Polska i Świat

Marzec 26, 2008

Daniel Libeskind - biografia i twórczość

Daniel Libeskind
Daniel Libeskind

DANIEL LIBESKIND ( ur. 12 maja 1946 r. w Łodzi) to międzynarodowej sławy architekt i kreator miejskiego designu. Zajmuje się projektowaniem zarówno wielkich kulturowych centrów – włączając w to muzea, hale koncertowe, budynki uniwersyteckie – jak i obiektów komercyjnych hoteli, osiedli mieszkalnych i rezydencji.

Nota biograficzna

W 1965 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studiował (osiągając świetne wyniki) muzykę w Izraelu i Nowym Jorku, którą porzucił dla studiowania architektury w Cooper Union of the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku (1970). Ukończył również podyplomowe studia na wydziale Historii i Teorii Architektury w School of Comparative Studies na uniwersytecie w Essex w Anglii (1972).

Od 1990 r. jest zarejestrowany jako architekt w Niemczech w Bund Deutscher Architekten (BDA). Był wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. od 1999 na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Toronto.

Twórczość

Architektura Daniela Libeskinda, uważana za jedną z najbardziej radykalnych. Zaliczana jest do nurtu dekonstruktywizmu. Widać w niej wpływ zainteresowania Libeskinda filozofią, jego muzycznego wykształcenia a także, widocznego w tych najsłynniejszych projektach, żydowskiego pochodzenia i tragedii Holokaustu, która dotknęła całą jego rodzinę. Libeskind traktuje architekturę , jego zdaniem błędnie odbieraną jako niemą, jako sztukę komunikacji, konfrontując się z jej krzywdzącą tradycją, która widzi architekturę albo jako monument albo jako budownictwo użytkowe.

Projekty Libeskinda nie są łatwe w odbiorze: budynki kontrastują z otaczającym je krajobrazem miejskim dziwną formą i niekonwencjonalnymi materiałami. Także wnętrza nie ułatwiają odbioru, zaskakując zwiedzających ukośnymi piętrami, ślepymi zaułkami i rozkładającymi się i na przemian składającymi formami.

Projekty i realizacje

W 1989 r. Daniel Libeskind wygrał konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie, które otwarto w październiku 2001 r. Kolejne znane realizacje Libeskinda to: muzeum miejskie Osnabrücka w Niemczech, Dom Felixa Nussbauma (1998); Imperial War Museum North w Manchesterze (2002); Atelier Weil, prywatna galeria w Mallorce w Hiszpanii (2003); The Graduate Student Centre w londyńskim Metropolitan University (2004); Duńskie Muzeum Żydowskie w Kopenchadze (2004); Tangent - biurowiec dla korporacji Hyundai w Seulu (2005); Memoria e Luce, pomnik upamiętniający ofiary 11 września w Padwie (2005); Wohl Centre, Bar Ilan University w Tel Awiwie (2005); budynek Frederic C. Hamilton stanowiący rozbudowę Denver Art Museum w Colorado (2006); pawilon Royal Ontario Museum w Kanadzie (2007); Glass Courtyard, nowy pawilon Muzeum Żydowskiego w Berlinie (2007). Najnowsze realizacje Libeskinda to: The Ascent at Roebling’s Bridge, ekskluzywna rezydencja w Kentucky (2008); Contemporary Jewish Museum w San Francisco, California (otwarcie planowane na czerwiec 2008) oraz Westside w Szwajcarii, największe centrum handlowe w Europie, którego otwarcie planowane jest na wrzesień 2008.
Ponadto, w trakcie realizacji na całym świecie znajduje się kilkanaście różnych projektów pracowni Libeskinda: Military History Museum w Dreznie; Grand Canal Performing Arts Centre and Galleria w Dublinie; CityCenter, kompleks handlowy w Las Vegas Strip w Newadzie oraz rezydencje Złota 44 w Warszawie. Jednak najważniejszym projektem, nad którym obecnie pracuje Daniel Libeskind, jest realizacja pomnika World Trade Center, którego Memory Foundations jest aktualnie w trakcie konstrukcji.

Źródło: www.daniel-libeskind.com

Autorzy:
tłum.: A. Grzyb

Tagi: Daniel Libeskind architekt architektura na świecie

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Styl skandynawski zachwyca prostotą, funkcjonalnością i naturalnością. Wnętrza urządzone w tym s...
Lipiec 24, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024