Polska i Świat

Październik 11, 2010

Tarninowy dom

Podwarszawskie tężnie w Konstancinie-Jeziornej były inspiracją dla architekta Bogdana Kulczyńskiego.

Kiedy zacząłem pracować nad projektem swojego domu, musiałem odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on dla mnie będzie. Nie chciałem by był zbiorem pomysłów, szukałem jednej czytelnej idei, która poukłada przestrzeń w zgodzie z życiem mojej wielopokoleniowej rodziny. Dom miał stanąć w lesie, chciałem by z nim koegzystował. Pewnego dnia popatrzyłem nowym okien na tężnie w Konstancinie. Ich piękno mnie urzekło. To był przecież mój dom w lesie” – wyjaśnia architekt.

 

Tarninowy dom. Architekt i inwestor: Bogdan Kulczyński; fot.: Reynaers

 

Idea projektu

Dom został zbudowany według bardzo prostej zasady. Północna część - od ulicy - to duży salon otoczony stelażem obłożonym gałęziami tarniny (tężniami), za którym znajduje się „szafa” zawierająca schody, łazienki, garderoby, kuchnię i pomieszczenia techniczne. Południowa strona - od lasu - to wolne przestrzenie ograniczone jedynie szklanymi ścianami. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że las niemal „wchodzi” do środka – pod oknami można spotkać kuny, dzikie koty i różne gatunki ptaków.

Zasadzie powściągliwości podporządkowano także dobór materiałów. Elewacje, część podłóg i ścian wewnętrznych, drzwi oraz wbudowane meble zostały wykonane 
z polskiego modrzewia. Podłoga na całym parterze to białoszary marmur. Elewacja wspomnianej „szafy”, ściany wewnętrzne tężni a także jednej z łazienek wykończono czarną lawą o strukturze pumeksu. Na zewnątrz cieknąca po gałęziach tarniny solanka konserwuje je i mieni się w promieniach słońca.

W domu dominują duże przeszklenia - ścianay słupowo-ryglowe - doświetlające budynek od piwnicy po pierwsze piętro. Natomiast świetlik dachowy to rozwiązanie „szyte na miarę” – powstał na specjalne zamówienie architekta. Stolarka otworowa została wykonana w systemach Reynaers.

 

Tarninowy dom. Architekt i inwestor: Bogdan Kulczyński; fot.: Reynaers

 

Architektura zieleni

Teren wokół domu, podobnie jak sam budynek, niemal wtapia się w zastaną przez architekta przestrzeń: „Otoczenie domu to nie ogród lecz nieco skorygowany las, w którym wszystkie rośliny kwitną na biało. Przyjazne relacje z otoczeniem zachowałem również od strony ulicy, która jest obecnie duktem leśnym. Ogrodzenie działki zostało wykonane z tzw. gabionów, konstrukcji wypełnionych częściowo granitową kostką 
a częściowo roślinami. Wycofałem je o parę metrów w głąb działki i obniżyłem. Czuję, że osiągnąłem pełną harmonię miejsca, bryły i wnętrza domu” – dodaje Kulczyński.

Dane techniczne

  • Dom mieszkalny Bogdana Kulczyńskiego
  • Architekt i inwestor: Bogdan Kulczyński
  • Systemy Reynaers: CW 50, CW 50-FP, CS 77, CS 59 Pa, BS 100
  • Montaż ślusarki aluminiowej: Bogard S.J.
  • Systemy Reynaers: CW 50, CS 68, CP 155, rozwiązania na zamówienie

Tagi: domy domy jednorodzinne

Komentarze

wybudowal go dla siebie

Dodano: Czwartek, 14 Październik 2010, 09:34, Autor: gosc

o tak, bo to autor projektu i biudował go dla siebie - wiec co dobre... Ale szukać takiego inwestora, ktory sie zgodzi na taki dom to graniczy z cudem

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024