Nerman Museum Of Contemporary Art

Realizacja autorstwa Kyu Sung Woo Architects. USA, Overland Park, KS 2007. Muzeum, przeznaczone na kolekcję dzieł współczesnych artystów, zmieniło dotychczasowy charakter kampusu Johnson County Community College, na którego terenie się znajduje.

Realizacja nowego budynku muzeum dała początek programowi zmian całego terenu, który ma być podporządkowany sztuce.
Jak mówi Kyu Sung Woo, inspiracją do zaprojektowania muzeum była istniejąca już na terenie kampusu kolekcja rzeźby współczesnej, której eksponaty poustawiane zostały pomiędzy zabudowaniami collegu, dając studentom możliwość codziennego kontaktu ze sztuką. Zgodnie z tą myślą powstała idea projektu nowego muzeum.

Minimalistyczny budynek muzeum, z jego wapienno-szklaną elewacją jest nowym znakiem kampusu. Wejście do muzeum otwiera się na główne ulice i 1,5 akrowy trawnik prowadzący do kampusu. Nad wejściem rozciąga się imponujący wspornik głównej galerii uwydatniony dodatkowo artystyczną instalacją autorstwa Leo Villareala, który wykorzystał diodowy monitor do odbicia i zwielokrotnienia oświetlenia budynku i otoczenia.

Ściany nośne wychodzą poza ramy budynku formując kształt zewnętrznego ogrodu i wzmagając wrażenie połączenia budynku z ziemią, jednocześnie wyznaczają drogę zwiedzania dla gości.

Wnętrze budynku tworzy plastyczną powierzchnię dla stałych i okazjonalnych wystaw jak również stanowi przestrzeń dla działań edukacyjnych i socjalnych kampusu, łącząc tym samym muzeum z całym obiektem szkolnym. Zarówno architektura, jak i sama sztuka jest w muzeum traktowana jako część codziennego życia. Wnętrza pomieszczeń oświetla padające z okien dachowych światło dzienne, które zmieniając się wraz z upływem dnia i porami roku łączy przestrzeń wewnętrzną z otaczającym budynek krajobrazem. Budynek ma podwójnej wysokości atrium, „owinięte“ perforowanym metalem, który filtruje i rozprasza światło. Atrium jest łącznikiem muzeum z przylegającym centrum technologii i stanowi praktyczną realizację idei muzeum jako integralnej części kampusu.

Źródło: Susan Grant Lewin Associates
Autorzy:
dp