Polska i Świat

Październik 7, 2024

Projekt Waterfront w Gdyni

Zdjęcia: Marysia Kot
Zdjęcia: Marysia Kot

Projekt pracowni JEMS, która odpowiedzialna jest za zagospodarowanie całego terenu, liczącego około 3,5 ha, to efekt wygranego w 2016 r. konkursu, zorganizowanego przez władze miasta i inwestora – Vastint Poland.

Waterfront II powstaje na nabrzeżu Gdyni, które choć malownicze, niesie ze sobą wyzwania. Trudny, poprzemysłowy obszar z zaniedbanym parkingiem, był zapomnianym fragmentem przestrzeni miasta. Projekt pracowni JEMS, która odpowiedzialna jest za zagospodarowanie całego terenu, liczącego około 3,5 ha, to efekt wygranego w 2016 r. konkursu, zorganizowanego przez władze miasta i inwestora – Vastint Poland.

U stóp wysokościowca Sky Towers powstają budynki o zróżnicowanych funkcjach: mieszkalne, budynki biurowe z lokalami usługowymi, hotele z centrum konferencyjnym i spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino.

Zdjęcia: Marysia Kot

Zagospodarowanie terenu architekci JEMS rozpoczęli od projektu budynków biurowych i budynków mieszkalnych, które przedziela centralny pasaż z zielonymi skwerami, placami zabaw i pergolami. Pierwsze kadry gotowej inwestycji dobrze oddają ideę założenia urbanistycznego, zgodnie z którą architektura budynków ma tworzyć to co jest najważniejsze - przyjazną, otwartą przestrzeń publiczną. - Na zapomnianym, martwym terenie stworzyliśmy układ budynków, który - mamy nadzieję - stanie się pełnym życia fragmentem miasta -  zaznacza Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci.

Charakterystycznym elementem projektu Waterfront są partery z podcieniami i kolumnami, które w różnorodnych formach i zagęszczeniach definiują przyziemie. Elewacje i materiały wykończeniowe budynków również różnią się w zależności od ich funkcji. - Fasady budynków biurowych, ułożone w jednolitej płaszczyźnie, kontrastują z dynamicznymi, ukośnymi ścianami budynków mieszkalnych.

Zdjęcia: Marysia Kot
Zdjęcia: Marysia Kot
Zdjęcia: Marysia Kot
Zdjęcia: Marysia Kot

Nowoczesne, proste bryły sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych Waterfront subtelnie harmonizują z modernistyczną architektury Gdyni. Zabudowa ma z jednej strony charakter publiczny, a z drugiej swój kameralny wymiar. Przezierne pergole tworzą „miękkie” granice pomiędzy ogólnodostępną przestrzenią pasaży i prywatnymi dziedzińcami budynków mieszkalnych. Mała architektura- zaprojektowana bardzo szczegółowo - tworzy przyjazną atmosferę dla przyszłych użytkowników budynków, jak również osób odwiedzających mieszkańców Gdyni.

Waterfront harmonijnie łączy nowoczesną architekturę z naturalnym bogactwem lokalnej fauny i flory. - Zieleń pomiędzy budynkami mieszkalnymi i biurowymi zaprojektowaliśmy tak, aby krawędź roślinności wyznaczała dawną linię nabrzeża. Zależało nam na stworzeniu przestrzeni estetycznej i funkcjonalnej. Rośliny są rozmieszczone w sposób stopniowany, a każdy element zajmuje dokładnie określone miejsce – tłumaczy Izabela Leple, architekt z pracowni JEMS. Proste formy i linie, powtarzalne rytmy nadają architekturze budynków, podwórek, pasaży, jednorodny wyraz. Zieleń oddzielono geometrycznymi rabatami, co podkreśla jej uporządkowany charakter. Projektanci – wprowadzając nowe nasadzenia -  wykorzystali autochtoniczną roślinność, taką jak sosny, byliny, kostrzewy i mikołajki.

Przemiana postindustrialnego obszaru w nowoczesną, funkcjonalną przestrzeń miejską to nie tylko odnowa terenu, ale także krok w kierunku podnoszenia jakości przestrzeni publicznej Gdyni, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich.

Zdjęcia: Marysia Kot
Zdjęcia: Marysia Kot
Zdjęcia: Marysia Kot
Zdjęcia: Marysia Kot

Tagi: Waterfront JEMS ARCHITEKCI architektura urbanistyka Gdynia

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025