazuyo Sejima and Ryue Nishizawa (pracownia SANAA z Japonii), Kjetil Thorsen (pracownia Snøhetta Oslo A/S z Norwegii) i Gert Wingårdh (pracownia Wingårdh Arkitektkontor AB ze Szwecji).

Do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy pracownie: David Chipperfield and Christoph Felger från David Chipperfield Architects Berlin (Niemcy), Johan Celsing z Johan Celsing Arkitektkontor (Szwecja) and Gert Wingårdh z Wingårdh Arkitektkontor (Szwecja).

Centrum Nobla ma być przestrzenią publiczną, mającą na celu promowanie aktywności skupionych wokół Nagrody Nobla i będzie kombinacją aktywności interdyscyplinarnych - nauki, literatury i pokoju. Ambicją założycieli Centrum jest tworzenie najbardziej atrakcyjnego miejsca w Sztokholmie, w którym organizowane będą wystawy, programy i aktywności szkolne, wydarzenia kulturalne, interdyscyplinarne spotkania o różnorodnej jakości i tematyce.

Źródło: Nobel Center

Tagi: budynki publiczne konkurs nagroda

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024