Budynki zrównoważone

Październik 1, 2023

The Forge - pierwszy w Wielkiej Brytanii komercyjny budynek o zerowej emisji dwutlenku węgla

fot.: Aluprof
fot.: Aluprof

The Forge (ang. kuźnia) to nowoczesna inwestycja biurowa o łącznej powierzchni ponad 12 500 m2 zlokalizowana w centrum Londynu. Składają się na nią dwa dziewięcio-kondygnacyjne budynki umieszczone wokół ogólnodostępnego, wewnętrznego dziedzińca. To pierwszy komercyjny obiekt w Wielkiej Brytanii o zerowej emisji dwutlenku węgla zarówno na etapie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji – zgodnie z wymaganiami stawianymi tego typu obiektom przez brytyjską Radę Budownictwa Ekologicznego (UK Green Building Council).

Innowacyjne rozwiązania dla ochrony klimatu

The Forge zaprojektowano z myślą o uzyskaniu certyfikatów BREEAM, na poziomie Excellent, oraz WELL. Innowacyjność tej realizacji wynika też ze sposobu jej budowy – to pierwszy na świecie obiekt biurowy takiej wielkości, który powstawał przy użyciu znormalizowanego „zestawu części”, podejścia znanego jako projektowanie procesu produkcji i montażu (P-DfMA). Metoda ta opiera się na wykorzystaniu zestawu elementów, które można skutecznie łączyć w celu wytwarzania konstrukcji w wyjątkowo precyzyjny sposób.

Dzięki prefabrykowanym elementom i powtarzalnym procesom, możliwe jest budowanie różnego rodzaju konstrukcji przestrzennych z dużą szybkością i precyzją. W wyniku tego powstaje konstrukcja, przy produkcji której zużyto mniej materiału, wytworzono mniej odpadów i zredukowano emisję dwutlenku węgla aż o 19,4%.  Dodatkowo, zwiększa się wydajność i skraca czas pracy, a to wszystko dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu technologii informatycznej.

fot.: Aluprof
The Forge - tło historyczne i rewitalizacja prośrodowiskowa

The Forge swoją nazwą nawiązuje do historii miejsca, w którym powstało. Od lat 70. XIX wieku do połowy XX wieku znajdowała się tam odlewnia brązu. W budynku miedź była tłuczona i uderzana drobinkami cyny lub metali takich jak aluminium, a następnie gotowe wyroby trafiały do odbiorców krajowych i zagranicznych. Była to produkcja fabryczna w najlepszym wydaniu, wpisująca się w złotą erę przemysłu w Wielkiej Brytanii. I choć ostatecznie kuźnia została zamknięta, dziś odrodziła się na nowo, stając się ważnym miejscem na mapie Londynu.

W założeniu projektantów, inwestycja ma zaspokajać potrzeby mieszkańców i pracowników biurowców – nie tylko przebudowano ulice i przestrzeń publiczną, ale zaplanowano też ścieżki rowerowe i parking na ok. 230 rowerów. Zmęczenie oczu pomoże z kolei zminimalizować nowoczesne oświetlenie LED.

fot.: Aluprof
fot.: Aluprof
fot.: Aluprof

Tagi: zerowa emisja dwutlenku węgla budynek biurowy

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025