Pawilon Chanel

Forma pawilonu Chanel jest celebracją ikonicznej pracy Chanel nieomylnej w swoim delikatnym dawkowaniu wykwintnych detali, które kreują elegancką, spójną całość. W rezultacie bryła budynku bardzo pasuje do oryginału, który był inspiracją architektów - jest elegancka, funkcjonalna i wszechstronna.
Architektoniczna struktura pawilonu jest serią wzajemnie połączonych, łukowo sklepionych elementów z dziedzińcem w środku. Szklany strop reguluje wewnętrzną temperaturę budynku, uwzględniając warunki klimatyczne każdego odwiedzanego miasta. Naturalne światło, przedostające się przez siedem „okien“ umieszczonych w stropie, miesza się ze sztucznym oświetleniem wydobywającym się ze szczelin w ścianach i dosięga podłogi podkreślając łukowatą strukturę budynku, a jednocześnie tworzy swoisty pejzaż będący tłem dla wystawianych w pawilonie dzieł sztuki.
Sześć z tych niby-okien rzuca światło na wystawiane prace artystyczne, ostatni, siódmy otwór zalewa światłem wejście do budynku, zacierając granice między przestrzenią wewnątrz i na zewnątrz pawilonu. Wraz z efektami świetlnymi, zrytmizowana przestrzeń przedzielonych spoinami segmentów ukazuje w perspektywie widok całego wnętrza.
Całkowita powierzchnia pawilonu wynosi 700 m kwadratowych. 65-metrowy dziedziniec ma duży przezroczysty otwór ukazujący niebo i nadaje się świetnie zarówno do organizowania okolicznościowych imprez, jak i do odpoczynku dla zwiedzających wystawy gości. Stanowi przestrzeń pośrednią między przestrzenią sztuki i przestrzenią publiczną. Wizualną kontynuacją dziedzińca jest 128-metrowy taras, który z kolei stanowi łącznik między wnętrzem i zewnętrzem pawilonu. Na specjalne okazje dziedziniec i taras można zaaranżować jako jedną wspólną przestrzeń dla gości.
Zewnętrzna fasada pawilonu zakłada wiele możliwych sposobów ukształtowania jego wnętrza w zależności od charakteru miasta i rodzaju prezentowanych działań artystycznych. Pawilon Chanel jest tym samym kontynuacją 30-letniej pracy Hadid, która konsekwentnie poszukuje form elastycznych, dających się przekształcać i zmieniać.

Mobile Art Chanel Contemporary Art Container (Hong Kong, Chiny) 2007-2008. Projekt: Zaha Hadid and Patrik Schumacher
Źródło: www.zaha-hadid.com