Budynki zrównoważone

Styczeń 16, 2023

Pierwszy zeroemisyjny budynek mieszkalny w Kingston

Wysoki komfort życia i zerowa emisja dwutlenku węgla, to cechy charakterystyczne budynku wielorodzinnego 600 Princess, budowanego w dzielnicy Williamsville w Kingston, w Kanadzie.

   
Projekt prospołeczny

600 Princess to sześciopiętrowy projekt mieszkaniowy. W budynku znajduje się 176 mieszkań oraz 150 metrów kwadratowych powierzchni handlowej na parterze, a od strony Princess Street, pięć mieszkań typu live-work - hybrydowej przestrzeni roboczej i mieszkalnej, idealnej dla osób rozpoczynających działalność i freelancerów.

Projekt stwarza warunki dla mieszkańców i lokalnych firm do zorganizowania życia i pracy w obrębie ich najbliższej społeczności. Układ 600 Princess został również zaprojektowane z myślą o przyszłej elastyczności; aby sprostać rosnącym rodzinom lub zmieniającym się warunkom na rynku mieszkaniowym, kilka mieszkań można połączyć w większe.

600 Princess - budynek zero-emisyjny w Kanadzie | fot.: Lemay
Rozwiązania zrównoważone

Projekt ma na celu wyprzedzenie krzywej zrównoważonego rozwoju, która pojawi się w kanadyjskich miastach. Cel ten inwestor chce osiągnąć dzięki architekturze opracowanej przez pracownię ENFORM Architects z Toronto oraz projektom branżowym wykonanym we współpracy firmą projektową Lemay.

Inwestycja dąży do uzyskania certyfikatu CaGBC Zero Carbon Building Standard. Aby osiągnąć wyznaczone przez certyfikat parametry zastosowano m.in. system pomp ciepła z geowymianą ciepła i chłodu, zdecentralizowane systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz przegrody zewnętrzne o bardzo wysokich parametrach termicznych. Wszystkie te rozwiązania działają synergicznie w celu optymalizacji zużycia energii przy jednoczesnej poprawie komfortu cieplnego i jakości powietrza wewnątrz budynku.

Architektura prozdrowotna

Budynek uzyskał także dwugwiazdkowy certyfikat Fitwel, nadawany inwestycjom, budowanym z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu jego mieszkańców i gości.  Dzięki naturalnej wentylacji i doświetleniu przez otwierane okna komfort mieszkania jest bardzo wysoki. Ponadto, projekt zachęca do aktywności dzięki zaplanowanym przestrzeniom społecznym i sportowym na wspólnym dachu, a także unikalnemu dziedzińcowi przyjaznemu psom.

Dzięki bliskości centrum miasta, sąsiadujących z nim parków, targu rolnego oraz lokalnych sklepów i restauracji, budynek jest dostosowany do potrzeb pieszych. Wreszcie, drzwi 600 Princess są otwarte dla osób spacerujących lub korzystających z 179 wewnętrznych miejsc parkingowych dla rowerów z wewnętrznymi rampami rowerowymi. Natomiast dla osób podróżujących samochodem dostępny jest parking i opcjonalne stacje ładowania elektrycznego.

Po zakończeniu budowy 600 Princess będzie tętniącym życiem obiektem miejskim w Kingston, który wyznacza nowe horyzonty dla środowiska budowlanego w Ontario i całej Kanadzie.

600 Princess - budynek zero-emisyjny w Kanadzie | fot.: Lemay

 

Karta techniczna projektu
  • Deweloper: Podium Developments
  • Architektura: ENFORM Architects we współpracy z Lemay
  • Projekt wnętrz: Lemay
  • Zrównoważony rozwój: ENFORM Architects
  • Energetyczny model budynku: Integral
  • Planowanie: Fotenn Planning + Design, Paterson Group
  • Konstrukcja: RJC Engineers
  • Dziedzictwo architektoniczne: Steven Burgess Architects
  • Krajobraz: Henry Kortekaas and Associates Inc.
  • Traffic/Parking: IBI Group
600 Princess - budynek zero-emisyjny w Kanadzie | fot.: Lemay

Tagi: budynku zero-emisyjne ślad węglowy architektura budownictwo

Budynki zrównoważone

Rewitalizacja Magazynu Bawełny w Łodzi | projekt: Grupa5 Architekci
Projektowi budynku Magazyn Bawełny przynany został certyfikatu ekologiczny BREEAM na najwyższym p...
Październik 23, 2023
Winnica Châteauneuf-du-Pape we Francji | JSPA Design
JSPA Design przedstawia swój wieloaspektowy projekt w otoczeniu wiejskim i rolniczym na obszarze...
Październik 9, 2023

Materiały budowlane

FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023
FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023