Daniel Libeskind - biografia i twórczość

DANIEL LIBESKIND ( ur. 12 maja 1946 r. w Łodzi) to międzynarodowej sławy architekt i kreator miejskiego designu. Zajmuje się projektowaniem zarówno wielkich kulturowych centrów – włączając w to muzea, hale koncertowe, budynki uniwersyteckie – jak i obiektów komercyjnych hoteli, osiedli mieszkalnych i rezydencji.
Nota biograficzna
W 1965 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studiował (osiągając świetne wyniki) muzykę w Izraelu i Nowym Jorku, którą porzucił dla studiowania architektury w Cooper Union of the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku (1970). Ukończył również podyplomowe studia na wydziale Historii i Teorii Architektury w School of Comparative Studies na uniwersytecie w Essex w Anglii (1972).
Od 1990 r. jest zarejestrowany jako architekt w Niemczech w Bund Deutscher Architekten (BDA). Był wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. od 1999 na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Toronto.
Twórczość
Architektura Daniela Libeskinda, uważana za jedną z najbardziej radykalnych. Zaliczana jest do nurtu dekonstruktywizmu. Widać w niej wpływ zainteresowania Libeskinda filozofią, jego muzycznego wykształcenia a także, widocznego w tych najsłynniejszych projektach, żydowskiego pochodzenia i tragedii Holokaustu, która dotknęła całą jego rodzinę. Libeskind traktuje architekturę , jego zdaniem błędnie odbieraną jako niemą, jako sztukę komunikacji, konfrontując się z jej krzywdzącą tradycją, która widzi architekturę albo jako monument albo jako budownictwo użytkowe.
Projekty Libeskinda nie są łatwe w odbiorze: budynki kontrastują z otaczającym je krajobrazem miejskim dziwną formą i niekonwencjonalnymi materiałami. Także wnętrza nie ułatwiają odbioru, zaskakując zwiedzających ukośnymi piętrami, ślepymi zaułkami i rozkładającymi się i na przemian składającymi formami.
Projekty i realizacje
W 1989 r. Daniel Libeskind wygrał konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie, które otwarto w październiku 2001 r. Kolejne znane realizacje Libeskinda to: muzeum miejskie Osnabrücka w Niemczech, Dom Felixa Nussbauma (1998); Imperial War Museum North w Manchesterze (2002); Atelier Weil, prywatna galeria w Mallorce w Hiszpanii (2003); The Graduate Student Centre w londyńskim Metropolitan University (2004); Duńskie Muzeum Żydowskie w Kopenchadze (2004); Tangent - biurowiec dla korporacji Hyundai w Seulu (2005); Memoria e Luce, pomnik upamiętniający ofiary 11 września w Padwie (2005); Wohl Centre, Bar Ilan University w Tel Awiwie (2005); budynek Frederic C. Hamilton stanowiący rozbudowę Denver Art Museum w Colorado (2006); pawilon Royal Ontario Museum w Kanadzie (2007); Glass Courtyard, nowy pawilon Muzeum Żydowskiego w Berlinie (2007). Najnowsze realizacje Libeskinda to: The Ascent at Roebling’s Bridge, ekskluzywna rezydencja w Kentucky (2008); Contemporary Jewish Museum w San Francisco, California (otwarcie planowane na czerwiec 2008) oraz Westside w Szwajcarii, największe centrum handlowe w Europie, którego otwarcie planowane jest na wrzesień 2008.
Ponadto, w trakcie realizacji na całym świecie znajduje się kilkanaście różnych projektów pracowni Libeskinda: Military History Museum w Dreznie; Grand Canal Performing Arts Centre and Galleria w Dublinie; CityCenter, kompleks handlowy w Las Vegas Strip w Newadzie oraz rezydencje Złota 44 w Warszawie. Jednak najważniejszym projektem, nad którym obecnie pracuje Daniel Libeskind, jest realizacja pomnika World Trade Center, którego Memory Foundations jest aktualnie w trakcie konstrukcji.
Źródło: www.daniel-libeskind.com
Autorzy:
tłum.: A. Grzyb