Polska i Świat

Listopad 17, 2010

Claudio Nardi

Architetture italiane - prezntacja z wystawy w MOCAK
Architetture italiane - prezntacja z wystawy w MOCAK

Realizując projekty w Polsce i na całym świecie, Claudio Nardi tworzy budowle w różnorodnej skali. Włoski architekt proponuje precyzyjne i jednocześnie rozległe wizje architektoniczne.

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, oddanym do użytku 16. listopada 2010 zobaczyć można wystawę Architecture for Sensitive Lives, poświęconą architektowi Claudio Nardi - autorowi projektu otwartego Muzeum. Narracja wystawy – oparta na obrazach, słowach i wideo – rozwija się w 6 grupach tematycznych.

Architetture italiane
Projekcja eksponuje rozliczne odwołania do włoskiego racjonalizmu, baroku i żywiołowej architektury śródziemnomorskiej obecne w twórczości Claudia Nardiego.

Architetture italiane - prezentacja w wystawy w MOCAK

Budując wspólnie świat
Prezentacja o przenikaniu się stylu włoskiej architektury z lokalnymi tendencjami, gdzie styl z Italii pozwala „przebijać się” miejscowym formom, technikom i estetyce lub – w miarę możliwości – przyswaja je sobie.

Budując wspólnie świat - prezentacja z wystawy w MOCAK

En vogue
Prezentacja o oddziaływaniu na człowieka przez architekturę jako całościową identyfikacja wizualna, przypominającą pod tym względem firmowe brandy.

En vogue - prezentacja z wystawy w MOCAK

Sylwetka architekta
Zajmuje się projektowaniem architektonicznym zarówno obiektów użyteczności publicznej jak i prywatnych, we Włoszech i za granicą, jak multikino Vis Pathè we Florencji, hotel i winnica w Kalabrii, nowa siedziba wydawnictwa Mandragora we Florencji, budownictwo mieszkaniowe w nowej dzielnicy Novoli we Florencji. Do ostatnich dokonań zaliczyc należy Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie (2008) (pierwsze miejsce), Nową Siedzibę Kapitanatu w Carrarze (2007), Vertex Tower i Office Building w Amman (2007). W swoich projektach podejmuje tematy: transformacji, łączenia innowacyjności z istniejącą tkanką miejską, funkcji i formy, zależności pomiędzy “produktem” w najszerszym znaczeniu tego terminu a komunikacją.
Do jego osiągnięć należą również liczne projekty dla wielkich firm mody takich jak Dolce e Gabbana, Ferrè, Valentino, Extè, Malo, Tod’s itp.
Za każdym razem dogłębnie studiuje dany problem, nie tylko pod kątem swojej specjalności: każdy z jego projektów, również projektów wnętrz, powstaje niczym tkanina z gry światła, odpowiednio dobranych materiałów, przestrzeni i brył.

Język artystyczny jakim się posługuje tkwi korzeniami w kulturze śródziemnomorskiej i racjonaliźmie włoskim, ale wprowadza do niego słowa zupełnie nowe, powstałe z eksperymentowania i znajomości nowych materiałów i nowych technologii, eksploracji nowych i historycznych miejsc, z innowacyjnego podejscia do tematów i funkcji.

W takiej optyce architektura, czy to ta wielka, czy przeznaczona dla potrzeb handlu czy mieszkalnictwa, czy wystawiennictwa sztuki, ma jednakową wagę, tworzy continuum wnętrz, ożywiona i funkcjonalna przestrzeń poznawcza.

Ponadto naucza na Wydziale Architektury we Florencji oraz prowadzi wykłady w różnych ośrodkach.

Źródło: MOCAK

Tagi: MOCAK Claudio Nardi architektura muzeum

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024