Polska i Świat

Październik 9, 2024

Malling Dampmølle - osiedle mieszkaniowe w Danii

Malling Dampmølle | autor projektu: CEBRA | Zdjęcie: Adam Mørk
Malling Dampmølle | autor projektu: CEBRA | Zdjęcie: Adam Mørk

Malling to małe i typowe duńskie miasteczko targowe położone przy linii kolejowej biegnącej przez Jutlandię i łączącej się z Aarhus. W historycznym miejscu, w którym w XIX wieku znajdował się młyn parowy Malling Dampmølle (Malling Steam Mill), duńska pracownia CEBRA otrzymała zlecenie zaprojektowania małej wspólnoty mieszkaniowej, tuż między stacją a lokalnym kościołem, w podmiejskim mieście satelickim.

Projekt mieszkaniowy, nazwany tak samo na cześć historycznego miejsca, czyli Malling Dampmølle, obejmuje 52 mieszkania i znajduje się pomiędzy dwiema głównymi drogami w Malling: Gammel Østergårdsvej i Holmskovvej.

Wzdłuż Gammel Østergårdsvej, która łączy główną ulicę miasta z dworcem, wznosi się Malling Dampmølle z charakterystyczną fasadą, która rozciąga się od jednego piętra w kierunku dworca do trzech pięter w kierunku Bredgade. W kierunku Holmskovvej, Malling Dampmølle jawi się jako spójny kompleks budynków, odsunięty od drogi w celu zminimalizowania hałasu ulicznego.

Zdjęcie: Adam Mørk
Zdjęcie: Adam Mørk
Zdjęcie: Adam Mørk
Zdjęcie: Adam Mørk

Geometria tworzy intymne otoczenie

Kompleks mieszkaniowy jest odmianą domów szeregowych zaprojektowanych wokół trzech centralnych dziedzińców, tworzących rzeźbiarską formę. Dziedzińce otwierają się na otoczenie, gdy skrzydła rozchodzą się promieniście od środka działki, tworząc nieregularny plan gwiazdy, ukształtowany przez ukośne kąty obwodu działki. W ten sposób trzy dziedzińce tworzą serię małych prywatnych środowisk dla mieszkańców, a kształt podkreśla historyczny kontekst dawnego obszaru młyna parowego.

W oparciu o kontekst urbanistyczny projektu i dokładną analizę warunków oświetlenia dziennego na miejscu, narodziła się główna idea projektu. Poprzez zmiany wysokości bryła wznosi się tylko w kierunku środka terenu, aby nie rzucać cienia na sąsiedni prywatny ogród. Opierając się na tej samej logice, tylko szczyty budynku zbliżają się do granicy działki, dzięki czemu wydaje się on mały i mniej ingerujący w pobliskich sąsiadów. 

Oprócz zmniejszenia objętości budynku, zamknięte przestrzenie oferują intymne otoczenie zewnętrzne i chronioną strefę prywatną domów od publicznych, ruchliwych ulic otaczających zabudowę.

Wyraźna interpretacja tkanki miejskiej

Koncepcja projektu znajduje inspirację w kontekście miejskim - zarówno pod względem materiałów, jak i skali. Tkanka miejska składa się z małych i głównie wolnostojących domów z cegły, które od czasu do czasu łączą się, tworząc rzeczywiste fasady ulic. Tradycyjne dachy wykonane z łupka i ceglane fasady sprawiają, że Malling Dampmølle jest współczesną interpretacją otaczających budynków.

Kompleks mieszkaniowy został zbudowany przy użyciu tradycyjnych, wytrzymałych materiałów, które mają bardzo długą żywotność i wymagają minimalnej konserwacji. Ściany zewnętrzne wykonane są z ciemnej cegły z barwionymi spoinami, dachy z naturalnego łupka z cynkowymi obróbkami blacharskimi i rynnami. Okładziny i gzymsy okienne wykonane są z lakierowanego aluminium, a okna i drzwi z drewna od wewnątrz i lakierowanego aluminium od zewnątrz. Dachy i fasady są utrzymane w tym samym ciemnym odcieniu i z minimalnymi detalami, dzięki czemu cała inwestycja jest postrzegana jako jedna spójna rzeźba.

Zdjęcie: Adam Mørk
Zdjęcie: Adam Mørk
Zdjęcie: Adam Mørk

Dobrowolna społeczność

Malling Dampmølle funkcjonuje jako nowoczesna i dobrowolna społeczność skupiająca mieszkańców mieszkań komunalnych i apartamentów dla gości, wspólną szklarnię i ogrody kuchenne, z których mieszkańcy mogą korzystać według własnego uznania.

Kształt dachu umożliwił zaprojektowanie wielu różnych jednostek mieszkalnych w planie i geometrii, wspierając i przyciągając różnorodność społeczną z mieszanką starszych i młodszych rodzin z dziećmi, co jest kluczem do utrzymania każdej dobrze funkcjonującej społeczności.

Jednostki mieszkaniowe obejmują jednopiętrowe domy z bezpośrednim dostępem do ogrodów i klatek schodowych oraz dwupiętrowe domy szeregowe z bezpośrednim dostępem na poziomie pierwszego piętra. Wszystkie lokale posiadają balkony z widokiem na wspólny dziedziniec.

Karta techniczna projektu

  • Lokalizacja: Malling, Aarhus, Dania
  • Powierzchnia: 5,600 m²
  • Klient: Urbanus ApS
  • Funkcja: Mieszkalnictwo
  • Zakończenie: 2023
  • Architekt: CEBRA
  • Wykonawca pod klucz: CJ-Group
  • Inżynier: Arne Elkjær 
Zdjęcie: Adam Mørk
Zdjęcie: Adam Mørk
Zdjęcie: Adam Mørk
Autor projektu: CEBRA (Dania) | Malling Dampmølle - elewacja
Autor projektu: CEBRA (Dania) | Malling Dampmølle - poziom 0
Autor projektu: CEBRA (Dania) | Malling Dampmølle - 1 kondygnacja
Autor projektu: CEBRA (Dania) | Malling Dampmølle - 2 kondygnacja
Zdjęcie: Mikkel Frost
Zdjęcie: Mikkel Frost
Zdjęcie: Mikkel Frost
Zdjęcie: Adam Mørk

Tagi: zabudowa mieszkaniowe architektura urbanistyka Dania

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025