Rewitalizacja dawnej Fabryki Norblina w Warszawie

Obecnie teren fabryki należy do ścisłego centrum Warszawy. Niszczejące budynki wpisane są do rejestru zabytków. Obecny właściciel tego 2-hektarowego kompleksu planuje rewitalizację fabryki i jej rozbudowę.
Fabryka Norblina do zakończenia II wojny światowej była jednym z bardziej znanych zakładów, gdzie produkowano platery i prefabrykaty metalowe. W wyniku działań wojennych została bardzo zniszczona, jednak udało się ją uruchomić ponownie. Ostatecznie zamknięto ją 1982 roku.
Zobacz także: Historia Fabryki Norblina
Architektura
Autorem projektu rewitalizacji jest pracownia PRC architekci. Koncepcja architektoniczna zakłada zachowanie 10 budynków oraz 44 maszyn i urządzeń wpisanych do rejestru zabytków, które zostaną wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa zaprojektowana została nad zabytkowymi budynkami i brukowaną uliczką o funkcji handlowo-usługowej. Pozostaje ona w silnym kontraście z obiektami zabytkowymi.
Inwestor zaopiekuje się również postawionymi tam maszynami. Zostaną one odnowione i staną się częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. W celu ochrony zabytkowej spuścizny, powołana została fundacja realizująca projekt muzealny.
W sumie na terenie dawnej Fabryki Norblina powstanie ponad 61 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej na dziewięciu poziomach. Zaprojektowano również podziemny 4-kondygnacyjny parking.



rewitalizacja
Dodano: Czwartek, 18 Grudzień 2014, 11:39, Autor: riddle