Zaha Hadid - sylwetka i twórczość

Hadid stała się znana jako architekt, który konsekwentnie przesuwa granice architektonicznego i urbanistycznego designu.
W swoich projektach eksperymentuje z nowymi koncepcjami przestrzennymi, zmieniając istniejące pejzaże miejskie w pogoni za wizjonerską estetyką, która obejmuje wszelkie pola designu: począwszy od samego projektu architektonicznego budynku, a skończywszy na projektach poszczególnych jego wnętrz, mebli i akcesoriów.
Urodzona w Bagdadzie w 1950 roku, Zaha Hadid ukończyła architekturę w Architectural Association w Londynie, uzyskując dyplom w 1977 r. Wkrótce została partnerem Office for Metropolitan Architecture, gdzie miała okazję współpracować z Remem Koolhaasem (którego była studentką) i Elią Zenghelis, a w 1987 roku otworzyła swoje własne studio.
Zaha Hadid rozwija swą działalność na wielu polach, poza projektowaniem, publikuje prace teoretyczne, pisze książki i wykłada dal studentów. Jest profesorem na wielu uczelniach m.in. w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, w Knolton School of Architecture w Ohio, w Masters Studio at Columbia University w Nowym Jorku czy na University of Applied Arts w Wiedniu.
Realizacje Zahy Hadid zdobyły wiele akademickich i publicznych nagród na całym świecie. Jej najbardziej znane projekty, które w dużej mierze przyczyniły się do przyznania Hadid w 2004 roku nagrody Pritzkera, to: Vitra Fire Station i LFone pavilion w Weil am Rhein w Niemczech (1993/1999), Mind Zone w Millennium Dome w Londynie (1999), Tram Station i Car Park w Strasbourgu (2001), Ski Jump w Innsbrucku (2002) oraz Contemporary Arts Centre w Cincinnati, USA (2003).
Autorzy:
ag