Budynki zrównoważone

Maj 22, 2023

Zrównoważone centrum edukacyjne Uniwersytetu LUISS Guido Carli w Rzymie

LUISS Guido Carli University | Rzym| fot.: Marco Cappelletti
LUISS Guido Carli University | Rzym| fot.: Marco Cappelletti

Uniwersytet LUISS Guido Carli w Rzymie, wzbogacił się o nowe Centrum Edukacyjne, wykonane z wykorzystaniem drewna Kebony pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Autorami projektu są biura architektoniczne Alvisi Kirimoto i Studio Gemma.

Jest to 2-kondygnacyjny budynek, o łącznej powierzchni 1 500 mkw. Został zbudowany od podstaw, po wyburzeniu dawnego magazynu. Architektura budynku czerpie inspirację z otaczającej przyrody, w stylu nawiązującym do klasycznego domku na drzewie. Jego bryła  wtapia się w krajobraz i tworzy przyjazną, domową przestrzeń dla studentów.

Budynek, został zaprojektowany w sposób zrównoważony; dodatkowo, wykorzystane w nim naturalne materiały umożliwiły mu pozyskanie certyfikatu LEED na poziomie Platinum.

LUISS Guido Carli University | Rzym| fot.: Marco Cappelletti
LUISS Guido Carli University | Rzym| fot.: Marco Cappelletti
LUISS Guido Carli University | Rzym| fot.: Marco Cappelletti

Jeden budynek - wiele funkcji

Wnętrza zostały starannie zaprojektowane, aby zagwarantować wszechstronność i możliwość prowadzenia różnorodnych działań edukacyjnych, kulturalnych czy artystycznych. Na parterze znajduje się wejście, sala lekcyjna i pomieszczenia usługowe, natomiast na piętrze znajduje się wielofunkcyjny amfiteatr i dwie kolejne sale lekcyjne.

Obiekt został zaprojektowany tak, aby wspierać zarówno nauczanie stacjonarne jak i zdalne; budynek wyposażony więc został w w zaawansowane systemy audiowizualne, które zostały zintegrowane z architekturą. 

Budynek, zaprojektowany w sposób zrównoważony i wykorzystane w nim naturalne materiały umożliwiły mu pozyskanie  certyfikatu LEED na poziomie Platinum.

Massimo Alvisi, architekt i współzałożyciel Alvisi Kirimoto, tak opisuje swój projekt: Budynek ten, to drewniana skrzynia uniesiona nad ziemią w dialogu z naturą. Transparentny i jednocześnie cichy, pozwala na przenikanie światła słonecznego, łagodzonego przez drzewa i żaluzje. W nocy, dzięki projektowi oświetlenia, wydaje się zawieszony w ciemności jak latarnia.

Nina Landbø, kierownik ds. sprzedaży międzynarodowej w Kebony, dodaje: Od ponad 25 lat misją Kebony jest edukowanie ludzi na całym świecie w zakresie korzyści płynących ze stosowania zrównoważonych materiałów budowlanych oraz pomaganie światu w zmniejszaniu emisji CO₂ poprzez wytwarzanie przyjaznych dla środowiska, trwałych i pięknych produktów dla budownictwie na całym świecie. Dlatego cieszymy się, że Kebony został wybrany na elewację tego nowego centrum edukacyjnego i mamy nadzieję, że to inspirowane naturą środowisko edukacyjne będzie podpowiedzią dla wykreowanie kolejnych pomysłów na rozwiązanie kryzysu klimatycznego.

Autorzy:
dorota

Tagi: zielone buudynki architektura zrównoważona certyfikat LEED

Budynki zrównoważone

Drewniana siedziba Nadleśnictwa Oleśnica Śląska
W podwrocławskiej Oleśnicy powstał nowoczesny budynek biurowy przygotowany dla Lasów Państwowych....
Lipiec 31, 2023
Detal fasady - donice betonowe zbrojone włóknem szklanym | zdj.: SAVA
Propozycja SAVA jest nowoczesną interpretacją tropikalnej architektury, która starannie uwzględni...
Czerwiec 29, 2023

Materiały budowlane

Jak uchronić swoją inwestycję fotowoltaiczną przed awariami, niską wydajnością i żywotnością? Wy...
Czerwiec 25, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

Adaptacja terenu dawnego zespołu Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku na otwartą przestrzeń publiczną z możliwością dowolnego wyboru funkcji i zachowaniem istniejącej, historycznie ukształtowanej st...
Wrzesień 4, 2023
żródło: kcynia.pl
Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników konkursu – zgodnie z warunkami Regulaminu konkursu – twórczej pracy projektowej polegającej na opracowaniu koncepcji rewitalizacji budynku po m...
Wrzesień 4, 2023