Budynki zrównoważone

Luty 19, 2016

Pierwszy norweski biurowiec z BREEAM

Fot. Plank Arkitekter
Fot. Plank Arkitekter

Norwegia jest jedynym krajem na świecie, w którym niemal 100% energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach wodnych. Jej ekologiczne dążenia nie ograniczają się jednak wyłącznie do pozyskiwania prądu. Odkąd dostosowano zasady certyfikacji BREEAM do specyficznych uwarunkowań tego państwa, na znaczeniu zyskuje także zrównoważone budownictwo.

Pierwszym norweskim obiektem, który uzyskał certyfikat BREEAM, był ukończony w 2013 roku biurowiec w zlokalizowanym na południowym zachodzie kraju portowym mieście Stavanger. Za jego wzniesienie odpowiadało NCC – jedna z czołowych firm konstrukcyjnych w Skandynawii i lider rozwoju dostosowanego do norweskiej specyfiki systemu certyfikacji BREEAM-NOR. Budowa kompleksu, której pierwszy etap zwieńczyło oddanie powierzchni biurowej liczącej niemal 10 000 metrów kwadratowych, ma być przykładem wypełnienia celu firmy, formułowanego jako „realizacja elastycznych, efektywnych energetycznie projektów, stanowiących inspirujące otoczenie pracy dla naszych najemców”. Za projekt architektoniczny biurowca odpowiada skandynawska pracownia Plank Arkitekter.

 

Świadomość wpływu otoczenia na nas / świadomość naszego wpływu na otoczenie

Coraz częściej projekty budynków komercyjnych uwzględniają wyniki badań, potwierdzające wzrost produktywności dzięki zapewnieniu optymalnych warunków codziennego funkcjonowania. Dużo w tym kontekście mówi się o konieczności wieloaspektowego dostosowania obiektów do potrzeb tzw. zawodów przyszłości, w których decydujące znaczenie ma kreatywność i innowacyjne myślenie. Przygotowanie projektu z myślą o uzyskaniu certyfikatu BREEAM wspomaga ten proces. By uzyskać wysoką notę, należy wziąć pod uwagę takie elementy jak: zrównoważone zarządzanie obiektem, ograniczenie negatywnego oddziaływania na różnorodność biologiczną otoczenia, zminimalizowanie zużycia wody, redukcja poborów energetycznych i emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji czy wykorzystanie ekologicznych materiałów. - Ze względu na fakt, że oświetlenie odpowiada zazwyczaj za istotną część poborów energetycznych, w Stavanger Business Park zastosowano na tym polu wydajne rozwiązania – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia w firmie TRILUX Polska W przeciwieństwie do metodologii takich jak niemiecka procedura domów pasywnych, BREEAM uwzględnia nie tylko kwestie efektywności energetycznej, ale także perspektywę jego ekologicznego oddziaływania na okolicę oraz użytkowników.

Oprócz czynników bezpośrednio przekładających się na koszty eksploatacji budynku oraz wpływ jego funkcjonowania na środowisko naturalne, w metodologii BREEAM uwzględnia się także uwarunkowania oddziałujące na samopoczucie i wydajność osób przebywających w ocenianym obiekcie. Wymienia się tu: wizualny i termiczny komfort użytkowników, jakość powietrza w budynku, tłumienie hałasów, poziom bezpieczeństwa oraz zapewnienie dogodnego dojazdu rowerem i komunikacją zbiorową. W licznych badaniach dowiedziono, że dostęp do światła dziennego oraz zapewnienie oświetlenia o odpowiednich parametrach znacząco wpływają na produktywność pracowników. W związku z tym, w Stavanger Business Park zadbano o przeszklenia o dużej powierzchni oraz wyposażenie pomieszczeń w oprawy oświetleniowe dostosowane do wykonywanych w nich zadań. Każdą z par budynków łączy wielopoziomowe, przeszklone atrium, zapewniające dopływ dużych ilości światła dziennego. Wśród innych rozwiązań mających zwiększyć komfort funkcjonowania, a w efekcie wydajność pracowników, właściciel obiektu wymienia ogólnodostępne centrum spotkań, restaurację biznesową, kawiarnię, siłownię, przebieralnię, prysznice, parking dla rowerów oraz bujny ogród.

 

 

 

Tagi: BREEAM budynki efektywność energetyczna biurowce

Budynki zrównoważone

Living Places Copenhagen | fot.: Adam Mork
Living Places Copenhagen - zrównoważony dom jednorodzinny o niskim śladzie węglowym zdobył nagrod...
Lipiec 18, 2024
Modulus matrix - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Peris + Toral Arquitectes
Modulus matrix to budynek wielorodzinny z 85 mieszkaniami socjalnych w Barcelonie (Hiszpania). Au...
Lipiec 8, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

Nestled within the streets of Tbilisi, Eliava Market stands as a bustling haven, intertwining commerce and culture. Its maze-like paths weave stories of livelihoods, resilience and community bonds....
Październik 9, 2024
The Award's theme is "Architecture Is Transformation," dedicated to how we can transform the existing built environment, urban and rural infrastructures through sustainable design, and its material...
Październik 8, 2024