Polska i Świat

Kwiecień 2, 2015

Otoczenie Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK

Projekt zwycięski na projekt otoczenia pawilonu architektonicznego ZODIAK; autorzy: Gowin & Siuta Spółka Jawna
Projekt zwycięski na projekt otoczenia pawilonu architektonicznego ZODIAK; autorzy: Gowin & Siuta Spółka Jawna

Otoczenie Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK będzie otwartą przestrzenią, przygotowaną na różne scenariusze. Plac przekształci się w symboliczną kartkę białego papieru. Tak zdecydowało jury konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół pawilonu.

Celem konkursu było wyłonienie projektu, który w jak najpełniejszy sposób odpowiadał będzie potrzebom zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu ZODIAK jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum stolicy, służącej ekspozycjom i wydarzeniom związanym z działaniem pawilonu. – mówi Jakub Wacławek, Przewodniczący Sądu Konkursowego, OW SARP.

Jak podkreślają członkowie jury poziom prac był bardzo zróżnicowany, a pomysły niektórych twórców zaskakujące. Do konkursu zgłoszono aż 79 prac. W czwartek, 9 kwietnia 2015 roku, o godz. 16.00 w siedzibie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (ul. Foksal 2) odbędzie się dyskusja pokonkursowa zudziałem członków sądu konkursowego oraz autorów prac.

Zwycięzcą została pracownia Gowin & Siuta Spółka Jawna.

Zwycięski projekt od początku przyciągał naszą uwagę. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na integrację placu z powierzchnią wystawienniczą pawilonu. Dodatkowym atutem tej pracy pozostaje otwartość przestrzeni, dająca różne możliwości aranżacji tego terenu w zależności od potrzeb. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Wśród kryteriów ocenianych przez jury znalazły się: wpisanie w przestrzeń i charakter miejsca, walory i integralność kompozycji, sprzyjanie tworzeniu więzi społecznych,możliwość realizacji oraz funkcjonalność - szczególnie w odniesieniu do funkcji pełnionych przez pawilon.

W nawiązaniu do podstawowej funkcji pawilonu architektury, który służyć ma przekazywaniu informacji o planowanych zmianach w przestrzeni Warszawy, autorzy pracy zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną kartkę białego papieru, która pozwoli wyprowadzić treści ekspozycyjne pawilonu w przestrzeń przed budynkiem i umożliwi wypowiedź zarówno twórców jak i samych odbiorców. Wzajemny dialog realizowany przez znaki graficzne, czasowe instalacje, projekcje ma być rejestrowany i prezentowany w interaktywnym serwisie internetowym.

 

Jury przyznaje pierwszą nagrodę przede wszystkim w uznaniu rozwiązania, które pozostawia przestrzeń placu otwartą i przygotowaną na różnego rodzaju scenariusze, które w tak elastycznej przestrzeni mogą się wydarzyć. Za wartościowe uznane zostało połączenie powierzchni placu i przyziemia pawilonu. Jego atutem jest integracja z przestrzenią Pasażu Wiechu przez wprowadzenie oświetlenia, które dodatkowo wprowadza poziom skali bliższej człowiekowi. W przewrotny sposób autorzy nawiązują do dawnej obecności w przestrzeni placu wody - przywracając ją nie w formie sadzawki, fontanny czy basenu, ale delikatnej wodnej kurtyny wydzielającej ruch po obrzeżu placu względem toczących się na nim wydarzeń. Rozwiązanie uznane zostało za eleganckie, realne i ponadczasowe - otwarte na funkcje, które pojawiać się będą wraz ze zmianami zadań placu.

Autorzy w trakcie realizacji powinni zwrócić uwagę na powiązanie posadzki placu z wnętrzem pawilonu, a także ma ograniczyć do wielkości placu rozwiązanie oświetlenia.

konkurs_na_otoczenie_pawilonu_ZODIAK
Projekt zwycięski na projekt otoczenia pawilonu architektonicznego ZODIAK; autorzy: Gowin & Siuta Spółka Jawna
Projekt zwycięski na projekt otoczenia pawilonu architektonicznego ZODIAK; autorzy: Gowin & Siuta Spółka Jawna

Drugie miejsce w konkursie zajęła praca autorstwa Rebeki Czaji, Kingi Łukasińskiej i Michała Wasielewskiego.

Podstawowym elementem projektu wyróżnionego drugą nagrodą jest modularna konstrukcja ze stalowych ram, która stanowić ma bazę do wszelkich działań na placu. Na stałym sztywnym stelażu zawieszane mogą być elementy czasowe - letnie zadaszenie, siedziska, tablice, czy nawet hamaki lub huśtawki. W opinii jury zaproponowana struktura pozwala na wprowadzenie na powierzchnię placu różnorodnych funkcji pawilonu architektury - przede wszystkim ekspozycyjnych i edukacyjnych, ale też gastronomicznych czy stricte rozrywkowych. Pokazane rozwiązanie pozwala na funkcjonalne połączenie przestrzeni wewnętrznej pawilonu i zewnętrznej placu, ale też proste wydzielanie sektorów funkcjonalnych. Pozwala na szybkie łatwe i ekonomiczne przekształcenia przy zaangażowaniu użytkowników placu. Modularna rama wprowadza w wielkomiejską przestrzeń skalę człowieka luźno nawiązując do nieistniejących dziś pergoli.

 

Jury zarazem zwróciło uwagę na zbyt ograniczający możliwości wykorzystania terenu system modułowania struktury siatki na placu. Moduł wydaje się zbyt mały. Także zastosowanie luster w przejściu do ul. Chmielnej budzi wątpliwości.

II miesjsce w konkursie na projekt otoczenia pawilony ZODIAK; praca autorstwa Rebeki Czaji, Kingi Łukasińskiej i Michała Wasielewskiego
II miesjsce w konkursie na projekt otoczenia pawilony ZODIAK; praca autorstwa Rebeki Czaji, Kingi Łukasińskiej i Michała Wasielewskiego

Na trzecim miejscu znalazł się projekt przygotowany przez Magdalenę Siemanowicz, Jakuba Kupikowskiego, Małgorzatę Czekajło i Marcina Gliwińskiego.

Praca proponuje umieszczenie przed pawilonem Architektury potężnej stalowej ramy nośnej z ukrytymi wewnątrz instalacjami. Stałą strukturę uzupełnia zmienne wyposażenie: kilka typów opraw oświetleniowych (m.in. oświetlenie sceniczne, lampy grzewcze), siedziska, zieleń wisząca, elementy, zraszacze, głośniki, mikrofony, ekrany, projektory, membrany napinane, ekrany itd. W opinii jury rozwiązanie charakteryzuje funkcjonalna prostota. Mimo wprowadzenia stałego elementu o znaczących, ale też realnych gabarytach, przestrzeń zachowuje otwarty charakter. Może być też łatwo i szybko aranżowana w zależności od aktualnych potrzeb czy scenariusza wydarzeń. Zaproponowana forma dobrze wpisuje się w zastany kontekst i umożliwia prezentację różnorodnych treści i kształtów, tworząc dla nich atrakcyjne ale nieprzytłaczające tło. Główny element kształtujący plac czyli zewnętrzna „rama” wydaje się przeskalowany i zbyt schematyczny w swoim rozwiązaniu konstrukcyjno-architektonicznym.

III nagroda za projekt otoczenia pawilonu ZODIA; autorzy: Magdalena Siemanowicz, Jakub Kupikowski, Małgorzata Czekajło i Marcin Gliwiński
III nagroda za projekt otoczenia pawilonu ZODIA; autorzy: Magdalena Siemanowicz, Jakub Kupikowski, Małgorzata Czekajło i Marcin Gliwiński

Wyróżnienia

Jury postanowiło także wyróżnić trzy prace, przygotowane przez:

• Zofię Piotrowską;

• PAJA/JAPA: Patrycję Dyląg, Jana Przedpełskiego;

• Marcjannę Leżańską, Ines Lulkowską oraz Martynę Matogę.

Tagi: urbanistyka konkurs

Komentarze

1 nagroda

Dodano: Poniedziałek, 18 Maj 2015, 10:33, Autor: Iwo

Nie wiem, jak wygląda projekt w tym gąszczu kresek.

Pawilon

Dodano: Wtorek, 21 Kwiecień 2015, 13:12, Autor: kubowicz54#

Dość smutne otoczenie, mało zieleni jak dla mnie.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024