Budynki zrównoważone

Listopad 22, 2021

Warsaw UNIT - 46 pięter z niespodzianką

Warsaw UNIT
Warsaw UNIT

Warsaw UNIT jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie wieżowców w Polsce. Za projekt architektoniczny odpowiada Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt. Wzrok przyciąga smukłą sylwetką i tzw. smoczą skórą, czyli instalacją z płytek, które reagują na każdy podmuch wiatru, „ożywiając” dolną część elewacji.

Ekologiczny biurowiec smart

W budynku został zastosowany Signal OS, autorski system operacyjny dla budynków. Dzięki temu użytkownicy otrzymują m.in. dostęp do aplikacji mobilnej, która umożliwia m.in. dostęp do budynku czy możliwość zapraszania gości i rezerwację miejsc parkingowych. Wieżowiec został również wyposażony w innowacyjne rozwiązania, które umożliwią błyskawiczne przejście budynku w tzw. tryb pandemii. W Warsaw UNIT zostały m.in. zainstalowane lampy UV: w windach (będą uruchamiane w kabinach w trybie „stand by”) oraz w systemach klimatyzacji. Budynek otrzymał od International WELL Building Institute™ (IWBI) precertyfikację w najnowszym systemie WELL v2 Core, biorącym pod uwagę dobre samopoczucie użytkowników. Budynek jest też w procesie uzyskiwania certyfikatu WELL Health-Safety Rating, który ocenia przygotowanie budynków do działania w czasie pandemii. Posiada także certyfikat Green Building Standard oraz jest w zaawansowanym procesie ekologicznej certyfikacji BREEAM. Jest także w trakcie uzyskiwania certyfikatu „Obiekt bez barier”.

Warsaw UNIT
Ruchoma, szklana platforma na wysokości 200 metrów

Na 46 piętrze budynku otwiera się właśnie Skyfall Warsaw z panoramicznym widokiem na centrum Warszawy. Sercem miejsca jest znajdująca się na wysokości niemal 200 metrów czteroosobowa platforma ze szklaną podłogą, która wychyla się na zewnątrz budynku o 15 stopni, oferując odwiedzającym wrażenia niespotykane dotąd w Europie. 

Skyfall Warsaw jest bowiem jedyną tego typu atrakcją na starym kontynencie. Podobne znaleźć można dopiero za oceanem. W Chicago w budynku Willis Tower znajduje się posiadający szklaną podłogę Skydeck, a w wieżowcu 360 Chicago zainstalowano wychylający się Tilt. Skyfall Warsaw jest o tyle wyjątkowy, że łączy obie te atrakcje stając się jedynym takim miejscem na świecie.

– Staramy się, żeby budowane przez nas wieżowce były otwarte dla mieszkańców Warszawy. Warsaw Spire miał plac Europejski, a Warsaw HUB połączyliśmy z metrem niesamowitym łącznikiem. Chcieliśmy, żeby Warsaw UNIT również dał coś mieszkańcom Warszawy. Podczas Nocy Muzeów zapraszaliśmy warszawiaków do naszego położonego na 41 piętrze biura w Warsaw Spire. Odwiedzało nas tysiące osób. Tak powstał pomysł na Skyfall Warsaw, miejsce, które zagwarantuje spektakularne widoki i ekstremalne wrażenia – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią Ghelamco.

Warsaw UNIT
Warsaw UNIT
Warsaw UNIT
Architektura wnętrz - nowoczesna powierzchnia biurowa

Za wystrój wnętrza odpowiada Mac Stopa z pracowni Massive Design – znany i doceniany kreator nowoczesnych, innowacyjnych iniekonwencjonalnych wnętrz, który od dłuższego czasu współpracuje z Ghelamco przy różnego rodzaju projektach.

Skyfall Warsaw to nie tylko platforma widokowa. To także przestrzeń o powierzchni użytkowej 500 mkw. dająca możliwość organizacji spotkań nawet dla 200 osób. Mieszczą się tu trzy sale z opcją wynajmu na wyłączność. Goście mają do dyspozycji m.in. dwa tarasy z możliwością zamknięcia dachu, bar, a także starannie wyselekcjonowane wyposażenie multimedialne i techniczne.

Na początku Skyfall Warsaw będzie dostępny dla firm i organizacji. W pierwszym kwartale 2022 roku zostanie udostępniony klientom indywidualnym.

Warsaw UNIT
Warsaw UNIT

 

 

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024