Polska i Świat

Luty 21, 2019

CHLEBOVA na styku Młodego i Starego Miasta Gdańsk

Inwestycja CHLEBOVA na styku Młodego i Starego Miasta Gdańsk, autor projektu: Roark Studio
Inwestycja CHLEBOVA na styku Młodego i Starego Miasta Gdańsk, autor projektu: Roark Studio

Przygotowywany budynek stanie w miejscu dawnej piekarni, która na początku XX wieku działała przy ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. To wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja, znajdująca się w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, ale równocześnie znajdująca się w ustronnym miejscu, na granicy Starego i Młodego Miasta w Gdańsku. To wzdłuż niej w przyszłości biegł będzie historyczny trakt spacerowy, łączący dawny Gdańsk z nową zabudową na dawnych terenach stoczniowych. Ul. Wiosny Ludów leży także w części Gdańska, która przygotowywana jest do rewitalizacji w ramach jednego z największych projektów rewitalizacyjnych w Europie.

Przygotowywana inwestycja to z pewnością unikalny projekt. Znajduje się jednocześnie w centrum miasta, ale i na uboczu, zapewniającym kameralność. Stąd wszystkie najbardziej atrakcyjne miejsca w Gdańsku dostępne będą w odległości kilku minut pieszo, ale jego ustronność pozwoli uniknąć gwaru tak cenionego przez turystów miasta. Bezpośredni kontakt z nabrzeżem z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy kochają wodną rekreację. Pobliska przystań jachtowa pozwoli im spełnić marzenia o stałym dostępie do wody praktycznie o krok od ich miejsca zamieszkania – mówi Arkadiusz Zalaszewski, przedstawiciel dewelopera.

CHLEBOVA, autor projektu: Roark Studio

 

Inwestycja NDI, której deweloper nadał nazwę CHLEBOVA, zaprojektowana została przez sopocką pracownię Roark Studio, specjalizującą się w nowoczesnej zabudowie apartamentowej na terenie Trójmiasta.  To jedna z najbardziej inspirujących i najciekawszych realizacji naszej pracowni – mówi Jakub Bladowski, prezes Roark Studio Projektowany budynek rozpoczyna rewitalizację tej części Śródmieścia Gdańska, dotąd leżącej na uboczu, a tymczasem leżącej w granicach Starego Miasta i bezpośrednio nad Motławą. Mamy też świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku.

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdzie się 160 apartamentów o powierzchni 36 do 110 m2. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. Planowane są w nich punkty gastronomiczne. Na szczytowej kondygnacji znajdzie się taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci. Planowany termin oddania apartamentów do użytku to połowa 2020 roku.

 

CHLEBOVA, autor projektu: Roark Studio

 

Inwestycja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, również wśród gdańskich aktywistów miejskich: Zwykle, gdy widzimy znikający z panoramy miasta budynek taki jak dawne WL4, zajmowany wcześniej przez artystów, mamy poczucie pewnej straty, gdyż nie często zdarza się, że na miejsce wyburzonego obiektu powstaje coś lepszego. - mówi Paweł Mrozek, wice prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Tym razem mam wrażenie jednak, że mamy do czynienia z precedensem, który zmienia ten stan, dając nam coś radykalnie lepszego. Inwestycja Chlebova apartamenty świetnie wypełnia zaplanowaną urbanistykę tego miejsca tworząc pierzeję w pasie ulicy Ks. Popiełuszki oraz uzupełniając fragment waterfrontu, zaś jakością samej architektury przyjemnie nas zaskakuje. Wraz z sąsiednimi inwestycjami sprawia to, że spacerowa część bulwarów nad Motławą, wraz z eleganckimi przestrzeniami publicznymi znacznie się wydłuża. Dzięki temu coraz większa część nabrzeży Motławy staje się atrakcyjna dla mieszkańców Gdańska i odwiedzających nas turystów. Trzeba pamiętać, że miejsce, w którym powstają te apartamenty nie jest jednak końcem Śródmieścia Gdańska, a tak naprawdę dopiero początkiem przyszłej wspaniałej dzielnicy Młodego Miasta, które będzie jego nową częścią i wizytówką rozwoju całego trójmiasta w dwudziestym pierwszym wieku.

 

CHLEBOVA, autor projektu: Roark Studio

Reinterpretacja historii jako nowy sposób rewitalizacji przestrzeni miejskich

Jeszcze kilka lat temu słowo „rewitalizacja” kojarzyło się niemal wyłącznie z koniecznością remontu czy też odbudowy pojedynczych historycznych obiektów architektonicznych, które z biegiem lat utraciły swój dawny blask. Termin ten miał więc charakter jednostkowy. Obecnie znaczenie tego pojęcia znacznie się rozszerzyło — aktualna definicja rewitalizacji obejmuje bowiem całokształt procesów mających na celu przywrócenie do życia większych przestrzeni miejskich. Mowa tu nie tylko o odnowie stricte architektonicznej. Obiekty objęte rewitalizacją często diametralnie zmieniają swoją pierwotną funkcję — dawne fabryki przekształcane są w ośrodki kultury, galerie handlowe czy miejsca spotkań dla mieszkańców i turystów. Jest to więc jeden z najpopularniejszych obecnie trendów, pozwalających na obudzenie potencjału ekonomicznego i kulturalnego obiektów o wyjątkowej architekturze i nierzadko - wartościowej historii. W niektórych przypadkach rewitalizacja obejmuje nie tylko pojedyncze obiekty ale też całe dzielnice, pozwalając wprowadzić nowe życie i funkcje do zaniedbanych dotychczas olbrzymich części miasta.

Tendencja ta nie mogła umknąć uwadze deweloperów i architektów, którzy zdają sobie sprawę z rosnącego zainteresowania tego typu obiektami. Dlatego też coraz częściej pojawiają się projekty budynków mieszkalnych, będących połączeniem nowoczesności, historii i prestiżu. Umiejętne połączenie tych trzech aspektów jest jednak nie lada wyzwaniem, które wymaga od architektów nie tylko umiejętności ale również estetycznego wyczucia. Zasadniczy problem polega bowiem na stworzeniu spójnej koncepcji, która poprzez połączenie elementów przeciwstawnych, będzie stanowić nowoczesną interpretację historii.

Jestem zdania, że historyczne elementy powinny być zintegrowane z nową tkanką. Najlepiej w nowej zaskakującej funkcji czy odsłonie: stary silnik jako rzeźba, kominowe stalowe obejmy jako żyrandole itp. Taki sposób ich potraktowania zdejmuje z nich muzealną otoczkę jednocześnie nadając nowe życie. Oczywiście są również obiekty czy detale, które należy chronić jako zabytki. Mistrzowskie, moim zdaniem, przykłady integracji nowych rozwiązań w starych budynkach są autorstwa Normana Fostera - British Museum czy przebudowa Reichstagu. – mówi Jakub Bladowski, Prezes Zarządu Roark Studio.

Modernizacja XIX-wiecznego budynku Reichstagu rozpoczęła się niedługo po zjednoczeniu Niemiec, w 1994 roku. Zwycięski projekt brytyjskiego architekta zakładał połączenie tradycji, nowoczesności i co ciekawe — ekologii. Na szczycie umieszczono stalowo-szklaną kopułę o średnicy 40 m. W jej wnętrzu znajduje się ścięty odwrócony stożek, który nie tylko skupia światło przy pomocy odpowiednio ustawionych luster, ale stanowi też naturalny element wentylacji Izby Deputowanych. System ogrzewania budynku bazuje natomiast na panelach słonecznych oraz wodach gruntowych znajdujących się 300m pod ziemią. Pomimo zastosowania tylu nowoczesnych rozwiązań, w żaden sposób nie zakłócono neorenesansowej „duszy” obiektu, który codziennie odwiedza ponad 8 tysięcy osób.

Postępujące procesy rewitalizacyjne można z łatwością zaobserwować także w naszym kraju. Po 2000 roku w Polsce wdrożono liczne programy rewitalizacji historycznych dzielnic dużych miast, między innymi w Krakowie (Podgórze), Warszawie (Praga), Gdańsku (Wyspa Spichrzów) czy Łodzi (Strefa Wielkomiejska). Z uwagi na rozmach, na szczególną uwagę zasługuje ostatni z wymienionych projektów. Rewitalizacja centrum Łodzi trwa już od wielu lat i z uwagi na ogromną powierzchnię, musiała zostać podzielona na 20 mniejszych obszarów sklasyfikowanych według priorytetów. Ich rewitalizacja ma charakter dwojaki – niektóre z nich wymagają przywrócenia pierwotnego charakteru, inne zaś – urbanistycznej adaptacji do potrzeb XXI wieku. Dlatego też w ścisłym centrum Łodzi możemy obecnie zaobserwować nie tylko liczne remonty kamienic, ulic czy torowisk ale też powstawanie nowych lokali usługowych, skwerów czy placów zabaw.      

Warto też zwrócić uwagę na nowo powstające inwestycje, które pomimo nowoczesnego designu, świetnie wpisują się w koncepcję reinterpretacji historii. Przykładem może być gdańskie Młode Miasto – historyczna dzielnica położona nad Motławą, tuż obok Starego Miasta. Są to tereny, które przez lata stanowiły przemysłowe zaplecze Gdańska. Obecnie powstaje na nich m.in. inwestycja o nazwie Chlebova przygotowywana przez NDI Development. Nazwa ta nie jest przypadkowa – nowoczesny apartamentowiec stanie w miejscu pierwszej przemysłowej Fabryki Chleba w Gdańsku (Germania Brotfabrik), o której wzmianki pojawiają w jednej z powieści Guntera Grassa. We wnętrzu budynku znajdą się odzyskane podczas wyburzeń zabytkowe elementy m.in. stare cegły, lampy, elementy klatki schodowej, maszyn czy komina. Przy każdym z odnowionych artefaktów zostaną umieszczone tabliczki ze szczegółowymi opisami lub ciekawostkami, które będą przypominać o historycznym charakterze tego miejsca.

W mojej ocenie nowoczesne wnętrze również może mieć „duszę” – czyli swój unikalny charakter i klimat. Jednak zastosowanie elementów przynależnych do poprzedniego „wcielenia” budynku pozwala jego użytkownikom na znalezienie poczucia przynależności i refleksję. Projektując należy brać pod uwagę kontekst miejsca, czyli również jego historię. Jeśli uda nam się gdzieś umieścić zachowane elementy jako świadków minionych wydarzeń zawsze uważamy to za wartość. - dodaje Jakub Bladowski.

Dodatkowym atutem Chlebovej będą lokale usługowe umiejscowione na parterze. Pierwsze piętro zostało zaprojektowane z myślą o klientach inwestycyjnych – znajdą się tu mniejsze mieszkania pod wynajem. Wyższe kondygnacje stanowić będą mieszkania o nieznacznie większych metrażach, dostosowane do potrzeb klientów, dla których liczy się coś więcej niż tylko prestiżowa lokalizacja. Osoby te przywiązują bowiem ogromną wagę do historycznego charakteru Młodego Miasta, które z pewnością odwdzięczy się im pięknym widokiem na Motławę, Muzeum II Wojny Światowej i inne  najbardziej symboliczne gdańskie budynki. Jak stwierdza Jakub Bladowski: Myślę, że ludzie coraz częściej szukają wyjątkowych miejsc, które opowiadają jakąś historię. Projektowanie z użyciem historycznych elementów czy detali wymaga wiele zaangażowania i uwagi -  takie wnętrza są jak dzieło doświadczonego rzemieślnika. Myślę, że w dobie przedmiotów, które mają krótki okres trwałości wszystko co ma wysoką jakość staje się jeszcze więcej warte.

Tagi: architektura rewitalizacja domy wielorodzinne

Domy jednorodzinne

Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024
Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024

Wasze realizacje

Cellaio - wisząca biblioteczka złożona z półek o bardzo dużej wytrzymałości (ok. 100kg/mb).
Wrzesień 15, 2024
Designing carports and roller shutters is an important step in creating a functional and aestheti...
Lipiec 30, 2024

Materiały budowlane

Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024
Źródło: Adobe Stock
Przygotowanie dachu do malowaniaPrzygotowanie dachu do malowania to kluczowy etap, który determi...
Wrzesień 2, 2024

Konkursy

This architectural competition invites participants to create a multifunctional space that serves as a café, performance area, and exhibition space. The design should support and celebrate local ar...
Wrzesień 19, 2024
Wege Prize, organized by Kendall College of Art and Design’s Wege Center for Sustainable Design with support from the Wege Foundation, is an annual competition that ignites game-changing solutions...
Wrzesień 19, 2024