Polska i Świat

Luty 4, 2021

Kompleks Fashion Lab

LPP Fashion Lab w Gdańsku
LPP Fashion Lab w Gdańsku

Pomorska spółka odzieżowa oddała do użytku pracowników nowy budynek na ul. Łąkowej o łącznej powierzchni 17,5 tys. m2, podwajając w ten sposób metraż swojej centrali w Gdańsku. Otwarcie obiektu kończy pierwszy etap rozbudowy kompleksu LPP Fashion Lab, który docelowo ma składać się z 4 biurowców i umożliwić obecność większości gdańskich zespołów w tej samej lokalizacji w gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto. Zakończenie całości inwestycji przewidywane jest na 2027 r.  W nowym obiekcie pracę rozpoczęła już część zespołów projektowych marki Reserved oraz dział omnichannel.

Budynek utrzymany w stylu industrialnym powstał wg. projektu grupy JEMS Architekci w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

Projekt utworzenia kampusu LPP Fashion Lab na ul. Łąkowej rozpoczął się jeszcze w 2015 roku wraz z całościową modernizacją dotychczasowej siedziby spółki w Gdańsku. Dwa lata później, przystępując do budowy budynku, który właśnie oddajemy do użytku, powstała koncepcja utworzenia ekologicznego kompleksu biurowców wpisujących się w architekturę tej dzielnicy Gdańska. Takie podejście umożliwi nam skupienie większości kilkutysięcznej grupy pracowników centrali LPP w jednej lokalizacji. Rozwiązanie to wpisuje się w zmiany zachodzące w LPP w kierunku organizacji omnichannelowej, która wymaga ścisłej współpracy i szybkiego przepływu wiedzy pomiędzy naszymi zespołami. Jednocześnie idea kampusu, który wcielamy w życie, ma przemawiać do naszych pracowników – pasjonatów mody i współczesnego dizajnu. Chcemy, by przestrzeń, którą tworzymy, odzwierciedlała ducha LPP, łączenie sztuki, mody i biznesu  – mówi Jacek Kujawa, wiceprezes LPP.   

Zależało nam by kompleks Fashion Lab wpisywał się w historyczny obraz dzielnicy nawiązując do przemysłowych tradycji Dolnego Miasta. Nowy budynek odtwarza pierzeję, czyli ciąg frontowych budynków ulicy Łąkowej, utrzymując charakter przedwojennej zabudowy z dawną Fabryką Tytoniu czyli obecną siedzibą Centrali LPP i Fabryki Karabinów – mówi Łukasz Piwoński, dyrektor administracyjno-techniczny LPP.  

LPP Fashion Lab w Gdańsku według projektu JEMS Architekci

Obiekt o łącznej powierzchni 17,5 tys. m2 podzielono na nadziemną przestrzeń biurową o powierzchni 8,5 tys. m2 oraz część podziemną o łącznej powierzchni 9 tys. m2 – z dwupoziomowym garażem. Konstrukcję sięgającą 18 metrów wysokości wykonano z 15 tys.m3 betonu.

– To tak, jakbyśmy wybudowali betonową jezdnię o długości 10 km – z ul. Łąkowej do naszego Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim. Również waga wykorzystanej stali może przemawiać do wyobraźni – wbudowane w konstrukcję 1 200 ton można porównać do wagi 800 średnich samochodów – zwraca uwagę Łukasz Piwoński.

LPP Fashion Lab w Gdańsku według projektu JEMS Architekci
LPP Fashion Lab w Gdańsku według projektu JEMS Architekci
Rozwiązania energiooszczędne i ekologiczne

Firma od 2020 roku realizuje cele nowej strategii zrównoważonego rozwoju „For People For Our Planet”. Jednym z jej filarów jest zrównoważony rozwój infrastruktury budynków centrali i sieci sprzedaży. Celem jest zachowanie standardów nowoczesnego i zrównoważonego budownictwa, które spełni wymogi certyfikacji BREEAM. Dlatego już na etapie projektowania spółka postawiła na prośrodowiskowe rozwiązania decydując się m.in. na instalację szarej wody, dzięki czemu do spłukiwania toalet w budynku wykorzystywana jest deszczówka. Wprowadzono także specjalne zbiorniki do gromadzenia wody opadowej na potrzeby podlewania nią terenów zielonych. Ponadto zastosowano technologię stropów chłodzących, obecnych na 80% powierzchni użytkowej budynku, które są alternatywą dla standardowej klimatyzacji.

– Zamiast tradycyjnego środka chłodzącego, czyli freonu – zdecydowaliśmy się na bardziej ekologiczne rozwiązanie, które do tego celu wykorzystuje wodę. Taka metoda eliminuje również problem drobnoustrojów, które z czasem pojawiają się w kanałach klimatyzacyjnych, a zastosowane wszędzie aluminiowe, uchylne okna pozwalające na wietrzenie pomieszczeń, dodatkowo wspierają wentylację – mówi dyrektor administracyjno-techniczny LPP. 

Zielone technologie obecne w całym budynku, dotyczą także energooszczędnego oświetlenia wykorzystującego lampy LED z czujnikami natężenia. Te dopasowując ilość światła do zewnętrznych warunków atmosferycznych decydują o optymalnym doświetleniu pomieszczeń, jednocześnie ograniczając zużycie energii. Dla dalszej redukcji energochłonności zastosowanych rozwiązań, automatyką budynku zarządza nowoczesny system BMS (ang. Building Management System), który w sposób zintegrowany steruje energią, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. W trosce o komfort terenów mieszkalnych w sąsiedztwie, firmie zależało też na ograniczeniu hałasu generowanego przez urządzenia wentylacyjne. Z tego względu wszystkie centrale techniczne zlokalizowano w podziemiach biurowca.

Zrównoważone środowisko pracy

Nowe biuro w kompleksie Fashion Lab jest przyjazne dla środowiska, ale też stanowi funkcjonalne i przyjemne miejsce pracy. Z myślą o komforcie pracowników powstał zielony dziedziniec z naturalną trawą i czterometrowymi drzewami, który tworzy przyjazną, kameralną atmosferę mini-parku. Centralnym punktem całego kampusu będzie zielony plac otoczony wzniesieniami, w których ukształtowane zostaną tarasy ze strefą pracy i relaksu. Dodatkowo dla zmotoryzowanych pracowników, w nowym obiekcie na powierzchni 9 tys. m2, znajduje się dwupoziomowy parking podziemny na 112 samochodów, z czego 8 miejsc zaplanowano dla pojazdów elektrycznych i wyposażono w szybkie ładowarki. Firma udostępni pracownikom na początek 6 samochodów w ramach usługi Car Sharingu, w tym ponad 30% będzie miało napęd elektryczny, z pełnym dostępem rezerwacji oraz obsługi przez smartfony.

Otwarcie drugiego obiektu kończy pierwszy etap długofalowej inwestycji utworzenia w Gdańsku kompleksu LPP Fashion Lab, który docelowo będzie składać się z 4 biurowców zlokalizowanych na działce o powierzchni 14,4 tys. m2. Jej zakończenie przewidywane jest na 2027 r. 

LPP Fashion Lab w Gdańsku według projektu JEMS Architekci
LPP Fashion Lab w Gdańsku według projektu JEMS Architekci
LPP Fashion Lab w Gdańsku według projektu JEMS Architekci
LPP Fashion Lab w Gdańsku według projektu JEMS Architekci

Tagi: architektura budynek biurowy

Domy jednorodzinne

W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023
Projekt parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 270m2. Dom jednorodzinny podzielony na...
Maj 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023