Budynki zrównoważone

Kwiecień 12, 2022

Warsaw UNIT

Warsaw UNIT
Warsaw UNIT

Warsaw UNIT jest biurowcem w pełni przystosowanym do pracy w postpandemicznej rzeczywistości. Skuteczność rozwiązań zastosowanych w wieżowcu potwierdzona została certyfikatem WELL Health-Safety Rating.

WELL Health-Safety Rating to certyfikat, który pozwala w obiektywny, poparty badaniami naukowymi sposób pokazać, że procedury wdrożone w budynku – jak również regularna kontrola jego kluczowych systemów (takich jak m.in. wentylacja i instalacja wodna) – pozytywnie wpływają na zmniejszenie ryzyka związanego z zagrożeniami typu COVID-19.

Aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo pracownikom, w Warsaw UNIT zastosowane zostały najnowocześniejsze technologie opracowane przez Ghelamco wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. W windach oraz systemie klimatyzacji budynku zainstalowano lampy UV, które skutecznie dezynfekują przestrzeń i powietrze, zapewniając maksymalną sterylność. Dodatkowo w tzw. „trybie pandemii” system klimatyzacji może pracować wyłącznie z wykorzystaniem świeżego powietrza. W budynku jest też regularnie testowana jakość wody poprzez wykonywanie badań laboratoryjnych, natomiast liczne filtry i czujniki dokładnie kontrolują jakość powietrza, dzięki czemu wnętrza Warsaw UNIT pozostają wolne od smogu.

O wszystkich procedurach z tym związanych pracownicy kompleksu są informowani za pomocą aplikacji mobilnej, będącej częścią budynkowego systemu operacyjnego Signal OS, stworzonego przez Ghelamco. Aplikacja służy także do nadawania dostępów i zapraszania gości, co zapobiega wpuszczaniu do budynku nieproszonych osób.

Wasaw UNIT, fot.: Ghelamco
Wasaw UNIT, fot.: Ghelamco
Wasaw UNIT, fot.: Ghelamco
O Warsaw UNIT

Warsaw UNIT jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie wieżowców w Polsce. Za projekt architektoniczny odpowiada Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt. Zarządcą budynku jest CBRE, międzynarodowa firma doradcza, która ma w nim także swoją siedzibę. Wśród najemców budynku znajduje się także firma ubezpieczeniowa Warta, która zajmuje 13 pięter.

UNIT wyznacza trendy w ekologicznym budownictwie, co potwierdzają certyfikaty takie jak Green Building Standard oraz BREEAM, w którym wieżowiec otrzymał najwyższą możliwą ocenę, jako pierwszy wysokościowiec w Polsce. Posiada też tytuł „Obiekt bez barier”, oznaczający przystosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ograniczoną mobilnością. W budynku znajduje się także rozbudowana infrastruktura dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski.

Warsaw UNIT rozpoznawalny jest na świecie także ze swojego wyjątkowego, w pełni przeszklonego tarasu na szczycie, który się wychyla z budynku, gwarantując niezapomniane przeżycia. To jedyna taka atrakcja w Europie.

Wasaw UNIT, fot.: Ghelamco
Wasaw UNIT, fot.: Ghelamco

Tagi: wieżowiec biurowiec certyfikacja

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024