Polska i Świat

Kwiecień 15, 2009

Domy Przyszłości...

Moxon "Flood House
Moxon "Flood House

W odpowiedzi na katastroficzną powódź, która dotknęła Wielką Brytanię w 2007 roku, Norvich Union wspólnie z RIBA (Królewski Instytut Architektury Brytyjskiej) postanowiły zbadać jak chronić mieszkańców przed takim zagrożeniem.

Domy Przyszłości odporne na niszczące skutki powodzi to konkurs ogłoszony w lipcu 2007 roku, który spotkał się z dużym zainteresowaniem – ponad 80 zgłoszeń z całego świata. Wszyscy uczestnicy zgłosili chęć stworzenia perfekcyjnego domu odpornego na powodzie.

Wytyczne dla uczestników konkursu definiowały obiekt, jako pojedynczy dom mieszkalny z ogrodem, jako część większego osiedla domów, lecz posadowionego na terenie zalewowym.

Czterej zwycięscy konkursu to: Nissen Adams z Londynu, Pohkit Goh z Edynburga , firma Hopper Howe Sadler z Newcastle i architekt z Malezji Eleena Jamil . Londyńska firma Moxon Architects została wyróżniona.

Rozwiązania przeciwpowodziowe
Wachlarz rozwiązań rozciąga się od odpowiedniego uodpornienia budynku przed zalaniem go wodą, zaplanowania dla budynku strefy ochronnej aż do budowy specjalnego systemu drenaży, które naśladowałyby naturalny ruch wody.
Analizując problem pod wieloma kontami, okazało się, że nagrodzone rozwiązania są bardzo zróżnicowane. Ostatecznym celem jest udowodnienie, że wartościowe projektowanie nie tylko czyni nasze życie łatwiejszym, ale i bezpieczniejszym.

Domy odporne na powódź: nagrodzeni twórcy RIBA
1. Nissen Adams: 'The Turnaround House' (Londyn)

Niessen Adams: "The Turnaround House"

Jedną z podstawowych cech projektu jest jego łatwość adaptacji. Celem zespołu było stworzenie budynku który oparłby się powodzi, który zabezpieczyłby mieszkańców zapewniając pełną jego funkcjonalność . Dopuszcza się możliwość penetracji wody na parter budynku a z chwilą zaistnienia takiej sytuacji stworzenie rozwiązań umożliwiających obejście trudności.

Niessen Adams: "The Turnaround House"

Co było najsilniejszym argumentem propozycji Pańskiej firmy?
Nissen Adams: Skoncentrowaliśmy się zdecydowanie na minimalizacji zakłóceń życia mieszkańców w czasie powodzi, na tym, w jaki sposób mogliby oni pozostać w kontakcie ze społecznością lokalną oraz z lokalnym systemem wspomagania tak, aby były zabezpieczone ich potrzeby w sposób ciągły nawet w trakcie powodzi. Chcieliśmy stworzyć budynek który będzie odporny na zagrożenia powodziowe, nie zmniejszając przy tym standardów życia podczas reszty roku.

2. Pohkit Goh: 'Flood House' (Edynburg

Pohkit Goh: 'Flood House'

Budynki w tej koncepcji zawierają trzy stopnie ochrony; poziom parteru jest podniesiony o 60 cm, betonowe ściany zewnętrzne wznoszą się ponad poziom gruntu i wreszcie wewnętrzne wyposażenie mieszkania oraz meble są wszystkie montowane na ścianach tak aby zmniejszyć zniszczenia do minimum. Ponadto zielony dach działa jak zbiornik; służy do zbierania wody, uniemożliwia jej niekontrolowane spływanie i kieruje ją do zbiornika wody.

Pohkit Goh: 'Flood House'

Jaki był najmocniejszy atut Pana koncepcko?
Rozwiązanie nasze jest proste, praktyczne i ekonomiczne. Wyznacza ono kilka pozytywnych wskazań odnoszących się do zrównoważonego rozwoju wspólnoty, proponując koherentne rozwiązania dla wszystkich przypadków nie tylko tych związanych z zagrożeniami powodziowymi.

3. Hopper Howe Sadler: 'The Amphibious House' (Newcastle)

Hopper Howe Sadler: 'The Amphibious House'

Tu architekci postanowili zastosować w swojej propozycji klasyczna technikę „pływania”. Biorąc pod uwagę fakt, że temat, w historii architektury, nie jest nowy zastosowano tu prefabrykowany element skorupy zlokalizowany pod kubaturą mieszkalną. Wykorzystując tą prosta zasadę żeglarską zakłada się, że budynek (przyp. tłumacza – całość: budynek wraz ze skorupą) będzie pływał w przypadku warunków powodziowych a skorupa spoczywać będzie na palach fundamentowych zapewniając normalne suche warunki.

Co szczególnie zachęciło firmę do wzięcia udziału w tym konkursie?
Konkurs ten wyróżniał się pośród innych faktem że dotykał on zarówno aspektów architektonicznych jak i wyzwań inżynieryjnych - to nie była dominacja stylu nad materią – aspekt wodoodporności ważył tu tak samo jak i sam budynek.

4. Eleena Jamil Architects (Malezja)

Eleena Jamil Architects: 'Flood-Resistant Courtyard Homes'

Podstawowym problemem było stworzenie odpornych na wody powodziowe wewnętrznej kubatury bez posadowienia budynku na palach. Domy na palach nadają się do stosowania w klimatach tropikalnych, ponieważ przestrzeń pod budynkiem może być wykorzystana jako chłodne ocienione pomieszczenie zewnętrzne, lecz w Wielkiej Brytanii rozwiązanie takie nie jest praktyczne. Wyszliśmy z propozycją zastosowania dwóch poziomów podłogi parteru tak, aby w sytuacji powodzi ( przy dużym poziomie wody) tylko część parteru została dotknięta zalaniem. Ta część wykonana zostanie z materiałów wodoodpornych którym łatwo jest przywrócić ich pierwotne własności po ustąpieniu warunków powodziowych.

Eleena Jamil Architects: 'Flood-Resistant Courtyard Homes'

5. Londyńska firma Moxon Architects
Przewodnią ideą wyróznionego projektu firmy Moxon jest możliwość pozostawania mieszkańców w domu nawet w trakcie powodzi.

Moxon 'Flood House'

Architekci postawili sobie za cel zastosowanie rozwiązania atrakcyjnego, dostępnego i łatwo adaptowalnego dla wolnostojącego domu rodzinnego, który winien pozostawać w pełni funkcjonalny przyjazny - nawet w przypadku pojawienia się wód gruntowych. Cechą takich domów jest podniesiony poziom parteru zarówno w odniesieniu do budynku jak i do jego bezpośredniego otoczenia( ścieżki wokół domu) ściany fundamentu, które wytrzymują obciążenie poziome wód i dobrze izolowana instalacja elektryczna na poziomie parteru.

Jakie było najważniejsze wyzwanie zawarte warunkach konkursu?
Moxon: Najtrudniejszym warunkiem był zakaz podniesienia całego budynku powyżej poziomu wód powodziowych. Według naszej interpretacji tego warunku, budynek ma być wybudowany i posadowiony na poziomie gruntu. Główny pomysł związany z tym tematem koncentruje się wokół Zrównoważonego Systemu Osuszania Gruntu( SUDS) który wpisuje się w naturalny ruch wód w taki sposób, aby zostały one odprowadzone od terenu posadowienia domu a tym samym zmniejszały zagrożenie powodziowe. Budynki są lokalizowane plecami do siebie z podwyższonym poziomem chodnika dla pieszych tak, aby zapewnić bezpieczny dostęp drogowy do i wokół budynku w trakcie zaistnienia sytuacji powodziowej.

Źródło: Wallpaper

Autorzy:
tłum.: Andrzej Paluchowski

Tagi: domy architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025