Polska i Świat

Lipiec 15, 2024

Kamienica na Emilii Plater w Warszawie

Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy

Autorem projektu jest pracownia loesch+partnerzy. Konrad Loesch, będący partnerem pracowni znalazł się na liście na czterdziestu młodych architektów, którzy wyłonieni zostali w konkursie Europe 40 Under 40 edycja 2024.

Współczesna kamienica na Emilii Plater w Warszawie

Kontekst urbanistyczny

Śródmieście łączy dwie epoki przedwojennej i współczesnej Warszawy. Historia ulicy Emilii Plater sięga 1972 roku kiedy została ona rozplanowana jako łącznik pomiędzy Al. Jerozolimskich a ulicą Koszykową. Wraz z budową Pałacu Kultury i Nauki stała się jedną z istotnych arterii nowego układu urbanistycznego Warszawy. Na odcinku wychodzącym z Placu Defilad, zabudowana jest kamienicami czynszowymi autorstwa architekta A. Wayde’a, jak również bogata w obiekty zabytkowe, uzupełnione nową tkanką. Teren pod projektowane uzupełnienie pierzei zachodniej znajduje się pomiędzy zabytkowym neobarokowym pałacykiem z 1900 roku pełniącym funkcję niegdyś ambasady USA a obecnie Maroka zaprojektowanym przez arch. Juliusz Dzierżanowskiego a budynkiem kamienicy czynszowej datowanej na 1903 rok. W głębi działki znajdowała się pierwotnie zniszczona oficyna, zaś część frontowa pozostawała pusta i nie była użytkowana. Kontekst otoczenia stanowią zarówno obiekty zabytkowe jak i istotne obiekty w krajobrazie powojennej Warszawy. Rangę ulicy podnoszą budynki m.in. Hotelu Marriott, Hotelu Intercontinental, Złota 44, Złote Tarasy czy Dworzec Centralny.

Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy

Architektura nowej kamienicy

Architektura całego budynku utrzymana jest w nurcie minimalizmu z akcentami osadzonymi w klasykach sztuki nowoczesnej. Jest powściągliwa i posługuje się wyłącznie kilkoma zabiegami estetycznymi. Minimalistyczny detal został dopilnowany zarówno w betonowych elementach prefabrykowanych jak i „niewidocznej sztukaterii” elewacji frontowej. Zaprojektowana elewacja zaskakuje, ale nie dominuje w ciągu ulicy. Stanowi kontrast ale też wzmacnia odbiór i dodaje wdzięku sąsiadującym obiektom zabytkowym wzmacniając detal obecny na ich elewacjach.

W pracach nad projektem istotne było założenie Inwestora mówiące o obiekcie apartamentowym, reprezentacyjnym, w charakterze miejskiej willi. Miejsce zabudowy stanowiła pusta do tej pory przestrzeń w ciągu ulicy Emilii Plater. Uzupełnienie pierzei było możliwe jedynie poprzez znalezienie odniesienia wysokościowego do sąsiadujących obiektów o odmiennych bryłach, stylu i gabarytach. Zaprojektowana fasada frontowa zapewnia nawiązanie wysokościowe do poziomu gzymsów obu sąsiadujących budynków, zaś dobrany materiał okładziny fasady z jednej strony nawiązuje do kolorystyki budynku ambasady Maroka oraz marmurowego wykończenia wewnętrznego patio, zaś z drugiej strony nawiązuje wątkiem ceglanym w parterze do sąsiadującej kamienicy pod numerem 13. Istotne jest, że w kontekście historycznym budynki sąsiednie były tynkowane i wykończone w tonacjach bieli, zaś obecna dzisiaj cegła stanowi tylko wspomnienie uszkodzeń budynków w wyniku walk w okresie II Wojny Światowej. Okładzina elewacji odtwarzająca płyty ‘calacatta oro’ podnosi standard frontu budynku, a mieszające się tonacje bieli nawiązują do pierwotnej kolorystyki ciągu ulicy Emilii Plater.  Kontynuacja kolorystyki widoczna jest również w poziomie parteru gdzie zaprojektowany podcień wejściowy posiada okładzinę z miedzi. Materiał ten odzwierciedla kolorystykę bram, cegły, a jednocześnie zapewnia grę świateł i odbić oraz nadaje prestiżowy charakter. Współczesny układ elewacji opiera się o zasadę kompozycyjną rozbijającą charakterystyczny dla zabudowy apartamentowej pionowy ciąg okien. Poszczególne uskoki elewacji zostały dobrane pod kątem nasłonecznienia, otwarć widokowych poszczególnych apartamentów a także niwelacji pogłosu akustycznego w ‘studni’ jaką jest ciąg ruchliwej ulicy. Dzięki temu zabiegowi, każdy z apartamentów wychodzących w stronę ulicy posiada indywidualną loggie. Elewacja frontowa zwieńczona jest podniesionym gzymsem, nawiązującym do budynku sąsiedniego, powiązanego ze skośną płaszczyzną przecinającą się z tektoniką elewacji frontowej. Dzięki czemu najwyższa kondygnacja uzyskała możliwość lepszego doświetlenia światłem naturalnym, zaś schowany w dachu penthouse ma zapewnioną prywatność.  

Charakterystyczne podłużne działki w zabudowie kwartałowej wymusiły zabudowę w formie podłużnej bądź też stworzenie drugiej linii zabudowy, najczęściej w formie oficyny. W tym wypadku podjęta została decyzja o podziale na dwie bryły mieszczące apartamenty oddzielone wewnętrznym patio. Każdy z apartamentów posiada dostęp do zadaszonej loggi o dużym wysięgu, która w naturalny sposób rozszerza funkcję mieszkalną.  

Założeniem wtórnym było nadanie przyjaznego charakteru przestrzeni wewnętrznej, które będzie odmienne od zabudowy śródmiejskiej i sąsiadujących obiektów. Ocieplenie i zapewnienie kameralnego charakteru zapewni zieleń pnąca się po ścianach sąsiednich budynków, zakrywając obecne na nich zniszczenia. Wnętrze patio wypełnione jest nasadzeniami krzewów i zieleni niskiej. Uzupełnienie stanowią drzewa osadzone w dedykowanych donicach ponad garażem podziemnym. Wybrano sosny czarne (charakterystyczny gatunek występujący w lasach otaczających Warszawę), których wysokość planowana jest do poziomu najwyższej kondygnacji, wypełniając tym samym całą wysokość patio.

Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy

Karta techniczna projektu

  • lokalizacja: Warszawa, ul. Emilii Plater, Polska
  • architekci: Konrad Loesch, Krystian Krawczyk, Anita Kaczmarczyk,
  • współpraca: Diana Bomba, Andrzej Kuchta, Mikołaj Sikora
  • inwestor: SOHO Creative Housing
  • konstrukcja: ESDO Project
  • instalacje sanitarne: ALLINSTAL
  • instalacje elektryczne: NOAN Project
  • powierzchnia: 4360 m2
  • projekt: 2020
  • realizacja: 2021-2023
  • przeznaczenie: budynek mieszkalny, wielorodzinny, premium
  • faza: projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy, nadzór

Tagi: współczesna kamienica Konrad Loesch architektura konkursu 40 under 40

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025