Polska i Świat

Styczeń 20, 2014

Mediateka w Płocku – I nagroda

Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor:  eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec

Projekt autorstwa eM4.Pracownia Architektury.Brataniec zdobył I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku mediateki Książnicy Płockiej przy ulicy Miodowej w Płocku.

Kompozycja urbanistyczna

Ze względu na ważną pozycję urbanistyczną, obiekt mediateki zaprojektowano jako charakterystyczną trójkątną formę, ukształtowaną przez główne kierunki urbanistyczne – sąsiadującą ulicę Miodową, obiekty Politechniki Warszawskiej i planowany prostopadły względem działki ciąg dla pieszych.

Forma ta ma także swoje odniesienia metaforyczne wpisując mediatekę w kontekst kulturowy miejsca położonego pomiędzy zabudową miejską, doliną rzeki Brzeźnicy i terenami zakładów petrochemicznych.

Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec

Architektura Mediateki

Jest to dwukondygnacyjna prosta bryła, która dobrze koresponduje z otaczającą zabudową. Budując przestrzeń wewnętrzną obiektu wyróżniono bryłę modułu sal konferencyjnych oraz bryłę modułu pomieszczeń służebnych, które zawierają pomiędzy otwartą przestrzeń holu i wypożyczalni. Poszczególne bryły tworzą jednak całość otwartą na plac wejściowy i ogród.

Istotnym elementem kompozycji architektonicznej jest dach, który choć niewidoczny z poziomu człowieka integruje przez swą konstrukcję przestrzenie wewnętrzne i przyległe zewnętrzne, a przez świetliki dachowe wprowadza do wnętrza światło.

Dopełnienie przestrzeni wewnętrznych mediateki stanowią zewnętrzne przestrzenie placu wejściowego i ogrodu. Plac wejściowy z podcieniem wejścia od strony południowo-wschodniej będzie stanowić miejsce spotkań z możliwością wykorzystania go do organizacji imprez masowych.

Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec

Rozwiązania funkcjonalne budynku

Obiekt budują dwie zasadnicze bryły zamykające przestrzeń ogólną, na którą składa się hol i wypożyczalnia zbiorów bibliotecznych, przenikające się swobodnie nawzajem i bez wyraźnej granicy, co pozwoli w trakcie użytkowania lepiej wykorzystać je na organizację imprez, wystaw, spotkań tematycznych i zajęć.

Przy hallu zorganizowano niewielkie miejsce na kawiarnię oraz niewielką szatnię wraz z zapleczem sanitarnym. Z części tej można wyjść na antresolę na której zaprojektowano multicentrum wraz ze zbiorami, wyposażone w stanowiska komputerowe przystosowane do organizacji zajęć z młodzieżą. Część ta została połączona z modułem administracyjnym w celu ułatwienia pracy obsłudze zbiorów.

W części środkowej przestrzeni ogólnodostępnej znalazła się wypożyczalnia wraz z magazynami podręcznymi połączona z głównym magazynem znajdującym się na piętrze. Tutaj zlokalizowano również trezor wrzutowy.

Dalej przestrzeń otwiera się na zbiory biblioteczne, które można kształtować swobodnie pod względem wyposażenia i ilości oraz ogród stanowiący naturalne jej przedłużenie (taras zewnętrzny). W części zbiorów znalazło się zamknięte pomieszczenie komputerowe na 14 stanowisk, pomieszczenie cichej pracy na 8 stanowisk oraz dział dziecięcy z zasobami skierowanymi do dzieci umożliwiający organizację zajęć skierowanych do tej grupy wiekowej, bez zakłócania spokoju innym użytkownikom mediateki.

Moduł konferencyjno - widowiskowy zlokalizowany na parterze obok hallu - foyer głównego składa się z sali multimedialnej dzielonej na dwie niezależne części w celu organizacji równoległych zajęć i imprez. Do sal od strony zewnętrznej przylega zespół zaplecza wraz z salą umożliwiającą prowadzenie zajęć warsztatowych. Zaplecze zostało zaprojektowane jako pomieszczenia dostępne zarówno z wnętrza obiektu jak i bezpośrednio z jego zewnętrznej strony.

Zgodnie z zaleceniami konkursowymi część administracyjno-biurowa wraz z głównymi zbiorami znalazła się na piętrze obiektu. Powiązano ją przestrzennie bezpośredno z salą wypożyczeń na parterze otwartą antresolą. Uzyskano w ten sposób niemal w pełni transparentny, otwarty i przyjazny funkcjonalnie obiekt mediateki.

Plansza 1 / Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Plansza 2 / Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Plansza 3 / Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Plansza 4 / Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Plansza 5 / Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Plansza 6 / Projekt Mediateki w Płocku – I nagroda w konkursie architektonicznym, autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec

Skład zespołu autorskiego

  • arch. Marcin Brataniec
  • arch. Urszula Forczek-Brataniec
  • arch. Maciej Gozdecki
  • arch. Damian Mierzwa
  • wizualizacje: arch.Jakub Marchwiany

www.em4.pl

Tagi: konkurs nagroda mediateka budynki

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025