Targ Węglowy w Gdańsku - nowa odsłona

W dniach 26 sierpnia do 4 września 2013 roku Targ Węglowy w Gdańsku zmienił się w miejsce do dyskusji i dzielenia się opiniami na temat funkcji, jaką mógłby pełnić w przyszłości.

Projekt powstał na historycznym placu, który, za sprawą dotychczasowej funkcji gigantycznego parkingu, stanowił miejsce problemowe w tkance Głównego Miasta. Pomysł nowego zagospodarowania i działań na Targu Węglowym pojawił się w momencie, kiedy z Targu tymczasowo zniknęły miejsca postojowe dla samochodów, a na ich miejscu nie powstało nic nowego. Uwolnienie placu od samochodów dało niepowtarzalną szansę do zaproponowania nowej przestrzeni publicznej w formie miejskiego placu, którego w Gdańsku zawsze brakowało. Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z grupą projektową Gdyby zaproponowali realizację w formie miejskich, trawiastych pokoi, jako jedną z wielu możliwości zagospodarowania tego miejsca i inspirację do późniejszych działań.



Idea, cel i funkcja projektu
Na formę projektu wpłynął tymczasowy charakter instalacji i nieduży budżet. Ważne było także możliwie neutralne wkomponowanie się w tkankę historyczną. Główną ideą było jednak wciągnięcie mieszkańców w rodzaj gry, której stawali się uczestnikami w chwili wejścia na plac. Na placu rozmieszczone zostały lekkie, modułowe meble z OSB w postaci sześciennych klocków i skrzynek. Dzięki nim plac przyjmował formę interaktywną. Użytkownicy mieli możliwość układania swojej własnej przestrzeni publicznej, w której mogli poczuć się swobodnie. Dzieci tworzyły swoje wymarzone place zabaw i geometryczne kompozycje dzięki wymalowanym na kostkach wzorom, a dorośli oswajali przestrzeń wykorzystując kostki jako stoły, siedziska, ławy i przegrody. Cała aranżacja została dopełniona polami z naturalnej trawy, które wydzielały małe przestrzenie – salony, w obrębie których gromadzili się ludzie. Zabieg ten pozwolił okiełznać nieco znaczne rozmiary placu, które nie sprzyjały atmosferze przytulności.
W tak uniwersalnej aranżacji Instytut Kultury Miejskiej organizował na placu szereg wydarzeń. Mieszkańcy mieli między innymi okazję zjeść wspólne śniadanie na trawie, poczytać, zagrać w gry zespołowe, a na koniec dnia obejrzeć wspólnie filmy wyświetlane na rozkładanym ekranie.
Istota projektu była bardzo przyszłościowa i opierała się na zasadzie partycypacji społecznej. Mieszkańcy adaptując i aranżując przestrzeń według swoich potrzeb w sposób naturalny przekazali miastu dodatkowe informacje o tym, co jest na placu potrzebne.






Źródło: Grupa GDYBY (www.gdyby.pl)