The Pushkinsky Jewel
III miejsce w konkursie architektonicznym Changing the Face 2011- The Pushkinsky Jewel.
Autorem projektu jest Joseph Sunga z Korei Południowej.
W tym projekcie kino Pushkinsky zostało zamknięte w szklaną “szkatułę”. W tej koncepcji rozszerzono funkcjonalność wnętrza kina pozwalając aby typowe lobby zostało otwarte na przestrzeń galerii, która otacza kino. Galeria kieruje społeczne doświadczenia kina na zewnątrz budynku i pogłębia kontakt z otoczeniem, rozszerzając tym samym swoją rolę w życie placu Pushkina.
Zobacz także:
I miejsce - Frozen in Time autorstwa Juana Andres Diaz Parra z Kolumbii.
II miejsce - Moving Light Palace projektu Adriana Reinbroth, Franziski Boettcher i Jenny Grossman z Niemiec
Wykorzystane materiały DuPont: konstrukcyjna warstwa pośrednia DuPont™ SentryGlas® na strukturalne laminowane szkło.
Joseph Sung komentuje: Spacer po galerii obiektu The Pushkinsky Jewel bezpośrednio łączy kino z urbanistycznym placem pozwalając Moskwie na wpisanie się w jego wizję. Wizualny łącznik pomiędzy kinem a placem osiągnięty został poprzez szklaną zasłonę wykonaną ze strukturalnej warstwy pośredniej DuPont™ SentryGlas®. Poprzez ogrodzenie przestrzeni galerii, która obecnie jest odsłonięta, niezależnie od pogody goście mogą cieszyć się niesamowitym widokiem placu, jego historycznym otoczeniem, mini parkiem oraz pomnikiem.
O konkursie
Celem 6. edycji konkursu edycji było zaprojektowanie fasady kina Pushkinsky w Moskwie. Jedynym warunkiem stawianym projektantom było wykorzystanie w projekcie przynajmniej jednego z materiałów firmy DuPont.
6. edycja konkursu zorganizowana została we współpracy ze Związkiem Rosyjskich Architektów (URA), Royal Institute of British Architects (Królewskim Instytutem Brytyjskich Architektów), YEM Building Information Center, Architizer.com oraz Karo Film . Przeprojektowując kino Pushkinsky chciano dać mu taki wygląd, jaki przystało na centrum życia kulturalnego Rosji. Jest to także szansa by przemyśleć, w jaki sposób kino prezentuje się przed publicznością w ważnym miejscu - Placu Puszkina.
Konkurs Changing the face dąży do zademonstrowania, że zmiana fasady niegdysiejszych wielkich budynków nie jest trywialną zmianą, ale modyfikacją, która może zdecydowanie zrewitalizować ważne budynki i zmienić dynamikę przestrzeni publicznej. Po raz pierwszy pomysł został przedstawiony w 2008 poprzez warsztaty dedykowane Koloseum w Rzymie a następnie rozwijany w Bukareszcie, Pradze, Zagrzebiu i Atenach. W każdym mieście architekci zostali poproszeni by skupić się nad kontrowersyjnym budynkiem publicznym wybranym przez firmę DuPont we współpracy z lokalnymi instytucjami.