Polska i Świat

Kwiecień 14, 2011

Piknik w Mieście 2011

Nagroda główna w konkursie Piknik w Mieście 2011, autor: Marzena Krupa
Nagroda główna w konkursie Piknik w Mieście 2011, autor: Marzena Krupa

Laureaci konkursu dla projektantów Piknik w Mieście 2011.

Celem konkursu było zaprojektowanie elementów małej architektury, zestawu przedmiotów lub pojedynczego przedmiotu umożliwiającego zorganizowanie kompletnego pikniku w przestrzeni miejskiej. Obiekt bądź obiekty służące do siedzenia, leżenia bądź stawiania na nim przyniesionych dań i napojów, mogły mieć charakter tymczasowy (forma do schowania lub wypożyczenia), przenośny, jednorazowego użytku, mogły być uniwersalne bądź przeznaczone dla konkretnych miejsc.

Laureatką Nagrody Głównej została Marzena Krupa, studentka IV roku Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, która zaprojektowała stolik plenerowy jednorazowego użytku, wykonany z białej tektury falistej, przypominający sztywny, wykrochmalony obrus.

Nagroda została przyznana za komplementarną odpowiedź na zadanie konkursowe, w wyniku której powstał łatwy do wykonania, gotowy do wdrożenia produkt o eleganckiej i prostej formie przypominającej sztywny, wykrochmalony obrus. Trafnie został określony wybór stołu jako rekwizytu piknikowego, symbol spotkania przeniesiony w przestrzeń publiczną. Dodatkowym plusem jest ekonomiczność rozwiązania oraz to, że jest przyjazne środowisku, przy założeniu wykorzystania materiału pochodzącego z odzysku.

II Nagrodę przyznano Annie Stojcev, studentce IV roku Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Stanisławowi Młyńskiemu z V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Ich projekt „Akcja piknik w mieście. Operacja koc” zakłada rozdawanie bezpłatnego dziennika ze specjalnie zaprojektowaną, odporną na wilgoć okładką z charakterystycznym kraciastym wzorem.

Nagroda została przyznana za wymiar społeczny pracy i niekonwencjonalne podejście do tematu. Jury doceniło zwłaszcza możliwość szerokiej popularyzacji idei pikniku, który jest rodzajem integracji społecznej w przestrzeni publicznej. Autorzy projektu zauważyli także i rozwinęli praktyczne cechy gazety, jako przedmiotu użytkowego, który doskonale nadaje się do wtórnego wykorzystania – oczywiście po przeczytaniu. W opinii jury zaproponowana okładka nadaje się wyśmienicie zwłaszcza do wydania weekendowego, dowolnego miejskiego dziennika.

Nagroda 2. w konkursie Piknik w Mieście 2011, autor: Anna Stojcev

I Wyróżnienie otrzymał zespół studentów II roku Wydziału Architektury (WA) Politechniki Warszawskiej: Jakub Cichecki, Piotr Blicharski i Michał Głowienka. Ich pomysł „Piknik na skarpie” zakłada podziwianie prawobrzeżnej Warszawy z ruchomych platform, malowniczo rozmieszczonych w skarpie na wysokości Nowego Miasta.

Wyróżnienie zostało przyznane za dramaturgiczne osadzenie formy tarasu w krzywiźnie skarpy. Można sobie wyobrazić jak wyjątkowy byłby piknik w tak zaprojektowanym miejscu.

Wyróżnienie w konkursie Piknik w Mieście 2011 otrzymał zespół studentów II roku Wydziału Architektury (WA) Politechniki Warszawskiej: Jakub Cichecki, Piotr Blicharski i Michał Głowienka.

II Wyróżnienie zostało przyznane Remigiuszowi Cieślińskiemu i Mateuszowi Ziomkowi z I roku WA Politechniki Warszawskiej. Autorzy pomysłu „Piknik w ścianie” zaproponowali umieszczenie schodów i platformy wraz ze starannie zaprojektowaną identyfikacją graficzną w formie neonu na wybranych pustych ścianach warszawskich kamienic.

Jury przyznało wyróżnienie za odnalezienie miejsc nieoczywistych dla takiej formy spędzania czasu jaką jest piknik, a tym samym nadanie jej być może nowego znaczenia. Cenna wydaje się próba przywracania miastu miejsc zapomnianych i zaniedbanych, a tak zrośniętych z jego historią.

Wyróżnienie w konkursie Piknik w Mieście 2011 przyznane zostało Remigiuszowi Cieślińskiemu i Mateuszowi Ziomkowi

Zdobywcy III Wyróżnienia - Maciej Drążkiewicz i Łukasz Dmowski z I roku WA Politechniki Warszawskiej w swoim projekcie „Billboard” spojrzeli na miasto z nowej, niecodziennej perspektywy i wykorzystali istniejące konstrukcje wieloformatowych reklam.

Praca została wyróżniona za odkrywcze i niebanalne potraktowanie przestrzeni zarezerwowanej zazwyczaj na działania stricte komercyjne. Z jednej strony autorzy dostrzegli duży potencjał miejsc, które z racji często atrakcyjnej lokalizacji mogą być świetnymi punktami widokowymi, z drugiej strony dają mieszkańcom miasta szansę na wejście w świat znany z reklamy.

Jury przyznało także pozaregulaminową Nagrodę Specjalną, które otrzymały Katarzyna Brońska, studentka V roku WA Politechniki Krakowskiej i Agnieszka Fujak z V roku Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Ich pomysł polega na wyposażeniu mieszkańców miasta w indywidualny skrawek zieleni w postaci wielofunkcyjnej torby.

Nagroda główna w konkursie Piknik w Mieście 2011, autor: Marzena Krupa

Praca „Trawonośni” idealnie odpowiada założeniom konkursu: jest prosta, ergonomiczna i współczesna w stylistyce. Praktyczna torba mieszcząca piknikową aprowizację po rozłożeniu staje się fragmentem trawnika. Projekt znalazł się w gronie ścisłych finalistów, został jednak zdyskwalifikowany z powodu niedotrzymania warunków konkursu.

Oceny prac dokonało jury w składzie:

  • Krzysztof Ingarden – architekt, współzałożyciel biura Ingarden & Ewý Architekci, prodziekan na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego – przewodniczący jury
  • Paweł Grobelny – poznański dizajner, zajmuje się projektowaniem produktów, wnętrz, przestrzeni publicznych oraz organizowaniem wystaw. Swoje prace prezentował na festiwalach i targach w Berlinie, Paryżu, Seulu, Tokio – sędzia
  • Bartosz Mucha – grafik i dizajner, twórca projektu POOR Design. Wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – sędzia
  • Natalia Paszkowska – architekt, prowadzi studio WWAA, współautorka pawilonu polskiego na Expo 2010 w Szanghaju – sędzia referent
  • Ewa P. Porębska – architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” – sędzia, stały członek jury
  • Sekretarz konkursu – Małgorzata Makowska

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024