Szpital Pediatryczny - II miejsce

Projekt architektoniczno-urbanistyczny szpitala pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który zajął II miejsce w konkursie. Autorem projektu jest pracownia Mąka Sojka Architekci.



Opis autorski projektu
Wyraz architektoniczny szpitala jest wypadkową dwóch przenikających się ze sobą światów – zewnętrznego: o zdyscyplinowanej architekturze jednoznacznie kojarzącej się z budynkiem użyteczności publicznej - medycznym budynkiem uniwersyteckim oraz świata wewnętrznego: bardziej złożonego i „rozdrobnionego”, składającego się elementów o przyjaznej dla człowieka skali.
Wyodrębniono następujące determinanty projektu:
- integracja urbanistyczna i zapewnienie połączeń funkcjonalnych z istniejącym zespołem szpitala Banacha, zapewnienie właściwej orientacji w przestrzeni całego kampusu;
- znalezienie odpowiedniej oprawy architektonicznej dla budynku medyczno-dydaktycznego, który będzie równocześnie obiektem przyjaznym dla pacjentów i ich rodzin;
- ścisłe zintegrowanie kubatury budynku z zielenią, zarówno otaczającą jak i wtórnie wprowadzoną na powierzchnie architektoniczne;
- zapewnienie wysokiej jakości rozwiązań przestrzennych i materiałowych z uwzględnieniem optymalizacji budżetu.
Urbanistyka
Główną decyzją urbanistyczną jest kontynuowanie równoleżnikowego usytuowania oddziałów szpitalnych w nawiązaniu do rytmu bloków istniejącego szpitala Banacha. Przyjęto potrójny układ bloków o wysokości ograniczonej zapisami planu miejscowego (30 metrów) „spięty” pośrodku traktu kubaturą, której gabaryty od zewnątrz korespondują z przedłużeniem istniejących ciągów komunikacyjnych. W efekcie otrzymano jednoznaczną i czytelną kompozycję przestrzenną, spójną urbanistycznie i funkcjonalnie z istniejącym obiektem. Ustawienie budynków w kształcie podwójnej litery H pozwala na zorganizowanie czterech rozległych, dobrze oświetlonych dziedzińców, zlokalizowanych po stronie wschodniej i zachodniej kompleksu i pełniących rolę zewnętrznych ogrodów. Przyjęty układ pozwala na racjonalne rozplanowanie obszernego programu użytkowego określonego przez Zamawiającego oraz spełnia wymagane programem połączenia komunikacyjne i logistyczne z istniejącymi na działce obiektami/funkcjami.


Architektura
Architektura jest wynikiem poszukiwań formy adekwatnej dla rangi i funkcji budynku. Bryła została wymodelowana jako prosty, prostopadłościenny element zamknięty od strony krótszych ścian szczytowych dużymi, jednorodnymi płaszczyznami i otwierającymi się na południe i wewnętrzne dziedzińce pozostałymi elewacjami. Wprowadzono horyzontalne pasy brise-soleil ułożone w rytmie odpowiadającym jednej kondygnacji. Ich położenie skorelowano z głównymi podziałami modularnymi pozostałych elewacji generując spójną i czytelną w odbiorze formę.
Z jednej strony dążymy do otwarcia budynku na otoczenie, a z drugiej strony ze względu na zapewnienie intymności „chronimy” jego wnętrze zagęszczonym rytmem wertykalnych, filigranowych okien ujętych w widoczne na wizualizacjach pionowe szprosy. Układ funkcjonalny pomieszczeń szpitala przenosi się na tektonikę elewacji w miejscach występowania płytkich loggi „rozbijających” fasadę w nieregularnym rytmie. Dzięki temu zabiegowi zmniejszamy jej skalę i wprowadzamy elementy mające duże walory użytkowe.
Elewacje
Elewacja południowa – otwarte na zielone tereny Rakowca i Pól Mokotowskich, elewacje szczytowe bloków oddziałowych w formie przymykających „ekranów”. Pozostałe elewacje są otwarte i zwrócone na wewnętrzne dziedzińce z urządzoną zielenią.




Zespół Autorski:
- Maciej Maka
- Radosław Sojka
- Paweł Pyłka
- Grzegorz Pyzikiewicz
- Grzegorz Madejski
- Artur Paczkowski
- Dagmara Witczak
- Współpraca:
- Radosław Bajor
- Jakub Kalinowski
- Agnieszka Kaszczewska
- Mikołaj Zdanowski
Technologia:
- Bogdan Lewandowski
Architektura Krajobrazu:
- Robert Nowicki
- Zofia Pieniążek
Rozwiązania branżowe:
- Ove Arup & Partners International Limited Sp. z o.o.
Źródło: Mąka Sojka Architekci