Military History Museum

Głównym tematem Military History Museum są ludzie którzy przeżyli wojnę ludzie różnych epok i pokoeń. Studio Daniela Libskinda współpracuje z SIB Staatsbetrieb Saechsisches Immobilien und Baumanagement. Zakończenie projektu planowane jest na 2009 rok.
Daniel Libeskind wyznaczył nowy kierunek poprzez wycięcie klina w strukturze arsenału; dając muzeum miejsce do refleksji nad przemocą zorganizowaną poprzez stworzenie możliwości obiektywnego spojrzenia na kontynuację konfliktów militarnych i otwarcie perspektywy na główne antropologiczne pytania.

Nowy kierunek daje fundamentalną reorientację na istniejący budynek. Otwiera widok na historyczne centrum Drezna. Klin wznosi się ponad dach istniejącego budynku ukazując modernizację światu zewnętrznemu, dając miastu możliwość doświadczenia tego otwarcia.
Nowa fasada powstała w opozycji do podłoża budynku istniejącego, jako odpowiedź i kontrast do niego. Otwartość i przejrzystość nowej fasady stoi w opozycji do nieprzejrzystości i solidności (ciężkości) starej fasady. Jedna reprezentuje surowość autorytarnej przeszłości w której została zbudowana, druga odzwierciedla otwartość społeczności demokratycznej i zmienioną rolę wojska. W nowej elewacji muzeum obie fasady znajdują odzwierciedlenie w tym samym czasie i jedna przez drugą. Ta korelacja nawiązuje do zestawienia nowego i starego we wnętrzach budynku: surowa kolumnowa siatka starego arsenału została skontrastowana z nową otwartą przestrzenią. Gra obydwu formuje charakter nowego Military History Museum.

Dane techniczne
Konkurs: 2001;
Zakończenie: 2009;
Otwarcie: 2010;
Powierzchnia budynku: 20,000 m kw, w tym: Istniejący budynek: 14.000 mkw, budynki dołączone: 6.000 m kw;
Powierzchnia wystawowa: 10,000 m kw;
Konstrukcja nowej rozbudowy oraz renowacja - Nowy budynek: 5 pięter (istniejący budynek: 3 piętra + dach);
Struktura: Stal i beton (Rozbudowa).






Źródło: www.daniel-libesind.com
Autorzy:
tłum.: Dominika Nowakowska