Budynki zrównoważone

Lipiec 16, 2013

Dom zeroenergetyczny pod Warszawą

Dom zeroenergetyczny Green Power
Dom zeroenergetyczny Green Power

W miejscowości Józefosław, pod Warszawą ruszyła budowa eksperymentalnego domu zeroenergetycznego Green Power. W budynku zastosowane zostaną energooszczędne materiały konstrukcyjne i wysokowydajne instalacje produkujące energię na jego potrzeby.

Wybudowany będzie z materiałów budowlanych ogólnie dostępnych, ale zdefiniowanych w formule domu energooszczędnego (20 kWh/m2/rok). Konstrukcja budynku zostanie postawiona na specjalnej płycie nośnej żelbetowej o współczynniku U=0,07 Wm2K. Modernistyczna bryła domu została podzielona na dwie osobne, niezależne energetycznie konstrukcje. Jedna wykonana z ceramiki, a druga w konstrukcji stalowej.

Dom zeroenergetyczny Green Power

Budynek zostanie wyposażony w wiele innowacyjnych urządzeń, dedykowanych do produkcji energii na potrzeby gospodarstwa domowego. Wśród nich znajdzie się wiatrak z turbiną, ustawiony na 8-metrowym maszcie i produkujący prąd na potrzeby cwu, system diodowy oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, zasilany przez panele fotowoltaiczne oraz system zarządzania energią w budynku. Zaprojektowano również rozwiązania z zastosowaniem pompy ciepła oraz specjalnych, po raz pierwszy stosowanych, sond promieniowych. System grzewczy budynku opiera się na innowacyjnych panelach sufitowych.

 

Dom zeroenergetyczny Green Power - stawianie konstrukcji
Dom zeroenergetyczny Green Power - stawianie konstrukcji

Źródło: materiały prasowe

Tagi: domy zeroenergetyczne domy jednorodzinne

Komentarze

Relacja z użytkowania

Dodano: Czwartek, 30 Styczeń 2014, 20:14, Autor: LeszekK

Przyjemna architektura, chciałbym jednak usłyszeć, jak w takim domu się mieszka, czy komfort cieplny jest odpowiedni, jakie są koszty utrzymania - byłoby fajnie poznać taką analizę. Swoją drogą, jedno co mi się najbardziej podoba w tych nowoczesnych domach to te duże okna i przesuwne drzwi balkonowe - lubię te nowoczesne otwarcie wnętrza na otoczenie. Jestem ciekawy czy wielu jest producentów, którzy mają odpowiednią ofertę stolarki okiennej pod właśnie taką architekturę.

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024