Polska i Świat

Listopad 25, 2014

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Teatr Nowy - widok hali po modernizacji
Teatr Nowy - widok hali po modernizacji

W listopadzie 2014 roku rozpoczęła się budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr w Warszawie. Budowa ta jest w istocie modernizacją oraz przystosowaniem zabytkowej hali warsztatowej, części budynku administracyjnego oraz ich otoczenia zabytku do potrzeb realizacji programu kulturalno-edukacyjnego.

Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Nadrzędną ideą projektu było zachowanie charakteru hali warsztatowej.
(do 2012 roku obsługiwano w niej urządzenia i pojazdy MPO). Najważniejszym elementem inwestycji jest rewitalizacja hali o powierzchni ok. 2800 m2. Forma architektoniczna obiektu pozostanie niezmieniona z uwagi na jego zabytkowy charakter. Przebudowany łącznik pomiędzy halą a budynkiem administracyjnym utworzy całoroczne wejście główne.

 

Teatr Nowy przed modernizacją
Teatr Nowy - widok hali

Wnętrza

Autorami projektów wnętrz są: ze strony Nowego Teatru – scenografka Małgorzata Szczęśniak, autorka przestrzeni we wszystkich spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego oraz Łukasz Kwietniewski.

Wnętrze Centrum będzie wielofunkcyjną przestrzenią, wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów o różnym charakterze i skali. Dzięki konstelacji haków sufitowych, odpowiedniemu rozmieszczeniu przyłączy technologicznych oraz mobilnej widowni na ok. 400 osób możliwe będzie każdorazowe dostosowanie układu sceny i widowni do potrzeb danego spektaklu lub akcji artystycznej.

Sala teatralna będzie bardziej przypominała studio filmowe niż klasyczne wnętrze teatralne. Oprócz sceny, w hali znajdzie się także sala prób, dwukondygnacyjna część zaplecza artystycznego (garderoby, charakteryzatornia) i technicznego z podręcznym magazynem oraz obszerne foyer.

Elastyczność ustawienia sceny i widowni pozwala na symultaniczne wykorzystywanie przestrzeni – część hali może zająć spektakl, inną część wystawa, gdzie indziej mogą trwać przygotowania do koncertu.

 

Teatr Nowy - widok hali

 

Teatr Nowy - widok hali

Funkcje

Prostota zabudowy fabrycznej stwarza warunki egalitarności. Nowy Teatr to konglomerat pomieszczeń, poziomów, sytuacji i eksperymentów. Celem jest więc stworzenie miejsca odmiennego, kulturotwórczego i jednoczącego. Filozofia miejsca związana jest także z jego przestrzennym rozplanowaniem:

  • hala warsztatowa – przejmie funkcje artystyczne i prezentacyjne;
  • teren otwarty – stanie się miejscem wydarzeń społecznych, rekreacji oraz sezonowych prezentacji artystycznych.

Przejawem tego myślenia jest otwartość programu i struktury przestrzennej, która umożliwi odpowiedź na potrzeby różnych użytkowników. Latem strefa plenerowa da możliwość tworzenia centrum w centrum, dodatkowej przestrzeni artystyczno-życiowej. Strefa zewnętrzna teatru będzie miejscem przeznaczonym na instalacje artystyczne. Zapraszani będą artyści, architekci, projektanci zainteresowani testowaniem nowych sposobów użytkowania przestrzeni miejskiej, np. poprzez realizowanie intrygujących instalacji przestrzennych. Całość terenu pozostanie ogrodzona, niemniej ogrodzenie będzie miało nietypowy charakter – poprzez możliwość otwarcia jego modułów, ażurowość, meandrujący przebieg, wmontowanie weń ławek będzie elementem w większym stopniu łączącym niż dzielącym. Pas obwodowy ma w swoim założeniu przypominać ekoton (tj. ekosystem będący strefą przejściową pomiędzy dwoma ekosystemami), łączący funkcje teatru i otaczającego go miasta. Liczymy, że przenikanie się tych funkcji będzie formować ożywcze dla przestrzeni publicznej miękkie krawędzie.

Działalność, po remoncie hali, będzie w pełni całoroczna. Nowe życie Nowego Teatru to tworzenie kreatywnej oferty aktywizującej mieszkańców Mokotowa i Warszawy, w zgodzie z filozofią tego miejsca, mówiącą, że każdy, kto myśli, jest człowiekiem twórczym. Oficjalne otwarcie Nowego Teatru zaplanowane jest na jesień 2015 roku.

 

O Nowym Teatrze

Nowy Teatr to centrum kultury wspierające działania artystyczne i społeczne, poszukujące nowych sposobów komunikowania. Projekty profilowane są tak, że to, co lokalne, nabiera znaczenia ponadlokalnego, ma szansę konfrontować się z publicznością na poziomie regionalnym i ponadregionalnym.

Nowy Teatr jest producentem spektakli teatralnych (w tym przedstawień dyrektora artystycznego Krzysztofa Warlikowskiego), wydarzeń cyklicznych (programy warsztatowe i akcje interdyscyplinarne), wydarzeń jednorazowych (wystawy, koncerty, interwencje w przestrzeni miejskiej), festiwali o charakterze krajowym i międzynarodowym (festiwal instalacji muzycznych Instalakcje), wydarzeń edukacyjnych (debaty, wykłady, publikacje), zdarzeń społecznych (Nowy Targ). Część realizacji Nowego Teatru odbywa się w ramach koprodukcji krajowych i zagranicznych. Cechą charakterystyczną Nowego Teatru jest interdyscyplinarność, prezentowanie wysokiej sztuki w nieoczywistej przestrzeni czy aranżacji. Działania Nowego Teatru zorientowane są na kreatywną partycypację.

Tagi: budynki

Komentarze

Filiżanka z odzysku

Dodano: Poniedziałek, 26 Styczeń 2015, 16:23, Autor: Fiodor

Sorry, ale to badziewie. Był konkurs i był fajny projekt, a teraz mamy jakieś popłuczyny i dalej udawajmy, że wszystko, ściany, posadzka, sufit elewacja będzie się błyszczało, jakby było odlane z ceramiki.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024